Jacek Kucaba

W 1990 r. zrealizował dyplom na ASP w Krakowie na Wydziale Rzeźby. Od 1991 r. prowadzi autorską pracownię artystyczną w Tarnowie. Założyciel grupy artystycznej Ruchome Święto, autor realizowanych programów edukacji kulturalnej młodzieży „Szkoła latania” i „Targ słów”, a także ogólnopolskich i międzynarodowych projektów artystycznych “Pomniki Pojednania” i „Bałkany”. W 2004 r. zrealizował doktorat z rzeźby na ASP w Krakowie. Uprawia twórczość z zakresu rzeźby, głównie monumentalnej. Jest lureatem wyróżnienia za projekt pomnika C. Goerdelera w międzynarodowym konkursie w Niemczech; wyróżnienia za rzeźbę w brązie na XII Międzynarodowym Biennale Dantesca w Rawennie we Włoszech; nagrody za projekt w Ogólnopolskim Konkursie na „Pomnik Ofiar Stalinizmu” w Tarnowie; nagrody za projekt w Ogólnopolskim Konkursie na pomnik „Golgota XX wieku” w Bydgoszczy; nagrody w ogólnopolskim konkursie na projekt rzeźbiarski pomnika Jana Pawła II w Zielonej Górze.

Artysta, naukowiec, pedagog, społecznik, ratownik GOPR – wszystkie określenia dotyczą jednej osoby, Jacka Kucaby, urodzonego w niewielkim Zagórzu, z Tarnowem związanego od ponad dwudziestu lat. Jacek Kucaba jest absolwentem Studium Konserwacji Zabytków w Tarnowie i Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; w tej właśnie uczelni otrzymał w 2004 roku tytuł naukowy doktora.

Artysta realizuje się przede wszystkim jako rzeźbiarz, ale interesuje się też grafiką i malarstwem. Monumentalne rzeźby jego autorstwa oglądać można w wielu polskich miastach, m.in. w Bydgoszczy, Łodzi, Sopocie, Dębicy, Ryglicach. Najchętniej wykorzystuje stal, brąz, korzysta też z technik mieszanych. Jest laureatem wielu nagród i zwycięzcą licznych konkursów, czego efektem są kolejne realizacje w plenerze.

Ma na koncie liczne realizacje w całym kraju m.in. pomnik w kamieniu kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bydgoszczy; realizacja kompozycji rzeźbiarskiej w Bazylice w Bydgoszczy; realizacja w polichromowanym drewnie wielofiguralnej kompozycji rzeźbiarskiej w Nowym Sączu; realizacja 8-metrowego Milenijnego Krzyża – rzeźby w Sopocie; realizacja monumentalnego pomnika (8m x 10m) Jana Pawła II tzw. „Łodzi Piotrowej III tysiąclecia” w Sopocie; rozpoczęcie realizacji monumentalnego (23m x 11m) pomnika Golgoty Bydgoskiej XX wieku w Fordonie w Bydgoszczy; realizacja trójfiguralnej „Ławki poetów” w Tarnowie; realizacja w przestrzeni miejskiej w Krakowie rzeźby FILTR; realizacja pomnika papieża Jana Pawła II pn „Wstańcie – chodźmy” w Dębicy (6,5 m); realizacja pomnika papieża Jana Pawła II w Grodkowie k/Opola (3,8m); realizacja rzeźby „Akt lokacji” przed UM w Dębicy.

Od 2010 roku pełni funkcję Prezesa ZPAP