Joanna Srebro

Urodzona w Tarnowie, studia artystyczne ukończyła na ASP w Krakowie w 1962 r. Brała udział w licznych wystawach oddziałowych, okręgowych i ogólnopolskich. Uprawiała malarstwo sztalugowe, czasami projektuje freski, gobeliny i malarstwo ścienne.

W Tarnowie miała liczne wystawy indywidualne wskazujące na jej ogromną pracowitość (poczynając od 1963 r. , mniej więcej co dwa lata). Wystawiała w Krakowie na wystawie Młodych Malarzy Krakowa w 1965 r. ; na III Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w 1966 r. w Szczecinie, brała udział w IV Ogólnopolskim Plenerze na Śląsku – Katowice – 1971 r. oraz w Międzynarodowym Plenerze w Olkuszu w 1973 r.

Była zawsze artystka niezależną, malująca własne nastroje i wizje. Malowała przeważnie na wielkich formatach obrazy robione za pomocą brutalnej formy. Było to malarstwo wielokierunkowe, zawsze istniał w nim jakiś podtekst tematyczny, choć w zasadzie trudno się było w nim dopatrzeć konkretnej figuracji. Później ogarnęła ją pasja robienia serii tematycznych. Były to zresztą bardzo dziwne tematy: szalone dzieci, truchła zmarłych zakonników (malowane z natury), Piłsudski i jego legenda, Witos i ludowcy, Chrystus.

Zmarła w 2006 roku.