Marek Sułek

Urodzony 16.08.1963 r. w Tarnowie.

Absolwent ASP w Warszawie (prac. prof. Tarasina i Winiarskiego) i G. Rietveld Academie w Amsterdamie (nagrody za oba dyplomy 1992). Artysta multidyscyplinarny zajmujący się m.in. malarstwem, rzeźbą, fotografią oraz działaniami w przestrzeni (instalacja, performance, akcje parateatralne). Jest autorem szeregu realizacji np. Stref Odrealnionej Rzeczywistości, Serii Błękitnych i Różowych Drzew, Rzeźb Jednorazowego Użytku, Techno-eco instalacji. W swych działaniach łączy aspekty natury z elementami techniki (np. biologię z plastikiem). Powstają więc nieistniejące w naturze mutacje m.in. Błękitne Drzewa (malowane uschnięte drzewa), instalacje z kolorowych ziemniaków, efemeryczne rzeźby składające się z gipsu, farby i ciała.

Od 1992r. artysta realizuje plenerowe projekty w różnych miastach Europy m.in. w Amsterdamie, Brukseli, Berlinie, Hadze, Sarajewie, Warszawie… Działa również w przestrzeni naturalnej np. w górach Centralnej Francji, w północnej Holandii, w Bośni, w leśnych plenerach Mazowsza.

Od 1997r. Sułek prowadzi autorską akcję pt. “Warszawa Niezwykła” w ramach której zrealizował m.in. “Różowe Drzewo” (przy PKiN), Sen o błękicie (Mariensztat), Millennium 2000 (PKiN), Rzeźbę Monumentalną XL (Puławska B.C.), Wielkie Budowanie (Stare Miasto) oraz prezentowaną na Expo 2000 w Hanowerze ruchomą instalację z 3000 portretów Warszawiaków pt. “Ludzie 2000”.