Monk

Zespół wokalny MONK to nietypowa formacja muzyczna. Choć nie używają instrumentów, słuchacze często mówią o nich, że dobrze „grają”. Swoją twórczość określają jako „współczesną jazzowo – popową muzykę a’capella”.

MONK powstał dokładnie 15 lipca 1995 roku, a już 3 sierpnia zagrał pierwszy koncert w Gostyniu, by po dwóch miesiącach wystąpić na scenie obok takich artystów jak: Mietek Szcześniak, Ewa Uryga, Beata Bednarz czy Marek Tercz. MONK brał udział i zdobywał nagrody na wielu festiwalach i przeglądach. Koncertował zarówno w kraju jak i poza jego granicami: Łotwa, Węgry, Czechy, Słowacja, Anglia, Holandia, Niemcy, USA. Wystąpił gościnnie na nagraniach Lecha Dobraczyńskiego, gdzie nagrał utwór z gościnnym występem Marka Bałaty oraz płycie Wojtka Klicha.

monkNajważniejsze wydarzenia muzyczne w historii zespołu to występ podczas wielkiej gali jazzowej w Teatrze Wielkim w Łodzi, podczas wręczenia corocznych nagród, zwanych „Jazzowymi Oscarami” – Grand Prix Jazz Melomani. Na jednej scenie Monk wystąpił z brytyjską formacją  „The Puppini Sisters” oraz Kenny Garrettem, największą gwiazdą światowego jazzu, amerykańskim saksofonistą jazzowym, który wśród swoich muzycznych dokonań ma m.in. występy z Milesem Davisem. Galę poprowadziła Anna Popek, a całość emitowana była przez Program 2 TVP. Kolejne sukcesy, to koncerty w Sali Kongresowej w Warszawie, radiowej „trójce” w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie (koncert był transmitowany na żywo przez Program Trzeci Polskiego Radia), koncerty galowe festiwalu „Korowód” w Sali Opery Krakowskiej: w 2009, 2010 i 2014 z realizacjami telewizyjnymi. Dużym wydarzeniem artystycznym w dwudziestoletniej historii zespołu były wspólne występy m.in. z zespołem ANAWA, Anną Treter,  Krystyną Prońko, Zbigniewem Wodeckim, Grzegorzem Markowskim, Arturem Gadowskim, Joanną Kulig, Beatą Rybotycką, Anną Szałapak, Magdaleną Steczkowską, Elżbietą Towarnicką, Grzegorzem Turnauem, Maciejem Zakościelnym, Andrzejem Poniedzielskim, Haliną Kunicką, Włodzimierzem Korczem, Mieczysławem Szcześniakiem, Arturem Andrusem, Michałem Bajorem, Renatą Przemyk i Wojciechem Młynarskim.

Dwudziestolecie istnienia tarnowscy muzycy uczcili trasą koncertową na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w takich miastach jak m.in. Los Angeles, San Diego, Palm Springs, Las Vegas, Mission Viejo, Orange County. Do Kalifornii i Arizony grupa powróciła
w październiku 2016r. Podczas drugiej trasy po Stanach Zjednoczonych MONK wystąpił podczas gali otwarcia ‘17th Annual Polish Film Festival Los Angeles’ który odbywa się w samym Hollywood. Zespół wystąpił również na koncertach w Los Angeles, San Francisco, Denver, Phoenix, San Diego.

W roku 2016 Zespół MONK został uhonorowany „Dukatem tarnowskim” przyznawanym przez Prezydenta miasta Tarnowa osobom i instytucjom zasłużonym dla miasta.