Puellae Orantes

Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” istnieje od 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest Ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor, wykonująca również sopranowe partie solowe. Do chóru należą dziewczęta w wieku 10-19 lat z Tarnowa i kilkunastu okolicznych miejscowości. Wysoki poziom artystyczny chóru jest efektem żmudnej, wieloletniej pracy artystycznej i wychowawczej.

Chór „Puellae Orantes” jest laureatem 20 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Pierwsze konkursy, w których uczestniczył zespół miały rangę wydarzeń regionalnych, później były to konkursy ogólnopolskie, a następnie międzynarodowe. Obecnie chór bierze udział w najbardziej prestiżowych konkursach międzynarodowych (Międzynarodowy Konkurs Polifoniczny Guido d’Arezzo, Międzynarodowy Konkurs C.A. „Seghizzi” w Gorizii).

Chór prowadzi szeroką działalność koncertową. Przemierzył tysiące kilometrów, koncertując wielokrotnie w Holandii, Belgii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Francji. Występował także w Stanach Zjednoczonych, Słowacji, Węgrzech i Danii. Wielokrotnie reprezentował Polskę podczas prestiżowych imprez w kraju i za granicą. Jest jedynym polskim zespołem, który został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Laureatów w Vaison la Romaine, we Francji.

„Puellae Orantes” współpracuje z wybitnymi kompozytorami: Pawłem Łukaszewskim, Miłoszem Bembinowem, Marcinem Łukaszewskim, Pawłem Sydorem, Jackiem Sykulskim. Dzięki tej współpracy powstało wiele aranżacji oraz utworów skomponowanych dla chóru. Dla „Puellae Orantes” komponował również nieżyjący już Marian Sawa. W 2007 roku, utwór „Magnificat” skomponowany dla tarnowskiego zespołu przez Mariana Sawę był wykonywany przez połączone chóry podczas międzynarodowego festiwalu oratoryjnego Musique en Morvan, we Francji. Po raz pierwszy w 32. letniej historii festiwalu jednym z głównych dzieł był utwór polskiego kompozytora.

Chór nagrał 6 płyt CD, z których dwie ostatnie: „Magnificate et glorificate Dominum” oraz „Klasycy Wiedeńscy”, otrzymały nominację do polskiej nagrody fonograficznej „Fryderyk” (2007 r. i 2010 r.). Tarnowski zespół dokonał kilku nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej France 2 i France 3, radia watykańskiego, holenderskiego, francuskiego. Więcej o historii chóru można przeczytać w albumie „Koncertowym Szlakiem” wydanym w 2010 r. z okazji jubileuszu 25-lecia działalności artystycznej. Album jest dostępny w siedzibie chóru.

http://www.puellaeorantes.pl/