Pueri Cantores Tarnovienses

Chłopięcy Chór Katedralny “PUERI CANTORES TARNOVIENSES” został założony przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie przez ks. Andrzeja Zająca w marcu 1981. Inicjatorem powstania chóru był ówczesny biskup tarnowski Jerzy Ablewicz. Tworząc przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie chór chłopięcy, nawiązano w ten sposób do dawnej tradycji kościelnej śpiewu chórów chłopięcych w kościołach katedralnych. Podstawowym zadaniem chóru jest wykonywanie śpiewów podczas uroczystej liturgii w Tarnowskiej Katedrze, zwłaszcza tych, którym przewodniczy Biskup Ordynariusz. Tak określone główne zadanie chóru wpływa jego repertuar, który tworzą zarówno utwory przydatne w liturgii jak i wykonywane podczas koncertów; śpiewy gregoriańskie i wielogłosowe śpiewy religijne wszystkich epok stylistcznych, od renesansu do współczesności.

Uniwersalność, różnorodność i artystyczna wartość repertuaru pozwala chórowi prowadzić aktywną działalność koncertową oraz uczestniczyć w licznych festiwalach i konkursach muzycznych krajowych i zagranicznych.

W swoim dorobku fonograficznym chór ma pięć płyt kompaktowych: CHRISTE ADORAMUS TE (1993),CANTATE DOMINO (1997), KOLĘDY (1997), O GLORIOSA DOMINA (2001), COMPLETORIUM (2009) oraz kasetę magnetofonową VENI EMMANUEL (1992) z motetami adwentowymi i kolędami. Nagrywał także dla Polskiego Radia i Telewizji.

W kwietniu 2008 roku nowym dyrygentem chóru został ks. Grzegorz Piekarz. Współpracuje z nim Małgorzata Wyszogrodzka, która w chórze prowadzi emisję głosu.

http://www.pct.diecezja.tarnow.pl/