Ziyo

ziyo

1986 to symbolicznie przyjęty i uznany przez muzyków rok rozpoczęcia działalności, mimo iż początki wspólnego muzykowania niektórych jej członków sięgają roku 1984. Debiut sceniczny ma miejsce latem na Festiwalu w Jarocinie, gdzie zespół w składzie: Jarosław Majka – śpiew, Marek Kloch – gitara, Dariusz Derżko – instrumenty klawiszowe, Jerzy Durał – gitara basowa i Krzysztof Krupa – perkusja, został wyróżniony, co skutkowało udziałem w koncercie laureatów oraz zaproszeniem na nagrania studyjne. Pół roku później już z Jerzym Durałem w roli wokalisty Ziyo nagrywa 2 utwory w warszawskim studio CCS Waltera Chełstowskiego i Igora Czerniawskiego. Są to “Panie Prezydencie” i “Pod jednym niebem”. Drugi z nich zostaje wydany w 1988 roku na składance Tonpressu Cisza jest… nic się nie dzieje.

Po Jarocińskim festiwalu rolę lidera i wokalisty przejmuje basista Jerzy Durał, który od początku był też autorem tekstów piosenek zespołu. Jeszcze jesienią, już jako kwartet bez Jarosława Majki Ziyo bierze udział w Festiwalu Mokotowska Jesień, gdzie zajmuje I miejsce. Nagrodą jest zaproszenie przez Program III Polskiego Radia do sesji nagraniowej. Zespół rejestruje dwa utwory: “Na znak” oraz “Nie wiem (winni zawsze wśród nas)”. “Nie wiem” dotarł do 27 miejsca na liście przebojów Marka Niedźwieckiego.

W marcu 1987 za sprawą TVP Katowice i TVP Kraków został zrealizowany 20 minutowy recital zespołu, z którego utwór “Nie wiem” nakręcony w industrialnej scenerii opuszczonej fabryki, w formie teledysku emitowany był w Telewizyjnej Liście Przebojów oraz programie Non Stop Kolor Wojciecha Manna. We wrześniu w rzeszowskim Studio RSC podczas sesji trwającej 250 godzin grupa przy gościnnym udziale wokalnym Beaty Sawickiej zarejestrowała nagrania na swoją debiutancką płytę. Ze względu na długi cykl produkcyjny album Ziyo został wydany przez Wifon niespełna dwa lata później.

Koncert Pożegnanie Karnawału z katowickiego Spodka w lutym 1988, poprzez transmisję telewizyjną daje popularność utworom “Panie Prezydencie”, “Idziemy wytrwale” oraz “Graffiti” na listach przebojów Programu III i Programu IV Polskiego radia. Zespół koncertuje na festiwalach i przeglądach w Polsce oraz w czeskiej Pradze. Na kilku z nich w wyniku powołania do zasadniczej służby wojskowej perkusisty Krzysztofa Krupy w zastępstwie grają Jarosław Szlagowski (Opole 1988, Jarocin w Opolu) oraz Jacek Lang (m.in. świnoujska FAMA). Podczas Festiwalu w Jarocinie 1988 zostaje zarejestrowany utwór “Graffiti”, który znalazł się na koncertowej składance Jarocin ’88 Polskich Nagrań, wydanej w następnym roku. Ostatecznie zmiennikiem Krupy zostaje Zbyszek Kumorowski.

Wiosną 1989 roku ukazuje się debiutancki album zespołu zatytułowany Ziyo, którego nakład wynosi 180 tys. egzemplarzy. Latem grupa nagrywa w Izabelin Studio Andrzeja Puczyńskiego utwór “Wyspy (Bliżej gwiazd)”, który zwiastuje nową płytę Witajcie w teatrze cieni. “Wyspy” trafiają na Listę Przebojów Programu III, gdzie przez 2 tygodnie utrzymują się na jej szczycie, przez 6 tygodni piosenka znajduje się w pierwszej trójce, a przez 12 tygodni jest w pierwszej dziesiątce notowania. Zespół występuje w konkursie “Polska Promocja” w ramach festiwalu Sopot ’89 oraz już z nowym basistą Piotrem Ustapiukiem na Festiwalu w Opolu. Z grupy odchodzi Marek Kloch, którego zastępuje na kilka miesięcy Grzegorz Jurkowski.

W 1990 roku w skład grupy wchodzi nowy gitarzysta Adam Słowik oraz basista Sławomir Ujek. Adam Słowik w przeddzień wejścia do studia rezygnuje z nagrania trzeciej płyty zespołu i wyjeżdża do USA. W połowie roku ukazuje się album Witajcie w teatrze cieninakładem Polskich Nagrań. Nagrania gitarowe do nowej płyty Gloria wypełnia Wojciech Klich, który debiutuje z zespołem w roli scenicznej podczas koncertu “For Solidarity” w ramach Sopot Festiwal ’90.

Anglojęzyczna Gloria zostaje wydana w 1991 roku w łącznym nakładzie 150 tys. egzemplarzy (MC Brawo, LP Arston, CD Asta). Zespół świętuje 5 lecie na Festiwalu w Jarocinie 1991, a TVP przeprowadza bezpośrednią transmisję z tego wydarzenia.

Jesienią 1992 roku grupa nagrywa rockowe wersje kolęd i pastorałek, które zostają wydane na kasecie Kolędy przez Izabelin Studio jeszcze przed gwiazdką. Miejsce dotychczasowego klawiszowca Dariusza Derżko zajmuje Adam Prucnal. Gościnnie w nagraniach wzięli udział Edyta Bartosiewicz – śpiew oraz Sławomir Wierzcholski – harmonijka ustna. Dzięki rejestracji przez TVP niektóre utwory z Kolęd były często emitowane na antenie publicznej telewizji.

Ponownie w Izabelin Studio, jesienią 1993 zespół rejestruje nowe piosenki na płytę Tetris. Już bez Sławomira Ujka – bas gościnnie nagrywa Paweł Mazur. Pod koniec roku zespół wyjeżdża do Francji, gdzie nagrywa nowe wersje “Isabelle” oraz “Teraz albo nigdy”. Znajdą się one w formie bonusów na nowej płycie.

Na przełomie 1993/1994 piosenka “Magiczne słowa” króluje na listach przebojów. W “trójce” dochodzi na sam szczyt, przez 11 tygodni jest w pierwszej dziesiątce, a przez 7 w pierwszej trójce tego prestiżowego notowania. W podsumowaniu za rok 1994, w plebiscycie Krajowa Lista Przebojów tworzonego poprzez zsumowanie rocznych wyników 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia piosenka ta zajęła VI miejsce. W roku 1994 ukazuje się wydana przez MJM Music PL płyta Tetris, na której znajdują się takie przeboje jak wspomniane “Magiczne słowa” oraz “Ikar”, “Dwa słońca” i “Ethos”. Po premierze płyty, która ukazała się w połowie roku, zespół odbiera z rąk prezydenta Tarnowa medal za zasługi w promocji miasta i regionu oraz nagrodę finansową, którą przeznacza na nagranie teledysku do piosenki “Ethos”. Także pozostałe wymienione wcześniej przeboje doczekały się wideoklipów.

Przez cały 1995 rok zespół intensywnie koncertuje występując na wszystkich ważnych imprezach muzycznych w kraju, odbywa także specjalną trasę z wykonawcami wydawnictwa MJM oraz nagrywa recital Tetris & Bonus w telewizyjnym studio w krakowskim Łęgu. Recital został wyemitowany przez TVP oraz jej ośrodki regionalne. Muzycy Ziyo chętnie zapraszani są przez innych artystów do różnych wspólnych działań. Najbardziej spektakularnym z nich jest udział Durała oraz Klicha w prestiżowym koncercie upamiętniającym Ryszarda Riedla. Wykonują tam wraz z zespołem Dżem utwory “Wokół sami lunatycy” oraz “Boże daj dom”. Zapis z katowickiego Spodka został wydany na trzypłytowym albumie zatytułowanym List do R. na 12 głosów.

Po kilku latach spektakularnych sukcesów nadszedł czas na spokojną, niezobowiązującą pracę. Z zespołu odchodzi Wojciech Klich i Adam Prucnal. Obaj zaangażowani w inne projekty muzyczne. Od 1997 roku zespół przygotowuje nowe utwory, a w 1998 przed przystąpieniem do nagrań pozyskani zostają basista Piotr Wojtanowski oraz gitarzysta Bartek Kapłoński. Płytę Spectrum zespół nagrywa w studio Spaart w Boguchwale oraz w katowickim studio Beat. Członkowie Ziyo sami realizują nagrania, miksują i zajmują się produkcją muzyczną. Album wydaje pod koniec 1998 roku niezależna wytwórnia Ethos. Najczęściej prezentowanymi piosenkami są “Déja vu 1986”, “3 x tak”, “Czwarty wymiar” i “Ten 1 raz”. Do “Déja vu” i “Ten 1 raz” powstają wideoklipy.

W 1999 roku zespół, już z nowym klawiszowcem Mariuszem Dziekanem rejestruje utwór “Strange Love” z repertuaru Depeche Mode, który ukazuje się na składance Master of Celebration – Polish Artists Present Depeche Mode’s.

W prywatnym studio Spectrum Jerzego Durała zespół w 2000 roku rejestruje z nowym gitarzystą Piotrem Sokołowskim przekrojowy materiał, zbiór piętnastu przebojów grupy oraz premierowy utwór “Nie opuszczaj mnie”. Płyta została nagrana w nowoczesnej formie na bazie sampli i loopów, przy gościnnym udziale gitarzystów Bartka Kapłońskiego oraz Dariusz Laskowskiego. Płyta pod nazwą Exlibris – Magiczne numery 1986-2000 zostaje wydana w tym samym roku przez firmę SelleS.

Pod koniec 2004 roku wytwórnia Metal Mind Productions wydaje serię reedycji 6 albumów zespołu, które zawierają dodatkowe nagrania. Po raz pierwszy album Kolędy doczekał się wydania płytowego.

Po dwuletniej, zapoczątkowanej w 2002 roku pracy nad nowym materiałem w studio Spectrum, w maju 2005 ukazuje się płyta Popburger, wydana nakładem Metal Mind Productions. Album został nagrany w składzie: Jerzy Durał – śpiew, klawisze, midi, loopy, Piotr Wojtanowski – bas, gitary akustyczne i elektryczne, Piotr Sokołowski – gitary elektryczne oraz Krzysztof Krupa – bębny. Do tytułowej piosenki nakręcono teledysk. Po nagraniu płyty z zespołu odchodzą Piotr Wojtanowski oraz Krzysztof Krupa. Na ich miejsce przychodzą basista Jacek Bielecki oraz perkusista Sławomir Puka.

Podczas przygotowań do nagrania kolejnej płyty z zespołu odchodzi klawiszowiec Mariusz Dziekan, którego zastępuje Marcin Mączyński. Grupa cały rok 2007 poświęca na pracę nad materiałem na nową płytę, by od początku kolejnego roku rozpocząć nagranie 10 nowych kompozycji. Nagrania zrealizowano w dwóch krakowskich studiach – Nieustraszeni Łowcy dźwięków oraz FPGS. Płyta ukazuje się w marcu 2009 roku nakładem wydawnictwa MTJ. Do piosenek “Sms 636”, “Poste Restante” i “T…M…K… (tylko mnie kochaj)” nakręcono teledyski. Płyta była nominowana w kategorii “płyta roku” w plebiscycie TVP1 “Superjedynki 2009“.

Od sierpnia 2012 roku zespół koncertuje w składzie: Jerzy Durał – śpiew, Piotr Sokołowski – gitara, Tomasz Stec – instrumenty klawiszowe, Grzegorz Pawelec – gitara basowa oraz Arkadiusz Rębisz – perkusja.

Oficjalna strona zespołu: www.ziyo.com.pl