« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

33. Ulica – Festiwal Teatrów Ulicznych

4 września, 16:00 - 20:30

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie w każdym [interwale] dniu (dniach), które rozpoczyna się od 4:00pm, powtarzając się do 5 września 2020.

Udział bezpłatny

“Dziwne zdarzenia”

Program:

PIĄTEK | 4.09.2020

15.00 – 19.00 Street ART. na 1.5 m. – działania plastyczne i fotograficzne dla każdego | Rynek
projekt prowadzi artysta plastyk dr Roman Fleszar | Organizator: Fundacji Kultury i Sztuki – „i Kropka”

16.00 Mimo Huenchulaf (Chile)Anything Can Happen (Wszystko zdarzyć się może) | Rynek
17.00 Teatr Pinezka (Polska)Szalony świat | Rynek
18.00 Teatr Akt (Polska): Etiuda ze spektaklu Ja gore | Rynek
18.30 Pjoter (Polska)Kawaler | Rynek
19.30 Mimo Huenchulaf (Chile)Anything Can Happen (Wszystko zdarzyć się może) | Rynek
20.00 Teatr Akt (Polska)Ja gore | Boisko przy Pałacu Młodzieży

SOBOTA | 5.09.2020

16.00 Roland Zee Company (Francja)Zee – A Visual Comedy Act (Wizualny akt komediowy) | Rynek
17.00 Compagnie l’Excuse (Francja)HomoCatodicus | Rynek
17.30 Roland Zee Company (Francja)Zee – A Visual Comedy Act (Wizualny akt komediowy) | Rynek
18.30 Compagnie l’Excuse (Francja)HomoCatodicus | Rynek
19.30 Teatr Biuro Podróży (Polska)Carmen Funebre | Boisko przy Pałacu Młodzieży

Opisy spektakli:

Compagnie l’Excuse | Francja

Teatr uliczny Cie l’Excuse działa od 1991 roku. Jego aktorzy studiowali wcześniej pantomimę (u Marcela Marceau), sztukę klaunady i teatru ruchu (u mistrzów: Pierre’a Byland’a z École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq oraz Ctibor’a Turba z Alfred Circus w Pradze).
HomoCatodicus
Maestro Salvatore i Gianni przybywają do miasta w poszukiwaniu pięknej Isabelli. Mają przy sobie tylko pocztówkę i fotografię, gotowi są jednak uruchomić wszystkie zakątki wyobraźni… HomoCatodicus to krytyczne i zabawne spojrzenie na nałóg XXI wieku – uzależnienie od ekranu wideo. Spektakl gościł dotychczas w Australii, Kanadzie, Singapurze, USA i kilku krajach Europy. Prezentacja podczas 33. ULICY będzie pierwszym występem grupy w Polsce.
czas trwania: 45’, przydatne linki: www http://www.compagnie.excuse.free.fr trailer https://vimeo.com/104450521

Mimo Huenchulaf | Chile

Deivy Ruiz, urodzony w 1986 roku, już w dzieciństwie wybrał dla siebie przyszłość artysty mima. Park w rodzinnym Viña del Mar, w którym matka Deivy’ego sprzedawała słodycze, stale gościł miejscowych mimów, klaunów, lalkarzy, żonglerów. Otoczony i zafascynowany światem sztuki ulicy, Deivy postanowił współtworzyć ten świat. Ukończył studia w madryckiej szkole teatru gestu Escuela International de Mimo y Teatro Gestual Nouveau Colombier, pod kierunkiem Jose Pirisa, ucznia Marcela Marceau. Od lat regularnie występuje w Ameryce Południowej i w Europie.
Anything Can Happen (Wszystko zdarzyć się może)
W tym spektaklu czas biegnie inaczej i wszystko może się wydarzyć. Pantomima klasyczna, współczesna i uliczna oraz klaunada mieszają się z rozmaitymi technikami żonglerki i animacji przedmiotu. Mim Huenchulaf, który mistrzowsko improwizuje z publicznością oraz z dowolnym rekwizytem, czyni każde przedstawienie nowym, świeżym i wyjątkowym.
czas trwania: 30’, przydatne linki: www www.mimohuenchu.com fb https://www.facebook.com/mimo.huenchulaf trailer https://www.youtube.com/watch?v=QWwTBkC3HOI

Pjoter | Polska

Pod pseudonimem Pjoter kryje się Piotr Chlipalski – performer, fotograf, producent, twórca video, animacji, mappingu. Pomysłodawca i dyrektor festiwalu artystów ulicy Ulicznicy; współzałożyciel formacji Muzikanty. Autor podręczników dla przemysłów kultury. Zdecydowanie praktyk, raczej kreatywny. Na ulicy wygłupia się, w najróżniejszy sposób, od późnych lat 90.
Kawaler | premiera
Amant, absztyfikant, nieżonaty, singiel? Ten, który wiecznie poluje na miłość, jednocześnie desperacko próbując zachować swoje święte rytuały codzienności. Jak bardzo można być samotnym w otoczeniu pięknych kobiet (przystojnych mężczyzn?) – zawsze jednej, do czasu gdy nie będzie to następna, następny? No, tak maksimum dwie? Jakich trzeba poświęceń, by być tylko z jednym na wyłączność? I czy to w ogóle możliwe, by kochać tylko jedną? W improwizowanych scenach z udziałem publiczności, ze scenografią i ścieżką dźwiękową tworzoną z niczego, Pjoter przygląda się życiu na-swój-sposób-inteligentnego, całkiem przystojnego jegomościa, który jest całkowicie nieprzygotowany do wspólnego życia.
czas trwania: 40’, przydatny link: www https://pjoter.art/

Roland Zee Company | Francja

Na początku swej kariery w południowej Brazylii, skąd pochodzi, Roland Zee, miłośnik magii i komedii, wziął udział w kilku teatralnych przedsięwzięciach grupy Vira Lata. W latach 80. ubiegłego wieku doskonalił się w dziedzinie pantomimy i stworzył pierwsze popisy solowe, które prezentował w programach telewizyjnych. Nęcił go jednak Paryż, światowa stolica pantomimy. Wkrótce tam osiadł, by dawać uliczne występy przed słynnym Centre Pompidou. Od lat 90. uczestniczył w festiwalach teatru ulicznego w Europie, Rosji, a także w Brazylii, Hongkongu i Japonii. Kolejna przeprowadzka Rolanda Zee do USA zaowocowała spektaklem A Visual Comedy Act, wyprodukowanym przez artystę w disnejowskim Epcot Center w Orlando na Florydzie.
Zee – A Visual Comedy Act (Wizualny akt komediowy)
Zee – podróżnik zbudowany z emocji i humoru. Ciekawski fajtłapa i komiczny badacz świata, który w każdym rozpali wyobraźnię dziecka. Miasto jest dla niego permanentnym źródłem nowości. Gdy tylko Zee znajdzie się w tłumie, z właściwą mu niezręcznością i niepohamowaną ciekawością zaczyna odkrywać i badać obiekty, kształty i żywe istoty. Nie zadaje przy tym pytań egzystencjalnych, ale… może sprawić, że zaczną je zadawać widzowie.
czas trwania: 30-40’, przydatne linki: www www.rolandzee.com fb https://www.facebook.com/CieRolandZee/ trailer https://www.youtube.com/watch?v=mUN8nUiw5OM&ab_channel=Fran%C3%A7oisBucaioni

Teatr Akt | Polska

Niezależna grupa teatralna, uprawiająca autorski teatr w Warszawie, od 1991 roku. Akt wyrósł z tradycji polskiej szkoły pantomimy, w spektaklach wykorzystuje sztukę mimu, gestu, plastycznego obrazu, cyrku i tańca. Wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe są nieodłączną częścią twórczości Aktu. W obecnej siedzibie na warszawskiej Pradze grupa realizuje różnorodne projekty kulturalne, takie jak przegląd zjawisk teatralnych „Czarna Offca” czy „Sztuka Obrzeży”. Jako część międzynarodowej grupy Teatro del Fuoco, Teatr Akt tworzy i prezentuje spektakle we Włoszech regularnie od wielu lat.
Ja gore
Żywioł ognia, symbol miłości i nienawiści, tworzenia i destrukcji, pasji, walki i oczyszczenia. Ta pierwotna, tajemnicza energia jest główną inspiracją i kołem napędowym spektaklu. „Rozpala” swych animatorów, równocześnie sama staje się barwną materią tworzącą przestrzenne dzieło. Taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz, a widzowie stają się świadkami swoistego rytuału. Spektakl powstawał i ewoluował kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. W różnych wersjach był prezentowany na festiwalach w Cividale del Friuli, Linz, Lipari, Palermo, Rzymie, Stromboli, Tokio oraz kilku polskich miastach.
czas trwania: 60’, przydatne linki: www http://www.teatrakt.pl/ fb https://www.facebook.com/teatr.akt?ref=tn_tnmn trailer https://www.youtube.com/watch?v=HJaPCJbw3lA&feature=emb_logo

Teatr Biuro Podróży | Polska

Założony w 1988 roku przez Pawła Szkotaka, zespół przez lata wypracował własne metody pracy oraz rozpoznawalny styl teatralny. Przedstawienia teatru prezentowane były w ponad 50 krajach świata, na 6 kontynentach (Argentyna, Australia, Brazylia, Egipt, Indie, Irak, Iran, Izrael, Jordania, Kolumbia, Korea Pd., Kuba, Liban, Meksyk, Rosja, Singapur, Taiwan, Turcja, Urugwaj, USA oraz większość krajów europejskich). Teatr Biuro Podróży specjalizuje się w widowiskach plenerowych, dotychczas powstało ich ponad 20. Jest również inicjatorem wielu projektów artystycznych i społecznych, dociera do widzów, których kontakt z teatrem jest ograniczony lub nie istnieje w ogóle. Współpracował z uchodźcami palestyńskimi w Bejrucie; prezentował spektakl Carmen Funebre na zachodnim Brzegu, w irackim Kurdystanie oraz w regionie Dyiarbakir (Kurdystan turecki).
Carmen Funebre
Impulsem do stworzenia spektaklu była wojna w Jugosławii. Podczas pracy nad przedstawieniem artyści spotkali się z uchodźcami z Bośni, a ich relacje oraz nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmów, przemoc, wrogość oraz manipulacja nastrojami społecznymi, która podpaliła Bałkany, przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu nielinearna historia rozgrywa się zarówno w planie realistycznym, jak i metafizycznym. Spektakl otrzymał nagrody Fringe First, Critics’ Award i Hamada Award na Festiwalu Fringe w Edynburgu oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Fadjr w Teheranie.
czas trwania: 45’, przydatne linki: www http://www.tbp.org.pl/tbp-strona-glowna.html fb https://www.facebook.com/Teatr-Biuro-Podr%C3%B3%C5%BCy-1523558481244708/

Teatr Pinezka | Polska

Założony przez Przemysława Grządzielę w Gdańsku w 1980 roku, Pinezka od 40 lat bawi publiczność w każdym wieku szaloną mieszanką pantomimy, clownady, żonglerki, akrobacji, tańca, sztuki szczudlarskiej i marionetek oraz magią commedii dell’arte. Teatr Pinezka reprezentuje kulturę polską na całym świecie. Występował w Kennedy Center w Washington DC, podczas Expo 1992 w Sewilli, Expo 2000 w Hanowerze, a na zaproszenie Konsulatu Brytyjskiego odwiedził Amman. Nagradzany na największych festiwalach teatralnych, gościł w Chinach, Egipcie, Ekwadorze, Japonii, Jordanii, Meksyku, Palestynie, Rosji, Tunezji, USA i w niemal wszystkich krajach europejskich.
Szalony świat
Występ ulicznego Klauna i jego marionetek – Klauna Eśko, Maxima Szczudlarza i Leona Rowerzysty – przerywa nagły wiatr, który porywa bohatera do magicznego lasu. Żyją w nim fantastyczne postaci: Faun, Wróżki, Elfy, Krasnoludki. Sielankę bajecznego miejsca ucina wjazd buldożerów, spychaczy i koparek, a miejsce drzew zajmuje supermarket. Czy ta opowieść może mieć happy end?
czas trwania: 45’, przydatne linki: www http://teatrpinezka.prv.pl/ fb https://www.facebook.com/Teatr-Pinezka-132795713415306/

Szczegóły

Data:
4 września
Czas:
16:00 - 20:30
Koszt:
Udział bezpłatny
Kategoria:

Miejsce

ulice miasta
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska + Google Map
Telefon:
14

Other

Odbiorcy
wszyscy