« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

ART-ECO

25 listopada 2022, 18:00 - 19:00

Udział bezpłatny

Co łączy ekologię ze sztuką? Czy sztuka może być ekologiczna, a ekologia – artystyczna? Na te i inne pytania odpowiedzi szuka tarnowska Fundacja Bema20, która od kilku miesięcy realizuje projekt ART-ECO, przy współpracy z irlandzką fundacją EDU-SMART. Już 25 listopada, w Galerii Bema20, odbędzie się wernisaż prac pięciu artystów, którzy różnie podeszli do interpretacji tematu ART-ECO.

W 2022 roku, ciężko nie myśleć o problemie zmiany klimatu i o potrzebie zachowań, które mogą z nią walczyć. Przede wszystkim, ważna jest zmiana zachowań zwykłych ludzi – i, na szczęście, potrzeba działań w imię ekologii jest coraz większa. Fundacja Bema20, prężnie działająca w Tarnowie od 2018 roku, na co dzień zajmuje się czymś, co na pozór nie ma bezpośredniego związku ze zmianami klimatu – sztuką. Ale czy na pewno?

Bema20 nie realizuje happeningu artystycznego polegającego na oblewaniu farbą dzieł sztuki. Nie odpowiada też na pytanie, czy dziedzictwo kulturowe jest bardziej wartościowe niż klimat. Pytanie, nad którym od kwietnia Fundacja zastanawia się w partnerstwie z EDU-SMART z Irlandii, to na przykład: Jak mogę tworzyć sztukę z rzeczy, które mam już pod ręką? Czy na pewno muszę wyrzucić zniszczony produkt – czy może nadam mu nowe życie jako dzieło sztuki?

Celem projektu jest pokazanie każdemu z nas, że takie działania są możliwe – nie potrzeba do nich ani specjalistycznego sprzętu, ani wykształcenia artystycznego. Fundacja Bema20, przy współpracy trzech ekspertów w dziedzinie – dr Kamili Szymańskiej, dr Anny Śliwińskiej oraz dr Bartłomieja Bałuta – opracowała dokument ekspercki dla wszystkich tych, którzy chcą się uczyć. Dokument zawiera plan warsztatów z ART-ECO, które pozwolą wszystkim, którzy nie mieli wcześniej kontaktu ze sztuką, tworzyć sztukę w ekologiczny sposób.

Uczestnicy warsztatów – jak również, wszyscy zainteresowani tematem – muszą jednak wiedzieć, jakie są możliwości. Dlatego, pięcioro artystów – eksperci wymienieni powyżej oraz Joanna Taraszka i Juliusz Gzyl – dostało za zadanie realizację dzieł wzorcowych do projektu ART-ECO. Twórcy otrzymali pełną swobodę wyrazu artystycznego i nie konsultowali się między sobą w czasie tworzenia dzieł, co sprawiło, że każda interpretacja tematu różni się od siebie.

„To pokazuje, czym ART-ECO może być dla każdego z nas” – mówi Agnieszka Niedbała, prezes Fundacji Bema20. „Wystawa składa się z dwudziestu unikatowych dzieł stworzonych w całkowicie ekologiczny sposób, reprezentujących różne techniki i demonstrujących, że wszyscy mamy w domach materiały do naszych własnych dzieł. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że już niedługo będziemy mogli otworzyć wystawę.”

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 25 listopada, o godzinie 18:00, w Galerii Bema20 przy ul. Bema 20 w Tarnowie. Wystawa potrwa do końca 2022 roku. Warsztaty z tworzenia sztuki ekologicznej w ramach projektu odbędą się na początku przyszłego roku. Serdecznie zapraszamy!

Projekt ART-ECO jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Szczegóły

Data:
25 listopada 2022
Czas:
18:00 - 19:00
Koszt:
Udział bezpłatny
Kategoria:

Organizator

Bema20
Telefon:
508-314-922
Email:
galeria@bema20.pl
Strona internetowa:
www.bema20.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Bema 20
ul. Bema 20
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
508-314-922
Strona internetowa:
www.bema20.pl