« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

“Babie lato”

2 lutego, 17:00 - 18:00

Wstęp wolny

Babie Lato, tak jak w przyrodzie, wędruje, przemieszcza się, zaciera granice…tym razem jego kolejnym przystankiem będzie przestrzeń Galerii w Tarnowie .

Fundacja Bema20 ma zaszczyt zaprosić na wernisaż “Babie Lato” Elżbiety Kuźniar i Anny Świętek, który jest kontynuacją  performance’u zaprezentowanego w 2018 roku w Glinianach na Ukrainie.

2 lutego, godzina 17.00.
Wstęp wolny.

Anna Świętek ur. w Tarnowie w 1983 r. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, specjalność “Moda, stylizacja, trendy”. Pracowała jako manager w firmach zajmujących się projektowaniem oraz sprzedażą ubrań i biżuterii. ObeAcnie pracuje w Centrum Sztuki Mościce, a także wykłada historię mody w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Projektantka i stylistka. Prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych z projektowania i kolorystyki. W pracy twórczej czerpie inspiracje ze spójności i harmonii przestrzeni, zwracających się w kierunku użytkownika. Preferuje świadome podejmowanie wyborów w procesie tworzenia.

Elżbieta Kuźniar– dyplom z malarstwa  z wyróżnieniem (2004), doktorat (2017). Udział w ok. 200 wystawach – Włochy, USA, GB, Holandia, Niemcy, Portugalia, Polska, Ukraina, Francja, Węgry, Belgia, Słowacja, Rumunia. Laureatka kilku nagród (m.in. Rektora ASP w Krakowie,  Galerii Opus, 4th Contextile 2018 ).  Prace w kolekcjach publicznych tj.: Musee des Beaux – Arts de Tournai, Belgia/ Association Histoires de Boites a Couture, Francja;/S.A.C.S., Quiliano, Włochy;/ /Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź,/ IFC, Department of Art & Art History, Alabama, USA;/ Fiber  Art Jersey Girl, New Jersey, USA,/ The collection of the Szombathelyi ,Węgry/ Muzeum Miasta Gdyni/ Architects of Air, UK/ / Contextile collection, PT. Zajmuje się działalnością artystyczną (malarstwem, instalacją, site-specific, tkaniną, wikliną) i pedagogiczną.

Podczas Międzynarodowej Konferencji „Kilim, historia, teraźniejszość, przyszłość” (zorganizowanej przez Lwowską Narodową Akademię Sztuki), na terenie Muzeum poświęconego tkaninie i kilimom w Glinianach na Ukrainie, zaprezentowałyśmy performance „Babie lato”. Inspiracją do tego wydarzenia była materia kilimu, przyroda i aura Glinian, a  kolor i przestrzeń – to motywy przewodnie performance’u. Wizyta w pasmanterii w Winnikach i zakupienie włóczek w kolorze czerwieni, oranżu, fuksji (nacechowane symboliką koloru), jednoznacznie wytyczyło nasz kierunek działań. W piękny wrześniowy słoneczny dzień poprzeplatałyśmy kolorową włóczkę ze świecąca nitką między starym jabłonkami w ogrodzie Muzeum, która mieniła się w słońcu, przypominając pajęcze nici babiego lata. Spotkanie miejscowego pieska, osoba Olenki Siry w huculskim stroju, która przechadzała się po zaaranżowanej przez nas przestrzeni grając na drumli, jednoznacznie utwierdziły nas w tytule – Babie lato. Działanie stało się pewnego rodzaju ożywieniem obrazu Józefa Chełmońskiego, o tym samym tytule. Babie lato to projekt o integralności. Integralności człowieka z przyrodą, materią (kilim, wełna, zwierzęta, ziemia), z poczuciem przynależności do społeczności, ziemi, o mieszaniu się kultur, o pewnego rodzaju pierwotności. Zainstalowane czerwone włóczki (babie lato) w przy muzealnym ogrodzie  nawiązywały do materii kilimów, a także symboliczne do nici jakimi są splecione los dwóch narodów, ludzi, historii. W wielu kulturach czerwień symbolizuje walkę ze złem, bogactwo, ochronę a także błogosławieństwo szczęścia. Ludyczny charakter performance’u nadawała kobieca postać w stroju ludowym grająca na drumli – tradycyjnym instrumencie, ulubionym przez pasterzy i koczowników,  znanym w różnych regionach świata. Przeprowadzona na Ukrainie akcja artystyczna była dla nas szczególnie miła, spotkała się z bardzo ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej publiczności – dyrektorów muzeów, wykładowców akademii sztuki, artystów, społeczności lokalnej, że postanowiłyśmy przenieść ją (kawałek Ukrainy) do przestrzeni galeryjnej ARTzony.

Szczegóły

Data:
2 lutego
Czas:
17:00 - 18:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Bema20
Telefon:
508-314-922
Email:
galeria@bema20.pl
Strona internetowa:
www.bema20.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Bema 20
ul. Bema 20
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
508-314-922
Strona internetowa:
www.bema20.pl