« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Był Sobie Blues…

4 sierpnia 2017, 19:00 - 22:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie powtarza się co 1 tygodni/tydzień do 18 sierpnia 2017 zaczynając się o 7:00pm w piątek.

Wstęp wolny

Harmonogram imprez:

Koncerty klubowe (Piwnice TCK – Rynek 5, Tarnów): 3, 10, 17 sierpnia 2017 r., g. 20.00 | wstęp wolny

Koncerty plenerowe (Rynek): 4, 11, 18 sierpnia 2017 r., g. 19.00  I  wstęp wolny

Do tradycji przeszło już, że w sierpniu na tarnowskim Rynku bawimy się przy dźwiękach muzyki bluesowej. W tym roku już po raz dwunasty Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na letnie spotkania z bluesem, które odbędą się pod hasłem “Był Sobie Blues”, a ich szefem programowym, jak zwykle będzie Wojtek Klich.
Formuła imprez będzie podobna, jak dotychczas – w czwartki w Piwnicach TCK kameralne koncerty klubowe pt. “Sam na sam z bluesem”, a w piątki na tarnowskim Rynku – plenerowe, po których dla najwytrwalszych sympatyków bluesa w klubie Przepraszam odbędzie się jam session.

Nowością będą spotkania Artystów występujących na “Był Sobie Blues” z Niepełnosprawnymi. Z inicjatywy  Wojtka Klicha preludium do każdego z koncertów będzie miało miejsce w Galerii Aniołowo (przy ul. Żydowskiej), gdzie odbędą się spotkania pod nazwą “Cool Blues”. Będą one miały charakter kameralnych koncertów, a odbędą się o godz. 17.00 przed każdym z koncertów “Był Sobie Blues” Niewątpliwie jest to nie tylko ukłon, sympatia i nić porozumienia z osobami z niepełną sprawnością, ale także kontynuacja nie dawno zakończonej kampanii społecznej „Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych”, w którą zaangażował się  Wojtek ze swoim zespołem oraz znany z De Mono Andrzej Krzywy.

Tegoroczny “Był Sobie Blues” będzie okazją do posłuchania występów bluesowych gwiazd, a także kilku arcyciekawych debiutantów. Wystąpią m.in. Boogie Boys, Pokój Numer 3, czy Kraków Street Band.

Wstęp wolny na wszystkie imprezy.

Organizator: Tarnowskie Centrum Kultury

Scenariusz, reżyseria i prowadzenie: Wojtek Klich

Projekt realizowany i finansowany z Budżetu Miasta Tarnowa

Partner: MPEC Tarnów

Program imprez “Był Sobie Blues” 3-18 sierpnia 2017 r.

3.08.2017 r., g. 20.00    Sam na sam z bluesem: Michał Kielak (harm.)/Jakub Andrzejewski (gitara), Piwnice TCK

4.08.2017 r., g. 19.00    Kaniewska & Reczyńska / Pokój Numer 3,  Rynek

10.08.2017 r., g. 20.00  Sam na sam z bluesem: Gruff!, Piwnice TCK

11.08.2017 r., g. 19.00  Levi / Boogie Boys,  Rynek

17.08.2017 r., g. 20.00  Sam na sam z bluesem: Arek Zawiliński, Piwnice TCK

18.08.2017 r., g. 19.00  Wicked Heads / Kraków Street Band, Rynek)

Imprezy towarzyszące:

Cool Blues – Spotkania Niepełnosprawnych z Artystami “Cool Blues” / Galeria Aniołowo (Tarnów, Żydowska 2) – przed każdym z koncertów “Był Sobie Blues” o g. 17.00

Jam Session – po koncertach plenerowych (ok. 22.30) / klub studencki Przepraszam (Tarnów, Rynek 10)

image description

Informacje o muzykach (wg kolejności występowania)

Michał Kielak (harmonijka)

Instrumentem tym zainteresował się w wieku 15 lat, rok później, w 1993 doskonalił umiejętności na warsztatach bluesowych w Zakrzewie. W 1995 roku nawiązał kilkuletnią współpracę z bydgoską grupą Green Grass, czego efektem były trzy płyty. W 2002 roku znalazł się w szeregach inowrocławskiego zespołu Szulerzy, z którym nagrał dwa krążki. W duecie z Jarosławem „Jaromim” Drażewskim (Blues Flowers) firmował album Rozum Cielęcy (2003). W tym okresie współpracował z wieloma wykonawcami z kręgu rodzimego bluesa: Blues Flowers (z którym na płycie Smacznego! zadebiutował też jako wokalista), Blues Menu, Double Six, Doktor Blues, Coolish Blues Session, K-3, Jąkpa Blues Band, Adam Kulisz i Magda Piskorczyk. W duecie z tą ostatnią wziął udział w International Blues Challenge w Memphis. Podczas pobytu w USA jego harmonijkowe umiejętności docenił sam Bob Margolin, wieloletni gitarzysta zespołu Muddy’ego Watersa, zapraszając do wspólnego jamowania.

W 2003 roku wraz z gitarzystą Jarosławem Tioskowem i muzykami grupy Szulerzy złożył muzyczny hołd swemu harmonijkowemu mentorowi Ryszardowi „Skibie” Skibińskiemu, soliście grupy Kasy Chorych, nagrywając w 20. rocznicę jego śmierci płytę Michał Cielak Kielak – Tribute to Ryszard Skiba Skibiński. Dobrze przyjęty album przypieczętował akces do zespołu Kasa Chorych, którego, po latach okazjonalnej współpracy, stał się pełnoprawnym członkiem i był nim do końca działalności zespołu (grudzień 2016). Obecnie poza macierzystą grupą regularnie występuje w różnych konfiguracjach, m.in. z: Sebastianem Riedlem, Romkiem Puchowskim, Leszkiem Winderem, Janem Gałachem, Adamem Kuliszem, Jakubem Andrzejewskim. Oraz gościnnie m.in. z grupami Cree i Krzak, Czarny Pies i Śląska Grupa Bluesowa.

Od 2016 roku jest członkiem bydgoskiego zespołu Pokój Numer 3.

Sześciokrotny zwycięzca plebiscytu “Blues Top” pisma Twój Blues, w kategorii “Harmonijka ustna”

Pokój Numer 3 powstał w 2015 roku w Bydgoszczy. Zespół tworzą młodzi muzycy, którzy są zafascynowani rockiem. W ich twórczości przeważają właśnie ten gatunek ale można też doszukać się wpływów muzyki amerykańskiego południa i country. Liderem zespołu jest Kuba Andrzejewski, utalentowany młody gitarzysta, a także kompozytor i autor tekstów wszystkich utworów Pokoju Numer 3. Kuba jest laureatem wielu nagród jako instrumentalista oraz bywa często zapraszany do udziału w koncertach innych zespołów.

W 2016 roku szeregi zespołu zasilił Michał Kielak, czołowy polski harmonijkarz, doświadczony artysta o ukształtowanym już stylu, który wspomaga rozwój zespołu.

Razem tworzą wybuchową mieszankę porządnego rocka, wzmocnioną o mięsistą harmonijkę.

W październiku 2016 roku, ukazała się debiutancka płyta zespołu. Gościnnie zagrało na niej wielu znakomitych artystów (m.in. Bartek Szopiński, Sebastian Riedel, John Clifton, Jarek Gajewski).

Jakub Andrzejewski – śpiew, gitara

Michał Kielak – harmonijka ustna (ex-Kasa Chorych)

Łukasz Jakubowicz – inst. klaw. (ex-zespół Ani Rusowicz)

Krzysiek Ratke – gitara basowa

Bartek Andrzejewski – perkusja

Kaniewska & Reczyńska, to wynik spotkania obu wokalistek podczas jednego z jam sessions. Obie Joanny postanowiły połączyć swoje siły w akustycznych interpretacjach standardów bluesa, rocka i country.

Joanna Kaniewska pierwsze kroki na muzycznej scenie stawiała w chorzowskim klubie muzycznym Kotłownia,

gdzie współtworzyła zespół Black Amber, a później Around the Blues.

Inspiracji szuka w bluesie, rocku, jazzie i soulu, słuchając takich wykonawców jak: Buddy Guy, BB King, Bonnie Raitt, Eva Cassidy, Aretha Franklin,

Eric Clapton, Led Zeppelin, Ray Charles, Tina Turner, The Beatles, Sheryl Crow.

Uznana za Bluesową Wokalistkę Roku 2010 w plebiscycie BLUES TOP kwartalnika Twój Blues.

Ze swoim zespołem do dziś koncertuje na największych festiwalach bluesowych w kraju i za granicą.

Wśród nich można wymienić: m.in.: Rawa Blues, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Jesień z Bluesem, Bluestracje, Lauba Pełno Bluesa, Bies Czad Blues, Blues Nad Odrą, Festiwal im. Ryśka Riedla, Blues Alive, Jazz Am See i wiele innych.

Joanna Reczyńska to była uczennica Zespołu Szkół Muzycznych II stopnia w Rudzie Śląskiej w klasie gitary klasycznej i wokalistyki estradowej.

Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej – kierunek Wokalistyka Jazzowa. W swoim repertuarze ma wiele własnych opracowań standardów muzyki rozrywkowej z pogranicza jazzu, soulu, bluesa, ballady i piosenki aktorskiej.

Posiada program zróżnicowany i wielojęzyczny. Jest nagradzana za wartości artystyczne i oryginalny głos już od 8 lat. Można wspomnieć tylko, że dziesięciokrotnie zdobywała I miejsca na różnych Festiwalach i Konkursach Artystycznych. Brała także udział w znaczącym dla polskich wokalistów w programie telewizyjnym the Voice Of Poland – VI edycja.

Gruff!

To ultra-formacja powstała z bluesowego duetu Przytuła&Kruk, po to by burzyć konwenanse muzyczne, mieszać i niszczyć wszelkie schematy. Fuzja akustycznego tandemu z pełnym energii perkusyjnym graniem Maćka Kudły dała zadziwiający efekt. Na ich koncertach można zasmakować różnych klimatów: od nastrojowych, bluesowych ballad, poprzez swingowe parodie, aż do ciężkich (momentami nawet heavy metalowych) brzmień.

Levi

Grają bluesa ze szczyptą soulu. Zadebiutowali we wrześniu 2013 r. na Galicja Blues Festival. Ich pierwszy występ okazał się zarazem ogromnym sukcesem, gdyż zwyciężyli we wszystkich kategoriach, a także otrzymali zaproszenie na prestiżowy festiwal Sziget w Budapeszcie. W ich wykonaniu oprócz bluesa można usłyszeć również elementy soulu, funku, jazzu i gospel. Mówią o sobie, że najważniejsze dla nich to być prawdziwym. Starają się też być dobrymi kumplami, przyjaciółmi. I wierzą, że najlepsze dopiero przed nimi”.

Ewa Novel – wokal

Bartek Łuczyński – harmonijka ustna

Grzegorz Skoczylas – gitara

Tomasz Budek – bas

Adam Leśniak – inst. perkusyjne

Boogie Boys

Pierwsza w Polsce formacja fortepianowa grająca muzykę boogie-woogie z domieszką czarnego bluesa. Boogie Boys to zręczne połączenie warsztatu, pasji i charyzmy z nowymi pomysłami na brzmienie starych polskich tematów oraz muzyką, która porusza bez wyjątku ludzi w różnym wieku i o różnych upodobaniach muzycznych. Do tej pory koncertowali w większości krajów Europy, u boku największych nazwisk boogie-woogie i bluesa.

Początki grupy sięgają 2002 roku. Jako najmłodsi w europejskim gronie boogie-woogie dostali zaproszenie na urodzinowy koncert Vince’a Webera, legendy bluesa i boogie, obchodzącego swoje 50-te urodziny, co dało początek ich wielkiej europejskiej ekspansji. Uczestniczyli w większości festiwali boogie-woogie na starym kontynencie. Wprowadzili polski akcent na międzynarodowe sceny gatunku. Począwszy od roku 2005, stali się inicjatorami jedynego festiwalu boogie-woogie w Europie Środkowo-Wschodniej – Polish Boogie Festiwal, na którego scenie goszczą najlepsi pianiści z całego świata. Niesamowite brzmienie dwóch fortepianów przenosi słuchaczy w odległe czasy pędzących parowozów i szalonego rytmu amerykańskiej rzeczywistości. Muzycy pomimo swojego młodego wieku doskonale wpasowują się w stylistykę boogie, czerpiąc tak z dorobku rdzennych bluesmanów, jak i polskiej muzyki rozrywkowej.

Bartek Szopiński – fortepian, organy, wokal

Michał Cholewiński – fortepian

Janusz Brzeziński – bas

Miłosz Szulkowski – perkusja

Arek Zawiliński

bluesman, kowboj, poeta drogi – autor muzyki, tekściarz, wokalista, gitarzysta posługujący się technikami fingerpicking slide i bottelneck. Koncertował na festiwalach w Polsce, Francji, Czechach, Słowacji jak i grywał na ulicach Amsterdamu. Laureat wielu festiwali mi. FAMA w Świnoujściu, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Zaczarowany Świat Harmonijki w kategorii gitara Poznań. Piosenkarnia – Kraków, występ w studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej itd. Współpracował m.in. z zespołami Stare Dobre Małżeństwo, Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, Kropla Życia, Zabrzańska Orkiestra Rockowa, BGB, oraz ze śpiewającym aktorem Lechem Dyblikiem. Twórca formacji Na Drodze.

Swoją muzyczną historię rozpoczął w rodzinnych Gorlicach bawiąc się gitarą. W miarę upływu czasu ta zabawa coraz bardziej mu się podoba, więc razem z kolegami zakładają co raz to nowsze grupy miłośników nie strojących, ale za to głośnych instrumentów. Gdy gitary zaczęły stroić i wydawało się, że gra muzyka, przyszedł czas na rozstania i samodzielne poszukiwania siebie w ogromnym świecie.

Arek przeprowadza się na drugi koniec Polski. Szczecin, to właśnie taki drugi koniec. Tam odszukuje Free Blues Club i nie może  uwierzyć we własne szczęście. Szybko przekonuje szefa klubu, że jest świetnym bluesmanem i jeszcze tego samego wieczoru prezentuje swoje własne kompozycje przed wyrobioną bluesową publiką. Następne dwa lata pobytu w Szczecinie, to nieprzespane noce spędzane na nieustającym jam session w tymże klubie. W tym czasie Arek przyłącza się do bluesowej grupy Blue Crow , następnie rockowej Dzika Cherry i w między czasie gra z bluesowym Jerry’s Hole Band. „Okres szczeciński” był dla niego akademią muzyczną, której można życzyć każdemu pasjonatowi bluesa i nie tylko. W 1999 roku Arek zostaje zaproszony na nagrania z Zabrzańską Orkiestrą Rockową. Jest to ścieżka muzyczna do dokumentu „To są inne światy”, w której nagraniu bierze również udział Józef Skrzek.  W 2000 roku ze słowami „chcę uautentycznić swojego bluesa” wyjeżdża do Amsterdamu, gdzie odbiera szlify muzyka ulicznego i zakochuje się w brzmieniu gitary rezofonicznej. Po powrocie przyłącza się do gorlickiej grupy bluesowej, której nadają nazwę Kropla Życia. Zespół koncertuje, nagrywa, jednym słowem jest zauważany. W między czasie powstaje zespół – projekt o nazwie Na Drodze w celu wykonywania akustycznych utworów Arka.

Niewyczerpalne pokłady pomysłów popychają Go do zaprezentowania swej twórczości na festiwalach piosenki autorskiej, gdzie ku własnemu zaskoczeniu jest zauważany i nagradzany. Ważniejsze z nich to: Zajazd Bardów – Gołdap, Ogrody Piosenek – Lublin, Oranżeria – Radzyń Podlaski, Studencki Festiwal Piosenki – Kraków, FAMA – Świnoujście, Poetycko Muzyczna Bitwa Pod Gorlicami, Piosenkarnia – Kraków, występ w studiu radiowej Trójki im. Agnieszki Osieckiej itd. Do festiwalowych osiągnięć dołączyć należy jeszcze zwycięstwo w klasie gitary na festiwalu Zaczarowany Świat Harmonijki – Poznań.

Wicked Heads

to polski zespół czerpiący inspiracje z muzyki amerykańskiej. Grupa powstała w 2013 roku, w Krakowie. Cztery osobowości, cztery silne charaktery i czwórka muzyków z których każdy posiada spory indywidualny dorobek artystyczny. Połączyli siły by stworzyć coś unikatowego, grając jednocześnie muzykę bliską każdemu z nich, realizują sie z powodzeniem w tym niecodziennym projekcie 🙂 Skład zespołu tworzą : Kasia Miernik, Jacek Biliński, Mariusz Wróblewski oraz Wojtek Siatkiewicz. Wicked Heads pomimo krótkiego stażu, są laureatami między innymi: Bluesroads Festival 2015 ( w tym indywidualne wyróżnienia dla gitarzysty i basisty festiwalu), Megafon 2015, zdobywcami Grand Prix oraz nagrody publiczności Galicja Blues Festival 2015, wyróżnienia w 10-tej edycji Rybnik Blues Festival 2014. Kwartalnik “Twój Blues” przyznał Wicked Heads II miejsce w kategorii “Odkrycie Roku 2015”. Zespół ma na swoim koncie bardzo ciepło przyjętą przez krytykę oraz publiczność EP-kę, kilka klipów video, kilka singli, w tym utwór “Choices”, zauważony i doceniony przez jeden z zagranicznych portali zajmujących się sztuką związaną z kultowym serialem Twin Peaks. W chwili obecnej zespół przygotowuje kolejną EP-kę, której premiera przewidywana jest na koniec maja 2016, oraz płytę tzw. długogrającą. Materiał został zrealizowany. Mix, mastering, wydawnictwo, są w fazie rozwojowej. Szczegóły zapewne wkrótce 🙂

Piotr Metz o muzyce zespołu napisał: „Tak naprawdę kilkakrotne przesłuchanie tych utworów to jeszcze mało. Tam się tak strasznie dużo dzieje. Jest taka atmosfera, jakby to była ścieżka dźwiękowa mocno pojechanego filmu.

Sam zespół pisze o sobie, że uprawia styl zwany potocznie Americaną, łącząc w swojej muzyce miłość do amerykańskiej muzyki folk, bluesa, country oraz muzyki alternatywnej. Wicked Heads – “Brzmią jakby się urodzili ubrudzeni teksańskim kurzem.”- Słuchanie zabija.

Kraków Street Band

zespół, który w ekspresowym tempie stał się muzyczną wizytówką miasta dla przybyszy z kraju i zagranicy. Uliczne granie z początku miało być tylko sposobem na spędzenie wolnych dni między koncertami, szybko jednak spodobało się publiczności tak bardzo, że zespół od trzech lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, a terminarz tras koncertowych po Polsce i za granicą zapełnia się z rocznym wyprzedzeniem.

Trudno się temu dziwić – Muzyka Kraków Street Band urzeka swobodą i pozytywną energią. Gdy w 2014 roku zbierali na debiutancką płytę poprzez kampanię crowdfundingową, w miesiąc zdobyli 170% planowanego budżetu. Dostali się do finału programu Must Be The Music, zdobywając doskonałe opinie jury na każdym kroku. Godnie reprezentowali Polskę największych zagranicznych festiwalach – m.in. Haizetara (Hiszpania), Sziget (Węgry), Ferrara Buskers Festival (Włochy). W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły „Odkrycie Roku 2014” i „Zespół Roku 2015”.

W 2015 roku wydali drugą, wyjątkową płytę – album poświęcony pamięci Jerzego Wójcika pierwszego polskiego artysty wykonującego muzykę bluegrassową. Kompozycje z repertuaru jego zespołu, „Little Ole Opry”, nagrane zostały wraz z Krystyną Święcicką – Wójcik i zaproszonymi gośćmi z Krakowskiego muzycznego światka. Obecnie muzycy pracują nad trzecią płytą, która oparta będzie głównie na autorskim materiale.

 

Szczegóły

Data:
4 sierpnia 2017
Czas:
19:00 - 22:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Miejsce

Rynek
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska + Google Map