« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

"Dziewczyny, które się odważyły" – premiera książki

30 marca 2019, 17:00 - 18:00

Wstęp wolny

Spotkanie z autorami i bohaterkami książki odbędzie się 30. marca 2019 r. o godz. 17.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie – Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę.

Droga dziewczynko, droga dziewczyno, to jest twoja książka-przyjaciółka. Została napisana dla dziewczyn i dziewczynek, które chcą żyć odważnie, pięknie i ciekawie.

Jak to jest pływać z rekinami? Jak wysoko może wspiąć się dziewczynka? Kto nam zabroni boksować po mistrzowsku? Ile potrzeba odwagi, żeby ratować zwierzęta? Jak to jest, kiedy nie widzi się przeszkód? Kto sprawia kłopoty i czemu to dobrze? Co czuje mistrzyni, kiedy wygrywa?Co możesz osiągnąć, kiedy nie dają ci szans? Kto ma duszę wojownika? Do czego służą porażki? Dlaczego warto robić coś razem? Czemu nie trzeba być najlepszą? Dlaczego jajecznica zrobiona z pasją jest pyszna? Jak to możliwe, że nie trzeba mieć wielkich talentów, żeby wieść wyjątkowe życie? Kto się odważył i właściwie na co?

Mistrzyni boksu, ratowniczka medyczna, projektantka strojów dla księżniczek, dyrektorka galerii sztuki, podróżniczka, zwierzęce inspektorki, najszybsza babcia świata, pani urolog, dogoterapeutka, 11-letnia pisarka, programistka, piłkarka, mistrzyni świata w makijażu, graficzka gier komputerowych, wiolonczelistka, piosenkarka, fotografka, mamy, siostry, córki, żony, przyjaciółki… .

33 inspirujące kobiety z Tarnowa i okolic dzielą się z tobą swoimi radami i historiami. Żebyś ty też się odważyła!

Fundacja Kultury i Sztuki „i Kropka” prezentuje książkę:

„Dziewczyny, które się odważyły”

GDZIE KUPISZ KSIĄŻKĘ:

Książki można kupić w następujących księgarniach sieci BookBook:

TARNÓW:

Plac Dworcowy 4

  1. Krakowska 25
  2. Wałowa 19

WARSZAWA:

  1. Hoża 29/31
  2. Koszykowa 34/50
  3. Wiejska 14

KSIĘGARNIA WYSYŁKOWA:

https://www.bookbook.pl/biografie-wspomnienia-dzienniki/dziewczyny-ktore-sie-odwazyly

WYDAWCA: Fundacja Kultury i Sztuki „i Kropka“

https://www.fundacjaikropka.pl/

WSPIERAJĄ NAS :

  • Publikacja współfinansowana z Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej – SubregionTarnowski przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
  • Grupa Azoty S.A. – Mecenas Fundacji i Kropka
  • Dystrybucja książki: Przedsiębiorstwo Dom Książki Sp. z o.o. w Warszawie
  • Partnerska współpraca: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie

FANPAGE KSIĄŻKI: https://www.facebook.com/dziewczynyikropka/

BOHATERKI:

Anna Odbierzychleb

Dla jednych Ruda z karetki, dla innych po prostu Andzia. Od urodzenia tarnowianka. Była raczej chłopczycą ciekawą świata. Dziś jest nauczycielką w IV LO, a jednocześnie ratowniczką medyczną, kierowcą karetki. Bo kto jej zabroni? Organizatorka Młodzieżowego Obozu Ratowniczego, gdzie zaraża pasją młodzież z całej Polski. Niepoprawna optymistka wierzącaw spełniane marzenia, które dają jej siłę. Podróżniczka odkrywająca egzotykę w Polsce. Posiadaczka szczęśliwej rodzinki, psa, kota i chomika.„Dziś wiem, że marzyć warto, że marzenia, kiedy się spełniają, napełniają cię siłą, a im trudniej coś osiągnąć, tym lepiej smakuje sukces” – mówi.

Edyta Ropek

Tarnowianka, do 2016 roku zawodniczka Miejskiego Klubu Sportowego

„Tarnovia”. Od 2016 roku prezes klubu KS Sportiva, reprezentowała również ten klub jako zawodniczka. Występowała również w barwach dwóch klubów uczelnianych – AZS PWSZ Tarnów oraz AZS UJ Kraków, startującw Akademickich Mistrzostwach Polski. W latach 1995‑1998 zawodniczka MKS Pałac Młodzieży Tarnów. W zawodach krajowych Pucharu Polski startuje od 1996 roku, w zawodach międzynarodowych rangi Pucharu Świata pierwszy raz wystartowała w 2000 roku w Chamonix. Wielokrotna medalistka pucharów i mistrzostw Polski, wicemistrzyni świata, dwukrotna mistrzyni Europy i kilkukrotna zdobywczyni Pucharu Świata. Magister ochrony środowiska ze specjalizacją hydrobiologia, tytuł uzyskany na Uniwersytecie Jagiellońskim. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowejw Tarnowie. Jest trenerem wspinaczki sportowej II klasy, prowadzi swoją sekcję wspinaczkową.

Joanna Mazur

Biegaczka ze Szczucina. W wieku 7 lat w wyniku choroby zaczęła tracić wzrok. Mistrzyni świata w biegu na 1500 metrów, srebrna medalistka w biegu na 800 m i brązowa w biegu na 400 m – biegi z przewodnikiem. Na ostatnich Mistrzostwach Europy w Berlinie zdobyła dwa złote medale na dystansach 400 i 1500 metrów. A także srebrny medal w biegu na 200 metrów i brązowy na 100 metrów. Wybrana Niepełnosprawnym Sportowcem 2017 rokuw plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.

Katarzyna Zielińska‑Borowiec

Tarnowianka z urodzenia i wyboru. Absolwentka UJ i AGH, mama dwóch wspaniałych dziewczynek, pasjonatka metody Marii Montessori. Dla dzieci, swoich i wszystkich innych, oraz dla tego miasta założyła pierwsze w Tarnowie przedszkole pracujące całkowicie metodą Montessori.W planach ma również otwarcie szkoły i żłobka.

Magdalena Proszowska

Cyfrowa malarka, senior artystka pracująca dla firmy Ubisoft. Komputerowa graczka, technologiczna gadżeciara i wirtualna mentorka. Pochodzącaz Tarnowa obywatelka całej Europy. Gościnnie wykłada grafikę gier komputerowych na uniwersytecie w Kolonii i na spotkaniach niemieckich deweloperów gier. Jak twierdzi: „Sztuka to niekończąca się droga własnego rozwoju, na której konieczne jest pokochanie popełniania błędów i braków zdolności, by codziennie stawiać kroki wytrwale do przodu. Nawet te bardzo małe”.

Bernadetta Stachura‑Terlecka

Tarnowianka, mama, doktorantka (jedna z dwóch kobiet na roku) na AGH im. Stanisława Staszica w Krakowie w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja. Absolwentka Zespołu Szkół Technicznych w zawodzie technik elektronik (jedyna absolwentka w 2005 r.). Pracownik naukowo‑dydaktyczny AGH w Krakowie, Uniwersytetu Gdańskiego i PWSZ w Tarnowie oraz właścicielka firmy zajmującej się szkoleniami z robotyki i programowania dla dzieci. Uczy programowania w nieszablonowy sposób, wykorzystującdo tego gry Minecraft i RPG, zaś robotyki uczy z wykorzystaniem własnych rozwiązań (opartych na mikroprocesorach i mikrokomputerach) oraz Lego. Pasjonatka elektroniki, militariów, informatyki i informatyki śledczej.

Justyna Walaś

Tarnowianka, bokserka. Na ring trafiła przypadkiem, a bokserskie rękawice po raz pierwszy założyła w wieku 13 lat. Po tytuł mistrzyni świata kadetek sięgnęła mając lat 16. Cztery razy z rzędu zdobyła Mistrzostwo Polski. Jako siedemnastolatka została wybrana na najlepszą polską bokserkę 2013 roku przez dziennikarzy magazynu „Ring Bulletin”.

Ludwina Pol

Tarnowianka, mieszka w Warszawie, ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Wokalistka sesyjna. Współpracowała m.in. z Moniką Brodką, Lidią Kopanią, Eweliną Flintą, Dodą, zespołami: Leszcze, Feel, Łzy i z Jackiem Kawalcem. Ma na koncie chórki w rozmaitych programach, m.in. w „Mam talent”, „Dzięki Bogu już weekend”, „Kabaret na żywo”. Wciela się również w śpiewające postacie na Disney Channel. Jest jurorką na precastingach do programów „Voice of Poland” i „Idol”.

Ronja Szych‑Karwat

Urodziła się 11 lat temu w Krakowie, przez osiem lat mieszkała w Tuchowie, aktualnie jest tarnowianką. Kocha koty, psy, lisy, patyczaki i inne zwierzęta, nienawidzi, jeśli ktoś zmusza czworonogi do występów w cyrku. Buntuje się, kiedy musi odrabiać zadania domowe, postępować zgodnie z zasadami ortografii i na widok ściętych drzew (bo rosły i nie zamierzały umierać).Ronja lubi robić przeróżne rzeczy – zazwyczaj wtedy, gdy nie musi. Gra w planszówki, czyta komiksy, trenuje szermierkę. Ronja najchętniej zamieszkałaby w lesie i wiodła życie dzikiego dziecka, ale jeśli naprawdę stanie się dorosła i będzie musiała wybrać zawód, to zostanie tatuatorką, architektką albo pisarką.

Magdalena Stalmach

Wokalistka, autorka tekstów, urodzona w Tarnowie w 1980 roku. Współpracuje z Wojciechem Klichem, w ramach Bardzo Orkiestra, frontmenka grupy Przystanek Mrówkowiec, uczestniczka telewizyjnego show „Droga do Gwiazd”, laureatka konkursów muzycznych. Jako wokalistka i autorka ma na swoim koncie nagrania, które ukazały się na wielu rozmaitych płytach. Właścicielka burzy rudych loków, jedna z najbardziej rozpoznawalnych tarnowianek, nieodłączny element imprez i projektów muzycznych realizowanych w Tarnowie.

Klaudia Kłos

Tarnowianka, wizażystka. Mistrzyni świata w makijażu 2016 (BeautyDuesseldorf), mistrzyni Polski w makijażu 2015, dyplomowany mistrz w zawodzie wizażystka. Otworzyła w Tarnowie własne studio makijażu„Make‑Up Club Klaudia Kłos”, prowadzi szkolenia w całej Polsce, jest wykładowczynią w szkołach wizażu. Publikuje swoje prace w wielu czasopismach branżowych w kraju.

Katarzyna Chrobak

Dogoterapeutka. Absolwentka tarnowskiego Liceum Plastycznego, mgr pedagogiki specjalnej, certyfikowany terapeuta behawioralny,zoopsycholog, instruktor szkolenia psów, sędzia rally‑o, a także hodowca psów. Na co dzień pracuje jako pedagog specjalny w klasie integracyjnej w Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnowie. Od 2005 roku prowadzi zajęciaedukacyjne i terapeutyczne z udziałem psów w wielu placówkach oświatowych na terenie powiatu tarnowskiego. Pełnię funkcję prezesa Stowarzyszenia „To, co wspólne”, zajmującego się integracją osób niepełnosprawnych.

Monika Stec

Założycielka Strefy Zmian – dwupokoleniowego duetu: mama Monika (stylizacja/makijaż) i córka Emilia (fotografia/grafika) zajmującego się stylizowanymi sesjami zdjęciowymi. Tarnowianka z urodzenia, mama 4 dzieci, szczęśliwa żona. Spełniona kobieta. Miłośniczka dobrego stylu, ładnych rzeczy, lubi śpiewać, malować, tkać, kreować. Posiada wiele pasji, na których realizację brakuje jej czasu.

Klaudia Gajdur

Tarnowianka, córka Marii i Jerzego, jedna ze szczęśliwej siódemki rodzeństwa. Była zawodniczka LKS Naprzód Sobolów, obecnie grająca trenerka MKS Tarnovia Tarnów w I lidze grupy południowej. Trenerka grupy młodziczek Tarnovii, a także trenerka prowadząca drużynę Skrzatów w Dębnie. Magister wychowania fizycznego, aktywna studentka reprezentująca uczelnię na corocznych Akademickich Mistrzostwach Polski. Zdobywczyni 3. Miejscaw plebiscycie sportowym na trenera. Pasjonuje się sportem, podróżami, nowościami technologicznymi. Kobieta, która wie o tym, że marzenia się nie spełniają lecz marzenia się spełnia.

Ewa Łączyńska‑Widz

Historyczka sztuki, kuratorka, autorka tekstów o sztuce, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Stypendystka Chinati Foundation (Marfa, USA). W latach 2009–2011 prowadziła w Tarnowie projekt „Alfabet polski” prezentujący najciekawsze zjawiska młodej polskiej sztuki. Kiedy obejmowała kierownictwo BWA, była najmłodszą dyrektorką państwowej instytucji kultury w Polsce. Współredaktorka książki „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”. W 2014 roku nagrodzona odznaką Ministerstwa Kulturyi Dziedzictwa Narodowego „Zasłużona dla Kultury Polskiej”. W 2017 roku została członkiem jury na kuratorski projekt wystawy reprezentującej Polskę na 57. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji.

Asia Mężyk

Urodzona w Tarnowie w 1980 r. Prywatnie szczęśliwa żona Pawła i mama Oliwki, fotografka dziecięca z pasji i z zawodu. Fotografia towarzyszy jej w życiu od dzieciństwa, kiedy to pod okiem taty, tarnowskiego fotografa, zdobywała pierwsze doświadczenia. Jej empatia, rozbrajający uśmiechi poczucie humoru powodują, że ludzie uwielbiają z nią przebywać. Optymistycznie patrząca na świat, ciepła, ale i troszkę zwariowana, foto‑ciocia setek małych „modeli”, którzy wraz z rodzicami stają przed jej obiektywem. Fotografia dziecięca pochłania ją totalnie i, jak sama mówi,„dostarcza niesamowitych emocji”. Asia ceni sobie szczerość. Woli usłyszeć niewygodną prawdę niż miłe kłamstewko i sama kieruje się tą samą zasadą w stosunku do innych.

Ewa Bąk

Wielokrotna mistrzyni Polski w pool bilard, mistrzyni i medalistka mistrzostw Polski seniorek i juniorek. Bilardzistka od 2001 roku, a od 2002 roku członkini kadry narodowej kobiet w pool bilard. Wielokrotna mistrzyni i medalistka mistrzostw Polski seniorek i juniorek. Zdobywczyni Pucharu Polski w 2007i 2008 roku. Dziewiąta zawodniczka Mistrzostw Europy w 2003 roku. Złota medalistka międzynarodowego Pucharu Polski w 2003 roku. Po kilkuletniej przerwie – zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski Kobiet w PoolBilard`2012 – odmiana 10‑bil. A w 2017 roku zdobyła trzy złota i jedno srebro w Pucharach Polski Kobiet, wygrała w Pardubice Open w kategorii kobieti zdobyła brąz w kategorii open.

Karolina Gniewek‑Lewicka

Założycielka i dyrektor kreatywna POCA & POCA – polskiej marki odzieżowej. Powstała w 2011 roku marka posiada obecnie pięć butików w takich państwach jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Katar, Bahrajn i Kuwejt. Absolwentka: zarządzania strategicznego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, zarządzania międzynarodowego naLundsUniversitet w Szwecji oraz CERAM SophiaAntipolis we Francji,a także dyplomacji i negocjacji strategicznych na Uniwersytecie Paris XI we Francji. Współzałożycielka i dyrektor kreatywna kawiarni Sofa w Tarnowie.Kawiarnia została otwarta w 2016 roku i specjalizuje się w zdrowych i nieprzetworzonych produktach.

Alicja Rega

15‑letnia wokalistka z Łysej Góry w okolicach Tarnowa. Śpiewa od5. roku życia. Zdobywczyni ponad 30 najwyższych nagród i Grand Prix na ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach muzycznych. Regularnie bierze udział w największych konkursach wokalnych Europy, m.in. na Malcie, Litwie, w Niemczech, Rosji, Estonii, Bułgarii, Czechach i w Polsce. W 2017 roku reprezentowała Polskę na konkursie Eurowizji Junior w Gruzji, zdobywając dla Polski 8 miejsce (najwyższe w historii) w klasyfikacji generalnej. W 2015 roku finalistka programu telewizyjnego „Mali Giganci” (TVN) i zdobywczyni tytułu „Najlepszego wokalu I edycji” oraz laureatka II miejsca w programie „Hit Hit Hurra”(TVP1). Występowała u boku takich artystów jak Piotr Rubik, Grzegorz Hyży, Michał Szpak, Sound’n’Grace, Majka Jeżowska, Łukasz Zagrobelny, bracia Golec i Lora Szafran. Współpracowała także jako solistka z krakowską orkiestrą symfoniczną i tarnowską orkiestrą jazzową Big Contest Band.Uczennica w Gimnazjum Dwujęzycznym św. Kingi oraz Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia na wydziale jazzowym w Tarnowie, a także Natural Voice PerfectionInstitute w Krakowie. Jesienią 2017 roku ukazał się jej autorski singiel „W rogu świata”, wydany nakładem DelphyRecords razem z teledyskiem. Laureatka nagród – Osobowość Roku 2017 w kategorii kultura przyznanej przez czytelników „Gazety Krakowskiej”, Złota Różaw kategorii kultura przyznanej przez czytelników Galicyjskiego Magazynu Informacyjnego TEMI oraz honorowego tytułu – Tarnowskiej Marki Talentu 2018.

Bożena Senderek

Pochodzi z Zakliczyna. Ostatnie 15 lat mieszkała w Tarnowie, a obecnie w pobliżu Tarnowa. Szczęśliwa żona i mama 2 dorosłych już dzieci, córki i syna. Absolwentka marketingu i zarządzania w Wyższej Szkole Biznesu w Tarnowie oraz psychologii zarządzania w National‑Louis Universityw Nowym Sączu. Lubi gotować, kocha przyrodę i zwierzęta. Interesuje się behawiorystyką zwierząt. Obecnie ma w domu 2 labradory. W przyszłości planuje założyć małą, domową hodowlę.

Anna Podkościelna‑Cyz

Tarnowianka, wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, założycielka Kwartetu Smyczkowego Con Affetto, liderka wiolonczelw Tarnowskiej Orkiestrze Kameralnej. Od 2003 roku specjalistka od organizacji koncertów w Centrum Paderewskiego, wieloletnia dyrygentka Tarnowskiego Chóru Gos.pl, korepetytorka wokalna w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Prywatnie: żona, mama, córka, siostra, przyjaciółka. Miłośniczka tanga i wysokich szpilek.

Barbara Prymakowska

Ma 75 lat i jest nazwana „najszybszą babcią świata”. Biegać zaczęła w wieku 50 lat. Aktualna mistrzyni Polski masters na dystansie 10 km, w półmaratonie, maratonie i w biegu górskim na dystansie 10 km stylem alpejskim. W ciągu15 lat przebiegła blisko 60 maratonów. Mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata masters w biegu górskim stylem alpejskim, brązowa medalistka na dystansie 10 km na Mistrzostwach Świata Masters. Jako jedyna kobietaw Polsce pokonuje dystanse maratońskie na łyżworolkach w swojej kategorii wiekowej. W wieku 68 lat jako najstarsza Polka zdobyła Mont Blanc. Jej motto życiowe: „Trzeba mieć marzenia i nigdy nie jest za późno na ich realizację”.

Bożena Pazgan

Tarnowianka, która współtworzy, wraz z innym tarnowianinem, Jarkiem, portal turystykabezgranic.pl. Jest też fotografką, specjalizuje się w fotografii baletowej. O sobie mówi tak: „Fotografia to moja miłość, moja największa pasja i pragnienie, pragnienie, żeby być coraz lepszą i coraz więcej doświadczać. Czasami myślę, że tak naprawdę to moje serce, dusza i oczy robią zdjęcia. Pierwszy raz, kiedy zrobiłam zdjęcia baletowe, pomyślałam, że to najlepsze doświadczenie w moim ‘fotożyciu’, ale potem było jeszcze lepiej. Piękno ciała, ruch i pasja. Byłam zupełnie zdumiona i szczęśliwajak dziecko, kiedy pierwszy raz zrobiłam, jak myślałam wtedy, ‘najlepsze’ zdjęcie z baletowej sesji. To zdjęcie zostało wybrane i opublikowane we francuskim PHOTO. Finał Anna PavlovaBallet Photo Contest był jeszcze większym wyróżnieniem i honorem. Potem jeszcze wyróżnienia w IPAi FAPA i brąz w Paris Prix de Photographie. Ale największą nagrodą dla mnie jest widok uśmiechniętych i szczęśliwych ludzi, zatrzymanych na moich zdjęciach”.

Ania Malis

Mama ukochanych synów Franciszka i Tadeusza, żona Marcina. Lekarz urolog z zamiłowania i wykształcenia – dzieląca czas miedzy operacje oraz leczenie pacjentów w poradniach. Gospodyni domowa z doskoku, z pasją upychająca wszystko do słoików. Cukierniczka z zamiłowania, piekąca ciasta i torty dla relaksu. Pasjonatka literatury wszelakiej, pochłanianej tuż przed snem i w wolnych chwilach. Realizująca swoje cele krok po kroku, pełna nowych pomysłów, planów na przyszłość i marzeń.

 

Gabriela Kuca

Certyfikowany coach ACC ICF, nauczycielka, od 2006 roku mieszka w Tarnowie. Założycielka strony www.kobiecasila.pl, propagatorka odważnego i spełnionego życia z pasją. Dwukrotnie współorganizowała Festiwal Tarnów w Sukience, a na przełomie 2014 i 2015 roku przeprowadziła dla tarnowianek cykl 10 warsztatów Siła Pasji. Poprzez warsztaty,kursy i sesje indywidualne pomaga kobietom na przełomowym etapie przejść wewnętrzną transformację i zmienić frustrację na satysfakcję w życiu osobistym oraz zawodowym, opartą na wartościach, dobrej relacji i komunikacji. Jest także mgr italianistyki. Uczy języka włoskiegow podstawówkach, bo uwielbia kontakt z dzieciakami. Prywatnie – żona i mama.

Patrycja Hajek

Adiunkt w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Przygotowuje wystawy, projekty edukacyjne dla dzieci (m.in. „Mućka na wypasie” – uwrażliwianie na los zwierząt bytujących na wsi), opracowuje zbiory. Często żartuje, że jej dusza zatrzymała się w XIX wieku, gdyż świat postrzega idealistycznie. Niemniej jednak temperament zachowała włoski. Dostrzegając krzywdę, zawsze stajew szyku bojowym, nie zważając na możliwość porażki czy zagrożenia. Broni innych jak lwica, wymaga poszanowania dla każdego. Może nie jest cierpliwa w swoich działaniach, ale wytyczony cel realizuje – metodą drobnych kroków. Krzyknie, walnie pięścią w stół – ale nigdy nie odpuści, gdy w grę wchodzi dobro i poczucie sprawiedliwości. Od 11 lat wychowuje samodzielnie córkę Zosię, która powolutku staje się małą Patrycją. Nie wyobrażają sobie domu bez psa, zatem w ich progach stale rezydują przygarniane kolejno, pokrzywdzone przez życie psie biedy. Aktualnie sprawują pieczę nad małym Leonem, odebranym interwencyjnie z zamkniętej skrzyni.Fascynuje się Grecją. Ukończone na wydziale filologii klasycznej studiaz zakresu kulturoznawstwa śródziemnomorskiego pozwoliły jej poznać ten kraj niemal od każdej strony. Od znajomych Greków przyjęła zasadę „sigasiga”, zatem spieszy się, ale powoli. Nie wraca do przeszłości (przynajmniej usilnie się stara), bo wierzy, że to, co wspaniałe, jest jeszcze przed nią.

Sandra Lamot

Prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – Oddział w Tarnowie. Wychowała się na wsi, gdzie niestety w tamtych czasach zwierzę było rzeczą, a ona nie przejawiała takiej miłości do czworonogów jak teraz. Dlatego patrząc wstecz, pragnie nadrobić zaległości w stosunku do zwierząt, które nas potrzebują. Po szkole poszła w kierunku kosmetyki i urody, i tym bardziej czuje własne zaniedbanie i obojętność w tamtych czasach wobec zwierząt. Parę lat spędziła na obczyźnie. Po powrocie dostrzegła jeszcze większą potrzebę pomagania naszym braciom mniejszym. W pojedynkęnie miała szans, dlatego postanowiła współpracować z fundacjami, aby po latach zostać prezesem TOZ Tarnów i prowadzić swoją drużynę do walki z przestępczością wobec zwierząt. W branży kosmetycznej dalej pracuje,choć bardzo ciężko jest połączyć te dwie pasje. Ale postawiła sobie za punkt honoru udowodnić, że jest to możliwe.

Dorota Omylska‑Bielat

Tarnowianka, mama dwóch odważnych dziewczyn ‑ Marceliny i Rozalii. Działaczka społeczna, wolontariuszka, ciekawska. Entuzjastka nauki przez całe życie, dzielenia się wiedzą, zwolenniczka pozytywnego zamętu i grupowej aktywności. Z wykształcenia nauczycielka sztuki,edukacji wczesnoszkolnej i terapii pedagogicznej, public relations. Liderka i pomysłodawczyni społecznego projektu Tarnowskie OSIEDLOVE. Założycielka Stowarzyszenia Aktywnych Mieszkańców „Jestem Miastem”.Współorganizatorka tarnowskiej odsłony akcji antyprzemocowej One BillionRising, matka chrzestna Ludwiczka Pomponowca. Dba o jakość i twórczą różnorodność projektów edukacyjnych w Centrum Sztuki Mościce. Wierzy, że najlepszym sposobem na przewidzenie przyszłości jest jej tworzenie, zgodne w trzema słowami: szacunek, wolność, odpowiedzialność.

Magdalena Piwowarczyk

Urodzona i zakochana w Tarnowie i podtarnowskich wędrówkach z psem po bezdrożach. Wokalistka, autorka tekstów, wspinacz, ultramaratończyk, historyk sztuki. Dwie płyty wydane z grupą Siedem oraz autorska i bardzo osobista płyta „Kamienie” z grupą Mano. Wiele przewspinanych metróww pionie i przebiegniętych kilometrów horyzontalnie, oczekuje od swoich pasji przygód i sposobu na życie.

Agnieszka Jania

Aktorka, tancerka, choreografka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańcaw Bytomiu oraz rocznego studium aktorskiego „Lart Studio” w Krakowie. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Marszałka Województwa Śląskiego oraz stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa. Nominowana do nagrody Debiut Śląski. W 2014 roku ukończyła kurs języka migowego. Zafascynowana jego strukturą, bada możliwości transformacji znaków migowych na język tańca. Podążając za swoimi zainteresowaniami, zrealizowała autorski spektakl taneczny z osobami niesłyszącymi pt. „Zrozumieć ciszę”. Wspólnie z Anetą Orlik zrealizowała projekt PARALIPOMENA, który w 2017 roku doczekał się kontynuacji i pod nazwą MIGANIEC trwa do dziś. Od wielu lat realizuje spektakle poza granicami kraju. Współpracuje również z włoską organizacją artystyczną ELEFANTEoraz kompanią teatralną LUOMO DI FUMO. Zagrała w filmie w reżyserii Mario Martone „CarpiRevolution”, będzie można ją też zobaczyć w serialu Paolo Sorrentino „The New Pope”.

Anna Knapik

Z wykształcenia filolog i marketingowiec, a z pasji przede wszystkim podróżniczka. Absolwentka tarnowskiej PWSZ i krakowskiej AGH. Włada czterema językami. W 2015 roku porzuciła pracę w korporacji i od tej pory jest w nieustannej podróży. Do tej pory odwiedziła ponad 50 krajów na4 kontynentach. Jej barwne relacje z podróży możecie znaleźć na stronie eksploratorka.pl. Jest także autorką przewodników: „Projekt Pierwsza Podróż”, „Pierwsza podróż w 10 krokach” oraz „Jak wybrać miejsce marzeń”. Ania to instruktorka jogi i medytacji, twórczyni kursów online i warsztatów wyjazdowych w najpiękniejszych zakątkach świata.

Maja Oleksy

11‑letnia zawodniczka sekcji wspinaczkowej MKS Tarnovia. Jej ulubioną konkurencją jest bouldering, czyli wspinaczka bez asekuracji liną. W swojej karierze wygrała już wiele zawodów dzieci i młodzików, ma sporą kolekcję pucharów. Poza wspinaczką lubi jeździć na snowboardzie, chodzić po slacku, czyli po linie i wykonywać ćwiczenia gimnastyczne. Jej celem jest zdobycie złotego medalu Igrzysk Olimpijskich oraz Pucharu Świata.

Wiesia Kobis

Tarnowianka z wyboru, szczęśliwa żona Przemka, mama Neli i Jeremiego, współzałożycielka Stowarzyszenia „Mamy Tarnów”, doradczyni noszenia dzieci w chustach, organizatorka spotkań dla rodziców Tarnowskie Chustowanie, Przystań ‑ klub dla mam, Narodziny i co dalej?, Tarnowskich Targów Mama i Dziecko, oraz wielu warsztatów i konferencji edukacyjnych dla rodzin. Protetyk słuchu, fizyk medyczny, kobieta posiadająca w życiu wiele małych pasji, wychodząca z założenia, że zamiast narzekać, lepiej drobnymi rzeczami zmieniać na lepsze otaczający nas świat.

TWÓRCY KSIĄŻKI:

Magdalena Gauger

Projektantka graficzna. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych, userexperience oraz brandingiem. Dla przyjemności tworzy ilustracje i rysuje. Ukończyła edytorstwo na ASP w Krakowie, trafiła na staż do drukarni Kolory, pracowała w Blurb Studio. Po długiej przygodzie z pracąw telewizji zajęła się tym, co kocha najbardziej – projektowaniem. Obecnie jest związana ze studiem userexperienceEdisonda. Uwielbia wszystko co japońskie– filmy, sztukę, książki. Wciąż uczy się języka japońskiego. W wolnych chwilach podróżuje, czyta i piecze ciasta.

Magdalena Trusz

Pedagog, socjoterapeutka, animatorka. Podróżniczka. Z plecakiem zwiedza Afrykę i Azję, a swoje historie z podróży publikuje na portalu fly4free.pl. Jej relacje zdobyły dwukrotnie tytuł Relacji Roku. Wielbicielka literatury. Czyta zawsze i wszędzie. Kocha zwierzęta, przez miasto przemyka na hulajnodze, a najbardziej motywują ją słowa „nie da się”.

Łukasz Grygiel

Urodzony w Jaworznie. Magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Doświadczenie zdobywał w prasie, telewizji, portalach internetowych oraz radiu. W Tarnowie mieszka od siedmiu lat. To członek Fundacji Promocji Artystycznej Aspiranci. Jeden ze współtworzących Art Squat – pierwszy artystyczny coworking w Małopolsce. Był organizatorem i prowadzącym spotkania autorskie z artystami, muzykami i podróżnikami. Współpracuje z Fundacją Kultury i Sztuki „i Kropka”. Opracował autorskie warsztaty radiowe «Cisza! Trwa nagranie» dla uczniów tarnowskich gimnazjówi liceów. Zajęcia służą poznaniu specyfiki pracy dziennikarza. Jest autorem wielu relacji radiowych. Od pięciu lat pracuje w Radiu Eska Tarnów.Jako dziennikarz podejmuje zarówno tematy polityczne, kulturalne jak i społeczne – te są mu najbliższe.

Joanna Solak‑Motyka

Rodowita tarnowianka. Szczęśliwa żona Huberta i mama dwóch uroczych córek – Karolinki i Klary. Obecnie mama na pełen etat. Staławspółpracowniczka Radia RDN Małopolska. Pasjonatka florystyki i folkloru. Przez wiele lat organizatorka i koordynatorka wyjazdów na Europejskie Spotkanie Młodych wspólnoty Taize. Kocha podróże, te małe i te duże.

Kinga Gałuszka

Urodziła się w Tarnowie w 1978 roku. Po studiach filmoznawczych w Krakowie przeniosła się do Warszawy, gdzie zawodowo związała się z kinematografią. Skończyła Polską Szkołę Reportażu.

Patrycja Nowak

Urodzona w Tarnowie, scenarzystka. Wiceprezeska Fundacji Kultury i Sztuki„i Kropka”. Wierzy w siłę słów i opowieści.

Grażyna Nowak

Menedżerka i animatorka kultury. Działa społecznie – jest członkiem Rady Kultury, prezesem Zarządu Fundacji Kultury i Sztuki „i Kropka”.Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy zawodowej, głównie w Teatrzeim. L. Solskiego w Tarnowie na stanowisku wicedyrektora oraz Wydziale Kultury Urzędu Wojewódzkiego, Galerii Stuki PSP, Tarnowskim Centrum Kultury, Muzeum Okręgowym Dwór w Dołędze, Operze Krakowskiej.

Szczegóły

Data:
30 marca 2019
Czas:
17:00 - 18:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Biuro Wystaw Artystycznych
Telefon:
14 6888820-21
Email:
biuro@bwa.tarnow.pl
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl

Miejsce

Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Słowackiego 1
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6888820-21
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl