« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

"Dźwięki i szwy"

8 października 2015, 18:00 - 20:00

Wstęp wolny

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na cykl spotkań wokół muzyki i mody “Dźwięki i szwy”.

kwiecień-listopad 2015

Dźwięki i szwy to cykl wydarzeń – dj setów, wykładów, warsztatów, koncertów, spotkań z artystami, naukowcami i projektantami – skupiony wokół dwóch wiodących tematów: muzyki i mody. „Dźwięki i szwy” są kontynuacją cieszących się popularnością wykładów, które w 2014 roku w BWA w Tarnowie prowadzili Marcin Dymiter (tracklista) oraz Marcin Różyc (nowa moda).

W ramach „Dźwięków i szwów” każdego miesiąca od kwietnia do listopada (z wakacyjną przerwą) odbywać się będą spotkania z Marcinem Dymiterem i Marcinem Różycem. Do udziału w cyklu prowadzący zaprosili gości specjalnych. W dziedzinie muzyki będą to: Marcin Borchardt, Joanna Bronisławska (Asi Mina), Dariusz Brzostek, Tomek Chołoniewski, Flora Quartet, Ludomir Franczak; mody: Janusz Noniewicz, Marzena Nowak, Agata ENDO Nowicka, Damien Ravn.

Podsumowaniem cyklu będzie wydanie bezpłatnej publikacji przybliżającej oba tematy.

Marcin Różyc „Dlaczego lustro pękło? Wielkie przełomy oraz rewolucje, które burząc kanony torowały drogę ku wolności” wykład inaugurujący modową cześć cyklu „Dźwięki i szwy”

Inspiracją dla wykładu było pęknięte, stare lustro, które zobaczyłem na zapleczu reprezentacyjnej Sali Lustrzanej w Tarnowie. Sala Lustrzana może być symbolem władzy, symbolem tego, co uznane, reprezentacyjne, oficjalne, a także stylowe, odpowiadające kanonom, narzucające kanony.

A kiedy w historii mody lustro pękało najdotkliwiej? Podczas co najmniej dwóch wykładów omówimy najważniejsze rewolucje w modzie II połowy XX i XXI wieku, m.in.: antestablishmentowy punk rock, japońską i belgijską awangardę (dekonstrukcję), moment w którym mężczyzna staje się kobietą i odwrotnie…. czyli przełomy, które zmieniły nie tylko modę, ale też człowieka, przełomy, które spowodowały, że kultura, walcząc o wolność, stawała się na chwilę gabinetem śmiechu.

Najważniejszą częścią wykładów będzie omówienie tego, co dziś dzieje się na wybiegach. Spróbuję przyjrzeć się współczesnym zmianom, współczesnym przedstawicielom awangardy mody. Zajrzymy do Nowego Jorku, Paryża, Londynu… Wspólnie zastanowimy się czy mamy dziś do czynienia z przewrotem.

Wykład poprzedzi wstęp do cyklu i przestawienie zaproszonych przez Marcina Różyca gości do modowej części projektu.

dzwieki i szwy_internetMarcin Różyc – krytyk mody i kurator. Autor książki „Nowa moda polska” i współtwórca projektu „Warsaw Calling. Chrysalis”. Współpracuje z  magazynami „K MAG”, „Viva!Moda” i weekend.gazeta.pl. Publikował też m.in. w „Elle”, „Przekroju” i „Wysokich Obcasach”. Współtworzył niezależne projekty wydawnicze, np. wydany przez Grażynę Kulczyk „AFF magazyn”, „Dik Fagazine” Karola Radziszewskiego i magazyn Miesiąca Fotografii „Maj”. Kuratorskie projekty realizował w Warszawie, Paryżu i Londynie. Był kuratorem wystawy „Krzyk Mody” zainicjowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i „Warsaw Calling” zorganizowanej przez Polish Cultural Institute w Londynie.

W Instytucie Stosowanych nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego prowadził autorskie zajęcia „Moda jako wyobrażenie i wyznacznik kulturowych przemian”.

Jest współtwórcą polsko-niemieckiego projektu „Zioła i Chwasty/Chrut Uchrut”, w ramach którego powstał pierwszy polski trójwymiarowy film mody. Reżyserem był wykształcony w Londynie tarnowianin WP Onak, a scenografią było podtarnowskie Zalipie. Na zaproszenie BWA w Tarnowie pracuje nad scenariuszem wystawy mody połączonej z wątkami historycznego i współczesnego Tarnowa.

Kalendarium IX-XI:
8.09.2015, g. 18:00 (wtorek) / tracklista / Marcin Dymiter  + Marcin Borchardt „Wokół eksperymentu w muzyce”
23.09.2015, g. 18:00 (środa) / nowa moda / Marcin Różyc + Janusz Noniewicz
8.10.2015, g. 18:00 (czwartek) nowa moda / Marcin Różyc + Damien Ravn
14.10.2015, g. 18:00 (środa) / tracklista / Marcin Dymiter + Ludomir Franczak
24.11.2015, g. 18:00 (wtorek) / tracklista / Marcin Dymiter „Folk routes, wracamy do korzeni”
25.11.2015, g. 17:00 (środa) / tracklista / Marcin Dymiter + Małgorzata Wawro (warsztaty z tworzenia wizualizacji diaskopowych, dla wszystkich chętnych)
g. 19:00 Flora Quartet – koncert promujący płytę „Muzikka organika” (zagrają: Piotr Janiec / tuba, Tomek Stawiecki / klarnet, Małgorzata Wawro / wizualizacje diaskopowe, Marcin Dymiter / elektronika, nagrania terenowe)

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA BEZPŁATNY

*warsztaty / ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: kubisztal@bwa.tarnow.pl  tel. 606 146 520

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Tarnowa.

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie

Instytucja Kultury Miasta Tarnowa

Pałacyk Strzelecki

Słowackiego 1, 33-100 Tarnów

biuro@bwa.tarnow.pl

www.bwa.tarnow.pl

www.kultura.tarnow.pl

Szczegóły

Data:
8 października 2015
Czas:
18:00 - 20:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Miejsce

Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Słowackiego 1
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
Telefon:
14 6888820-21
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl

Organizator

Biuro Wystaw Artystycznych
Telefon:
14 6888820-21
Email:
biuro@bwa.tarnow.pl
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl