
- dyskusje
- festiwale
- filmy
- koncerty
- konkursy
- kursy
- spektakle
- spotkania
- uroczystości patriotyczne
- warsztaty
- wernisaże
- wieczory autorskie
- wystawy
- wystawy i wernisaże
- To wydarzenie minęło.
Film niemy z muzyką na żywo: “Bestia” – Orkiestra Ludwika Sarskiego
23 września 2022, 19:00 - 21:00
Wstęp wolny
ODWOŁANE!
W ostatni dzień lata zapraszamy na pokaz filmowy połączony z koncertem muzyki na żywo w wykonaniu Orkiestry Ludwika Sarskiego. Międzynarodowa gwiazda przedwojennego kina niemego Pola Negri wystąpi w filmie “Bestia” z 1917 roku (sprzed 105 lat!).
Na projekcję połączoną z koncertem zapraszamy do Amfiteatru Letniego 23 września 2022 r. o 19:00. Wstęp wolny.
ORKIESTRA LUDWIKA SARSKIEGO – Kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów – kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Artyści łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing, czy klezmer. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą. Działalność Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie autorskiej muzyki na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Romana Polańskiego i innych.
14 maja nakładem wydawnictwa DUX ukazała się debiutancka płyta OLS THE KID, która jest hołdem dla twórczości Chaplina i inspirowana jest filmem “Brzdąc”, którego stulecie premiery przypadało na 2021 rok.
Film „Bestia” w reż. Aleksandra Hertza opowiada tragiczną historię trójkąta miłosnego: młodej artystki oraz jej dwóch kochanków, byłego i nowego, żonatego z inną kobietą. Rolę artystki gra Pola Negri, największa gwiazda ówczesnego polskiego kina.
Talent Negri został szybko zauważony za zachodnią granicą – najpierw podbiła Niemcy, a w 1922 roku podpisała kontrakt z Paramount Pictures i wyjechała do Hollywood. Wielkie powodzenie Poli Negri za oceanem wykorzystał dystrybutor Jesse A. Levinson, który kupił „Bestię”, dokonał jej nieznacznej przeróbki i przedstawiał jako „The Polish Dancer”. Eksport filmu do Stanów Zjednoczonych pozwolił zachować obraz do dnia dzisiejszego – wszystkie polskie kopie zaginęły lub zostały zniszczone w czasie wojny.
Film jest najstarszym zachowanym obrazem z udziałem aktorki i jednym z dziewięciu, które nakręciła dla wytwórni Sfinks.
Wydarzenie jest częścią przedsięwzięcia „Wrota Kultury” – projekt „Tarnów – Nowe Spojrzenie” realizowany w ramach Programu Rozwój Lokalny. Sfinansowano ze środków Funduszy Norweskich.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
www.norwaygrants.org