Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym

21 kwietnia 2017, godz. 9:00 - 17:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

An event every day that begins at 9:00am, repeating until 30 April 2017

Wstęp wolny

Ekspozycja Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym jest kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez Muzeum Kinematografii w Łodzi związanym z prezentacją  najwybitniejszych twórców polskiego kina oraz ich dorobku.

Twórczość Andrzeja Wajdy ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu   lat, jakie upłynęły od debiutu, jest pewnego rodzaju przedsięwzięciem pionierskim, przede wszystkim ze względu na skalę. Żaden polski artysta kina nie ma w dorobku tylu tytułów prezentowanych w tak wielu miejscach świata tak często.

Atrakcyjną zarówno poznawczo, bo niemal każdy tytuł to jakiś rozdział w historii polskiego kina (często też kina powszechnego), ale równie fascynującą jako prezentacja stylów i kierunków w sztuce plakatu. Między debiutanckim Pokoleniem, którego realizacja miała miejsce przed sześćdziesięciu laty (premiera 26.01.1955) a ostatnim filmem Powidoki  (2016) powstało prawie 40 filmów, które miały dystrybucje kinową, a więc do których projektowano przynajmniej po jednym plakacie. W tym czasie przyszły i odeszły pokolenia widzów, narodziły się i przeminęły style, kierunki i szkoły artystyczne. Plakaty, umownie i w uproszczeniu zwane artystycznymi, ustąpiły miejsca zestandaryzowanym formom wymuszanym przez firmy dystrybucyjne. Polska szkoła plakatu, tak jak polska szkoła filmowa, przeszły do historii.

Szczęśliwie dla historii sztuki polskiej (oczywiście historii filmu polskiego też) debiut reżysera to jednocześnie początki nowego stylu w grafice, to czas przełamywania doktryny socrealizmu. Szczęśliwie, większość plakatów do jego filmów jest dziełem artystów najwyższej klasy, z których wielu zaczynało niemal równocześnie z nim. Tak więc do Pokolenia plakat przygotował Wojciech Zamecznik, do Popiołu i diamentu i Niewinnych czarodziejów –  Wojciech Fangor, Jan Lenica zaprojektował jeden z dwóch plakatów do Kanału (drugi, podwójny, jest dziełem Zygmunta Anczykowskiego) i do telewizyjnego filmu Wyrok na Franciszka Kłosa. Franciszek Starowieyski zrobił plakaty do Samsona i Wszystko na sprzedaż, Roman Cieślewicz do Popiołów i Panien z Wilka, Waldemar Świerzy do Ziemi obiecanej i dwa do Człowieka z marmuru.

Wśród prezentowanych obiektów znajdują się również prace Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Cypriana Kościelniaka, Andrzeja Pągowskiego (najlepszy chyba w dorobku tego twórcy projekt do  Człowieka z żelaza, plakaty do Kroniki wypadków miłosnych, Pierścionka z orłem w koronie, Dantona, Wałęsy), Marka Freundenreicha, Marcina Mroszczaka (Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza), Rafała Olbińskiego, Rosława Szaybo, który jest autorem plakatów do filmów cyfrowo zrekonstruowanych (Kanał, Krajobraz po bitwie).

Wiele z plakatów,  tak zresztą jak filmy, do których powstawały, ma swoją historię. Andrzej Wajda  po zapoznaniu się z kolekcją zgromadzoną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wielokrotnie komentował zgromadzone w nim plakaty:

„Kto i co, może zaświadczyć dziś o tamtym sukcesie polskiego kina? Tylko plakat. Ameryka Południowa, Japonia, Stany Zjednoczone znalazły w swoich kinach miejsce na polskie filmy zawiadamiając swoich widzów o naszym istnieniu plakatami, które im towarzyszyły. Kolekcja zgromadzona przez Muzeum Kinematografii w Łodzi zdumiała i mnie nie tyle swoim graficznym wyrazem, ile bezspornym faktem, że ktoś na świecie widział te filmy.  Fakt ten pokazuje, że niezależnie od upaństwowienia kina w Polsce i ideologicznej cenzury, potrafiliśmy znaleźć język filmu, zrozumiały dla świata. Czegóż jeszcze, przeglądając ten katalog, żądać od reżysera tych filmów?”

Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
Opracowanie graficzne projektu: Sławomir Bit
Realizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi
Miejsce ekspozycji wystawy: Galeria TCK, Rynek 5. Tarnów
Wystawa czynna: 5-30 kwietnia 2017 r. Wstęp wolny.

Szczegóły

Data:
21 kwietnia 2017
Czas:
9:00 - 17:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Tarnowskie Centrum Kultury
Telefon:
14 6888888
Strona internetowa:
www.tck.pl

Inny

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Tarnowskie Centrum Kultury
Rynek 5
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6888888
Strona internetowa:
www.tck.pl