« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Gala Straussowska – Koncert Noworoczny

11 stycznia 2015, 19:00 - 21:00

zł40 – zł50

Koncert Noworoczny w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Centrum Sztuki Mościce pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Soliści:

Katarzyna Oleś – Blacha – sopran koloraturowy
Tomasz Kuk – tenor

W programie m.in. arie i duety z: „Barona cygańskiego”, „Zemsty nietoperza”, „Wiedeńskiej krwi”, „Nocy w Wenecji”, polki, czardasze i marsze.

Orkiestra skupia grono najlepszych polskich muzyków – solistów, kameralistów, filharmoników i koncertmistrzów różnych orkiestr. Tarnowska Orkiestra powstała w myśl idei orkiestr festiwalowych, tworzonych z powodzeniem od lat na całym świecie. Jej działalność została zainaugurowana utworem Joaquina Rodrigo „Concierto de Aranjuez” pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego, podczas Festiwalu Muzyczne Tarasy, w czerwcu 2011 roku.” Późniejsze wykonania pozwoliły nie tylko zamknąć z powodzeniem pierwszy sezon, ale planować przyszłość Orkiestry.
Zespół powstał w wyniku współpracy Centrum Sztuki Mościce i Stowarzyszenia Musicus Kameralistów Rzeszowskich.
W „Gali Straussowskiej” wystąpią muzycy z orkiestr Filharmonii Krakowskiej, Podkarpackiej, Świętokrzyskiej, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej oraz Capelli Cracoviensis. Wraz z doświadczonymi muzykami pracują młodzi adepci sztuki wiolinistycznej, wyróżniający się studenci Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.
Koncerty w wykonaniu Orkiestry CSM są nie tylko okazją do realizacji zawodowych dla instrumentalistów pochodzących z różnych środowisk. Dają one także możliwość wymiany doświadczeń i stanowią źródło wzajemnej inspiracji, która owocuje znakomitymi wykonaniami, mogącymi zadowolić najwybredniejszych słuchaczy.

Katarzyna Oleś-Blacha

Sopran koloraturowy. W 2001 r. ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno – Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie. Od października 2001 r. pracuje jako asystent, a od 2008 roku jako adiunkt przy Katedrze Wokalistyki AM w Krakowie.

Solistka Opery Krakowskiej, gdzie debiutowała w 2001 r. partią Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta. Za kreację Królowej Nocy w realizacji Opery na Zamku w Szczecinie otrzymała nominację do nagrody „Bursztynowego Pierścienia” dla najlepszego aktora 2003r. Ostatnia premierowa realizacja „Czarodziejskiego fletu” z jej udziałem, to prezentowany publiczności holenderskiej spektakl Opery Nova w Bydgoszczy, którego polska premiera miała miejsce podczas XIII Bydgoskiego Festiwalu Operowego w maju 2006 r., natomiast premiera holenderska odbyła się w Eindhoven 6 kwietnia 2006 r.

Artystka ma w swoim bogatym dorobku ponad 30 pierwszoplanowych ról operowych i operetkowych, które prezentowała w 50 różnych realizacjach premierowych, festiwalowych oraz repertuarowych wielu teatrów operowych w Polsce i zagranicą.

Jej role to m.in. Hanna („Straszny dwór” Moniuszki), Adela („Zemsta nietoperza” J. Straussa), Arsena („Baron cygański” J. Straussa), Ewa („Hrabina” Moniuszki), Amor („Orfeusz i Eurydyka” Glucka), Despina („Cosi fan tutte” Mozarta). Za szczególnie ważne w dorobku młodej sopranistki należy uznać następujące role: Rozyna („Cyrulik sewilski” Rossiniego), Gilda („Rigoletto” Verdiego), Sophie („Kawaler srebrnej róży” R. Straussa), Philippe („Diabły z Louden” Pendereckiego), Donna Anna („Don Giovanni” Mozarta), Adina „Napój miłosny” G.Donizettiego). Partią Łucji („Lucia di Lammermoor” G. Donizettiego) debiutowała w Operze Narodowej w Warszawie w maju 2008 roku.

Ostatnie premiery z jej udziałem to „La Traviata” G. Verdiego, gdzie kreowała tytułową Violettę, „Ariadna na Naxos” R.Straussa (debiut w roli Zerbinetty), „Wesele Figara” W.A.Mozarta (rola Sussanny i Hrabiny), „Napój miłosny” G.Donizettiego (rola Adiny) w Operze Krakowskiej, „Trubadur” G.Verdiego (partia Leonory) oraz „Miłość do trzech pomarańczy” S.Prokofiewa (Ninetta).

Z zespołami Opery Nova w Bydgoszczy, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Teatru Muzycznego w Lublinie, Opery Krakowskiej, Opery na Zamku w Szczecinie odbyła kilka tournée po Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i Norwegii goszcząc w tak prestiżowych salach, jak: Festspiel und Kongresshaus w Bregenz, Theater am Aegi w Hannoverze, Philharmonie w Berlinie, Philharmonie w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Rotterdamse Schouwburg w Rotterdamie.

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali. W 2010 r. otrzymała III nagrodę w kategorii głosów żeńskich na VII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. W 1998 r. uzyskała pierwszą nagrodę na VII Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym w Powell River w Kanadzie, w kategorii młodych solistów poniżej 25. roku życia. Jest laureatką Nagrody Publiczności na VIII Międzynarodowym Seminarium Wokalnym w Beeskow k. Berlina (1999) oraz III nagrody i Nagrody Publiczności podczas Kursu Interpretacji Muzyki Włoskiej prof. Ryszarda Karczykowskiego w Warszawie (2000). W sezonie 1999/2000 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. W 2000 roku otrzymała Nagrodę Twórczą Miasta Krakowa. W 2012 roku uhonorowana Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepsza śpiewaczka”. W lipcu tego roku została Laureatką nagrody: „Ars Quaerendi” za wybitne działania na rzecz promocji kultury.

W kręgu zainteresowań artystycznych Katarzyny Oleś – Blacha znajduje się również muzyka dawna. O wszechstronności wokalistki świadczy również fakt, iż chętnie wykonuje utwory współczesnych kompozytorów, a także muzykę gospel i negro spirituals. Na szczególną uwagę w dorobku artystki zasługują interpretacje licznych pieśni, w tym m.in. F.Schuberta, F. Liszta, R. Straussa, S. Rachmaninowa, K. Szymanowskiego, I. Strawińskiego.

Tomasz Kuk

Tenor. Dla studiów wokalnych porzucił naukę na wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie Prof. Wojciecha Jana Śmietany ukończył z wyróżnieniem.

Swoje umiejętności wokalne doskonalił na kursach wokalnych prowadzonych przez Prof. Helenę Łazarską, Prof. Ryszarda Karczykowskiego i Maestrę Montserrat Caballe.

Jest laureatem krajowych i zagranicznych konkursów wokalnych. Zdobył m.in. I nagrodę na Konkursie Wokalnym we Wrocławiu (1994), I nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. S. Moniuszki w Waszawie, II nagrodę regulaminową oraz nagrodę specjalną na Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (1996), III nagrodę regulaminową oraz nagrodę specjalną za wykonanie arii Jontka z opery Halka S. Moniuszki na VII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1997). Laureat Międzynaradowego Konkursu Wokalnego im. V. Belliniego w Caltanissettcie.

Tomasz Kuk ma na swym koncie wiele prestiżowych koncertów oratoryjnych i estradowych, m.in. wykonania „Stabat Mater” A. Dvořaka pod dyrekcją H. Rillinga, „Mszy Es-dur” F. Schuberta pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, „Requiem” W. A. Mozarta, „Requiem” G. Verdiego pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego, „IX-Symfonii” L. van Beethovena, „Petite Messe Solenelle” G. Rossiniego, cyklu pieśni „Schöne Müllerin” F. Schuberta, „Dichterliebe” R. Schumana.

Na stałe związany jest z Operą Krakowską. Współpracuje Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy, a także Operą Narodową Teatru Wielkiego w Warszawie. Często występuje gościnnie na zagranicznych scenach operowych, m.in w Japonii, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Czechach.

Artysta występował wielokrotnie jako: Ismael w „Nabucco” G. Verdiego, Alfred w „Traviacie” G. Verdiego, Macduff w operze „Macbeth” G. Verdiego, Carlo w „Joannie d’Arc” G. Verdiego, Duca w „Rigoletto” G. Verdiego, Radames w „Aidzie” G. Verdiego, Manrico w „Trubadurze” G. Verdiego Don Jose w „Carmen” G. Bizeta, Artur w „Łucjii z Lammermoor” G. Donizettiego, Tebaldo w „Capuletti e i Montecchi” V. Belliniego, Turiddu w „Rycerskości wieśniaczej” P. Mascaniego, Jontek w „Halce” S. Moniuszki, Stefan w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki, Idamor w „Parii” S. Moniuszki, Princ w „Rusałce” A. Dvoraka, Leński w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego, Cavaradossi w „Tosce” G. Pucciniego, Pincerton w Madama Butterfly G. Pucciniego, Rudolf w „Cyganerii” G.Pucciniego , Kalaf w „Turandot” G. Pucciniego, Canio w „Pajacach” R. Leoncavallo, Bacchus w „Ariadnie na Naxos” R. Straussa.

Tomasz Tokarczyk

Dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem I nagrody Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2002). W 2003 roku na Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach otrzymał Medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego polskiego uczestnika.

Był dyrygentem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej (1999/2000), kierownikiem muzycznym i dyrygentem Opery w Szczecinie (2002/04). W 2004 r. związał się z Operą Krakowską, gdzie obecnie jest kierownikiem muzycznym. Przygotował dla tej sceny premiery m. in.: Der Kaiser von Atlantis Ullmanna, Madama Butterfly Pucciniego, Baron cygański Straussa, Traviata, Trubadur i Requiem Verdiego, Ariadna na Naxos R. Straussa, Wesele Figara Mozarta, Carmina Burana Orffa, Miłość do trzech pomarańczy Prokofiewa a także w ramach Festiwalu K. Pendereckiego Diabły z Loudun.

Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi większości polskich filharmonii, Warszawską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Teatrami Wielkimi w Poznaniu i w Łodzi.

W 2011 roku zadebiutował w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Operze Narodowej w Bratysławie. Dla Festiwalu Operowego w Wexford (Irlandia) przygotował Marię Romana Statkowskiego – pierwsze poza Polską wykonanie opery (2011). W obecnym sezonie został gościnnym dyrygentem Teatru Opery i Baletu w Czelabińsku (Rosja)

W swoim dorobku ma nagrania telewizyjne oraz nagrania muzyki filmowej i teatralnej.

11 lutego 2015 r., godz. 19:00, Duża Scena CSM
Bilety: 50 zł normalny, 40 zł ulgowy
Sprzedaż biletów : Kasa CSM tel.14 633 46 04
ul. Traugutta 1, 33 – 101 Tarnów

Szczegóły

Data:
11 stycznia 2015
Czas:
19:00 - 21:00
Koszt:
zł40 – zł50
Kategoria:

Organizator

Centrum Sztuki Mościce
Telefon:
14 6334600
Strona internetowa:
www.csm.tarnow.pl

Miejsce

Centrum Sztuki Mościce
Traugutta 1
Tarnów, małopolskie 33-101 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6334600
Strona internetowa:
www.csm.tarnow.pl