« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Galicjaner Sztetl Dni Pamięć Żydów Tarnowskich

16 czerwca 2017, 12:00 - 22:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie w każdym [interwale] dniu (dniach), które rozpoczyna się od 12:00pm, powtarzając się do 19 czerwca 2017.

Wstęp wolny

Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie zapraszają na kolejną edycję „Galicjaner Sztetl” Dni Pamięci Żydów Galicyjskich, cyklu wydarzeń upamiętniających dawnych mieszkańców i współtwórców kulturalnego, politycznego i społecznego oblicza dzisiejszej Małopolski.

Jak zawsze „Galicjaner Sztetl” zostanie zainaugurowane w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze, gdzie 75 lat Niemcy, podczas tzw. „pierwszej akcji” zamordowali kilka tysięcy Żydów przebywających w Tarnowie. W uroczystości modlitewnej, która rozpocznie się 16 czerwca 2017 roku o godzinie 12 uczestniczyć będą jak zwykle, duchowni, przedstawiciele władz samorządowych a także przedstawiciele lokalnej społeczności.
Po powrocie do Tarnowa zapraszamy na Marsz Pamięci który wyruszy z ulicy Goslara (dawnego Placu Magdeburskiego) w kierunku żydowskiego cmentarza przy ulicy Szpitalnej w Tarnowie.
Wieczorem, tego samego dnia, w Galerii Sztyler odbędzie się wernisaż wystawy prac malarskich Miny Nath, urodzonej 99 lat temu w Tarnowie. Ocalała z Zagłady, od czasów powojennych mieszkającą w Wenezueli, gdzie powstawały jej prace.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi w piątkowy wieczór nie odbędzie się wieczerza szabatowa, w sobotni poranek zaś nie będzie modlitwy szachrit.

Wydarzenia zaplanowane w Tarnowie:
17 czerwca (sobota)
20.30 Otwarcie zrekonstruowanej wystawy pod bimą „Tarnowscy Żydzi” oraz wystawy fotografii Tomasza Łabuza „Kamienne historie” (Skwer Starej Synagogi)
21:00 Koncert Pod Bimą: Olga Avigail & Zespół Tango Attack
Tanga po polsku, jidisz, hebrajsku i hiszpańsku. “Rebeka”, “Bal na Gnojnej”, “Yiddish Tango”, “El Ultimo Cafe”. Nowe aranżacje tang w tradycyjnym składzie argentyńskim. Koncert ukazuje fenomen przedwojennego tanga jako owocu splotu pierwiastków słowiańskich i żydowskich. Warszawa lat trzydziestych z jej rewiami, teatrami i kawiarniami była stolicą tanga. Znakomita większość tang została napisana przez polskich twórców żydowskiego pochodzenia. Dzięki temu dochodziło do twórczej wymiany między polskojęzyczną kulturą popularną Warszawy i jej odpowiednikiem w języku jidysz, która miała swój rozbudowany obieg rozrywkowy.

18 czerwca (niedziela)
11.00-13.00 „Otwarta brama cmentarza” – możliwość zwiedzenia cmentarza żydowskiego w Tarnowie, najstarszej czynnej nekropolii w mieście z przewodnikiem. Czas zwiedzania około 90 minut. Oprowadzają: Adam Bartosz, Janusz Kozioł (rozpoczęcie zwiedzania po zebraniu się grupy)
20.00 Galeria Sztyler “Madritsch – zapomniany tarnowski Schindler”
Prezentacja projektu poświęconego Juliuszowi Madritschowi i uratowanym przez niego tarnowskim Żydom, przygotowana przez uczniów piątego liceum Ogólnokształcące imienia Janusza Korczaka w Tarnowie. Uczniowie przedstawią sylwetkę tego Sprawiedliwego wśród narodów świata, zapomnianego przez mieszkańców naszego miasta. Zaprezentują stworzoną przez siebie stronę internetową poświęconą Madritschowi, pokażą nagrania wideo żydowskich mieszkańców Tarnowa uratowanych przez Madritscha, którzy pracowali w jego tarnowskiej fabryce, zaprezentują książki w których pojawia się postać Juliusza Madritscha.
21.00 Koncert pod Bimą: Kapela Brodów
Koncert prezentujący płytę “Muzikaim”, która koncertową premierę w Muzeum Historii Żydów Polskich, jest bowiem wynikiem poszukiwań śladów muzyki żydowskiej w muzyce polskiej, realizowanych przez ludową, rodzinną grupę muzykantów.Kapela Brodów działa od 1992 roku, a przed wydanym zimą 2015 roku „Muzikaim” nagrał m.in. „Pieśni maryjne” i „Pieśni do Świętych Pańskich”. Były to naturalnie płyty w dużej mierze śpiewane, za to „Muzikaim” jest wyłącznie instrumentalne.Podstawą większości utworów, które znalazły się na „Muzikaim” są badania lidera zespołu Witka Brody, ale także zapisy Oskara Kolberga. Najsłynniejszy XIX-wieczny etnograf nie poświęcił odrębnego tomu muzyce żydowskiej, a nieliczne takie motywy – według Brody kilkanaście – są u niego rozproszone. Pojedyncze utwory z tej płyty pochodzą ze zbiorów Instytutu Sztuki PAN, Andrzeja Bieńkowskiego (szefa wydawnictwa Muzyka Odnaleziona), Fiłareta Kołessy i Piotra Piszczatowskiego.

19 czerwca (poniedziałek)
21.00 Koncert pod Bimą: Krakowska Opera Kameralna ze spektaklem „Chatskele, Chatskele”. Dawne pieśni żydowskie z bogatej kolekcji pieśni ludowych w jidysz, w nowych, oryginalnych aranżacjach – pieśni miłosne, weselne, biesiadne, kołysanki, obyczajowe.

Zdarzeniem towarzyszącym jest prezentacja wystawy „Permeation-Przenikanie”, poświęcona pamięci żydowskiej społeczności Tarnowa w Zespole Szkół „Siódemka”, ul. Poniatowskiego 5

Wydarzenia poza Tarnowem:
17 czerwca (sobota)
17.00 Dąbrowa Tarnowska, Synagoga Kapela Brodów, koncert

18 czerwca (niedziela)
16.00 Ciężkowice
Olga Avigail & Zespół Tango Attack, Ratusz19.00 Dębno
19.00 Dębno
Olga Avigail & Zespół Tango Attack, Zamek w Dębnie

Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa w ramach zadania „Galicjaner Sztetl” oraz z budżetu Województwa Małopolskiego.

GALICJANER SZTETL. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa

Szczegóły

Data:
16 czerwca 2017
Czas:
12:00 - 22:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Miejsce

Plac Starej Synagogi
ul. Żydowska
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14