« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„GOLDHAMERA 5 Opowieści z Tarnowa”

10 września, 19:00 - 21:00

Wstęp wolny
„GOLDHAMERA 5 Opowieści z Tarnowa” to spektakl stworzony z myślą o przywołaniu, zatrzymaniu i utrwaleniu w pamięci opowieści i wspomnień dawnego, odchodzącego już świata.
Główną osią spektaklu stała się autentyczna historia rodziny Stramerów, z powieści Mikołaj Łozińskiego ”Stramer”. Historia rodziny Nathana i Rywki, z ich tęsknotami, naturą i motywami podejmowanych decyzji. Rodziny, która nie przeczuwała rodzącego się nacjonalizmu i zbliżającego się końca ich świata.
Rytmowi budowania opowieści przyświecała idea fotoplastykonu.
Z dawnych fotografii zostały wyjęte detale, które posłużyły do stworzenia kolaży, przeniesionych na przeźroczyste klisze, pozwalające na podglądanie tych szczegółów, tych okruchów, które mogłyby być przeoczone, niedostrzeżone, albo konieczne byłoby użycie szkła powiększającego lub wizjera. Tak więc powstały KLISZE PAMIĘCI – dosłownie i w przenośni.
Ważnym elementem spektaklu jest poskładany z wielu kawałków DYWAN, rozwijany jak mapa miasta z zaznaczonymi ulicami, sklepami, kawiarniami i wnętrzami domów, przywołuje na myśl rozwijanie Tory, rozwijanie i zwijanie tajemnych przejść, podglądanie wnętrz domów żydowskich, uroczyste otwieranie bramy miasta, rozwijanie mapy, wytyczanie ścieżek życia, drogi ucieczki.
Historię opowiadają aktorzy: Monika Adamiec, Grażyna Tabor, Przemysław Buksiński i Aleksander Zelenko, a towarzyszą im muzycy: Piotr Madura, Paweł Maziarz, Piotr Dżuła i Damian Sąsiadek.
Muzyczną narrację tworzą tropy dźwiękowe, motywy przedwojennego tanga, kołysanki czy modlitwy rozpoczynającej szabas, czasem da się usłyszeć także dalekie echa amerykańskiego swingu albo metaliczny, przeszywający dźwięk tonącego statku.
Dzięki czujnemu oku i uchu scenografki – Weroniki Krupy zmaterializowały się idee reżysersko – aktorskie zespołu.
Widz wchodzi do przestrzeni, która wypełniona jest kliszami, przypominającymi ciemnię przedwojennego zakładu fotograficznego tarnowskiego fotografa Chaskela Bronsteina. Zamiast sceny, w głębi sali ustawiono podest, zbudowany z desek, który przywodzi na myśl trap statku, transformuje się w małą scenę kawiarni, gdzie dziewczyna śpiewa amerykańskie szlagiery, czasem staje się centrum miasta albo miejscem modlitwy czy zakładem fotograficznym. Całości obrazu towarzyszą projekcje wyświetlane na ceglanych ścianach i przeźroczystych, przepuszczających światło tkaninach.
Scenariusz na podstawie powieści Mikołaja Łozińskiego “Stramer” oraz przywołanych wspomnień Tarnowian – Grażyna Tabor
Reżyseria – Grażyna Tabor
Kostiumy – Barbara Wójcik-Wiktorowicz
Scenografia, kolaże, projekcja multimedialna – Weronika Krupa
Muzyka:
Piotr Madura – instrumenty klawiszowe
Paweł Maziarz – klarnet
Piotr Dżuła – kontrabas
Damian Sąsiadek – instrumenty perkusyjne
Obsada:
Monika Adamiec
Grażyna Tabor
Przemysław Buksiński
Alexander Zelenko
PREMIERA sierpień 2023
Pokaz spektaklu 10.09.2023 r. godz. 19:00
BWA w Tarnowie / Multimedialne Centrum Artystyczne
ul Wałowa 25 Tarnów
Wstęp wolny, konieczna wcześniejsza rezerwacja:
pod nr tel. 576111566
lub w biurze organizacyjnym Galicjaner Sztetl ul. Rybna 5 (poniedziałek-piątek, g. 10:00-15:00)
lub godzinę przed spektaklem
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Operator projektu:
Fundacja Na Szlaku Sztuk
współorganizator:
Latający Teatr Kantorowi
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie

Szczegóły

Data:
10 września
Czas:
19:00 - 21:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Miejsce

Multimedialne Centrum Artystyczne
Wałowa 25
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli