« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Jan Amor Tarnowski” – Krzysztof Moskal

7 czerwca, 18:00 - 20:00

wstęp wolny

„Jan Amor Tarnowski” – Krzysztof Moskal

Promocja książki i spotkanie autorskie

7 czerwca 2022 r., godz. 18.00

Czytelnia Czasopism bieżących MBP, ul. Krakowska 4 (parter)

 

 

Publikacja „Jan Amor Tarnowski” została wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Słowackiego w Tarnowie inaugurując serię wydawniczą „Wybitni Tarnowianie”. Pomysł serii jako formy uczczenia 690. rocznicy lokacji Miasta zainicjowała Rada Osiedla nr 1 „Starówka” w Tarnowie.

 

 

Z okładki:
“Książka Jan Amor Tarnowski, kasztelan krakowski i hetman wielki koronny to opowieść biograficzna o najsłynniejszym z małopolskich Leliwitów. Chciałem w niej przybliżyć czytelnikom tę jedną z najwybitniejszych postaci polskiego Złotego Wieku, ukazać w chronologicznej kolejności ważniejsze wydarzenia jego życia ze sfer: militarnej, politycznej, gospodarczej, kulturalnej, religijnej i rodzinnej z podkreśleniem jego aktywności związanej z Tarnowem i dobrami tarnowskimi. Nie jest to panegiryk czy książka mająca budować legendę ani tym bardziej ją podważać. Moim zamiarem było przedstawienie w sposób rzetelny dziejów życia Jana Amora Tarnowskiego z jego blaskami, cieniami i półcieniami wystrzegając się przy tym klasycznego błędu ahistoryzmu, czyli interpretacji przeszłego zdarzenia przez pryzmat dzisiejszej wiedzy. Zarysowane zostało też tło historyczne epoki i najważniejsze wydarzenia, w których Leliwita brał udział lub które rzucają światło na jego poczynania. Starałem się poświęcić tyle samo uwagi wszystkim okresom jego życia, nie tylko temu, w którym odnosił największe sukcesy na polach bitew.”

 

O autorze:
Krzysztof Moskal – urodzony w 1968 roku w Tarnowie. Doktor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2000-2009 wykładowca PWSZ w Tarnowie i redaktor Wydawnictwa Diecezji Tarnowskiej “Biblios”. Pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie, publicysta historyczny, niezależny ekspert do spraw dziedzictwa kulturowego, przewodnik turystyczny, wiceprezes Stowarzyszenia “Zamek Tarnowski”. Autor publikacji dotyczących Tarnowa i regionu, m.in. “In castro nostro tarnoviensi. Zamek tarnowski jako rezydencja, warownia i centrum administracyjno-gospodarcze dóbr Tarnowskich”, Tarnów 2001 i 2004; “Zamki w dziejach Polski i Słowacji. Między Wisłą a Hornadem”, Nowy Sącz 2003-2005; “Leliwici z Melsztyna i ich zamki”, Nowy Sącz 2007; “Grody i zamki nad Dunajcem i Popradem”, Nowy Sącz 2011; “Tarnowskimi śladami Romana Brandstaettera. Przewodnik sentymentalny”, Tarnów 2012; “Kalendarium dziejów sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie”, Żabno 2013; “Dąbrowa Tarnowska. Kronika miasta i gminy”, Dąbrowa Tarnowska 2015; “Kronika Tarnowa”, Tarnów 2015; “Panie na Tarnowie:, Tarnów 2021.

 

 

Szczegóły

Data:
7 czerwca
Czas:
18:00 - 20:00
Koszt:
wstęp wolny
Kategoria:
Strona internetowa:
https://www.biblioteka.tarnow.pl/wydarzenia/krzysztof-moskal-jan-amor-tarnowski-2

Organizator

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego
Telefon:
14 6888023 w. 28
Strona internetowa:
www.biblioteka.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
wszyscy

Miejsce

Czytelnia Czasopism Bieżących
ul. Krakowska 4 (parter)
Tarnów, 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 688 80 21/22 w. 22