« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

János Bálint – koncert

1 grudnia 2022, 18:00 - 20:00

Wstęp wolny

Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa i Urząd Miasta Tarnowa, zapraszają na koncert.

Odbędzie się on 1 grudnia 2022 roku, o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie. Wstęp wolny.

Podczas koncertu wystąpi wybitny węgierski flecista János Bálint, a towarzyszyć mu będą Magdalena Di Blasi – flet, Klaudia Syjud – fortepian.

Program koncertu:

Béla Bartók-Pál Arma: Suize payesanne
Łukasz Woś: Serenada i scherzo na dwa flety i fortepian
Ferenc Doppler: Fantasia pastorale ungarese
Henryk Wieniawski: Scherzo tarantella
Ernő Dohnányi: Aria
Ferenc & Károly Doppler: Rigoletto Fantasia na dwa flety i fortepian

János Bálint – węgierski flecista urodzony w 1961 r. Ukończył Akademię Muzyczną Franza Liszta w Budapeszcie w 1984 r. Laureat wielu międzynarodowych konkursów (Ankona, Lipsk).Oprócz licznych osiągnieć jako solista, artysta był aktywny jako muzyk orkiestrowy m.in. latach 1981 – 1991 pełnił funkcję pierwszego flecisty Orkiestry Symfonicznej Węgierskiego Radia. János Bálint jest profesorem w Hochschule für Musik w Detmold, profesorem gościnnym w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, prowadzi liczne kursy mistrzowskie oraz uczestniczy w wielu konferencjach fletowych na całym świecie. W 2008 roku został wyróżniony otrzymując najwyższe węgierskie odznaczenie muzyczne – nagrodę Franza Liszta z rąk Ministra Kultury i Edukacji Węgier.

Magdalena Di Blasi jest pierwszą flecistką Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. W 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Kazimierza Moszyńskiego. Będąc stypendystką programu Sokrates/Erasmus, doskonaliła swoje umiejętności w Hochschule für Musik we Freiburgu u profesor Mirjam Nastasi oraz profesora Roberta Aitkena. W roku 2009 ukończyła studia podyplomowe „Orchesterexamen” w Hochschule für Musik w Detmold, gdzie studiowała w klasie fletu profesora Jánosa Bálinta, a w 2020 r. ukończyła studia podyplomowe na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach również pod kierunkiem profesora Jánosa Bálinta.

Jej edukację uzupełniają liczne kursy fletowe z takimi flecistami jak: Julius Baker, Carlo Jans, Craig Goodman, Jean-Claude Gérard, Peter-Lukas Graf, Robert Winn oraz Furugh Karimi-Djafar – Zadeh. W 2004 roku uczestniczyła również w Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Krakowie, którą prowadził Helmut Rilling. Magdalena Di Blasi jest laureatką Konkursu Muzyków Instrumentalistów w Jaśle (1996), Konkursu Fletowego w Mielcu (1997) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Fletowego w Warszawie (2004). W latach 2006-2009 współtworzyła Ensemble Flautomobil – sekstet fletowy, który koncertował m. in. Na Bodenseefestival, Mozartwoche Salzburg, Ebneter Kultursommer. W latach 2005-2007 grała w duecie z Michałem Stanikowskim (gitara) w ramach programu Yehudi Menuhin Live Music
Now. Na swoim koncie ma również nagrania muzyki symfonicznej, kameralnej oraz filmowej (ścieżki dźwiękowe m.in. do filmów „Zbliżenia”, „Obywatel”, „Pręgi”). W sezonie 2006-2007 wsprółpracowała z orkiestrą Camerata Academica Freiburg, w latach 2008-2009 z Junge Oper Stuttgart, a od 2010 roku jest związana z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Ponadto regularnie współpracuje z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Centrum Sztuki Mościce, Tarnowską Orkiestrą Kameralną, orkiestrą Sinfonietta Cracovia oraz Polish Art Philharmonic. Magdalena Di Blasi koncertuje również jako solistka i kameralistka, a także bierze udział w licznych programach edukacyjnych, propagujących muzykę klasyczną wśród młodego pokolenia. Jej zainteresowania skupiają się też wokół jazzu i muzyki współczesnej.

Klaudia Syjud – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (2016), w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula oraz dr. hab. Gajusza Kęski (studia II st.). Ukończyła także rytmikę (studia I st.) w klasie dr hab. Magdaleny Stępień (2014). W 2020 roku otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Laureatka Uczelnianego Konkursu ,,Gram z orkiestrą w Krakowie” (2014). W Czechach, zdobyła III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu dla Młodych Muzyków Music Seasons in Prague (2015) w kategorii solowej, a także III miejsce w kategorii duetów. Finalistka Międzynarodowego Konkursu w Berlinie Art duo Music Festival (2015) w kategorii solowej oraz duetów.
Zdobyła II miejsce (kategoria solo) na Grand Prize Virtuoso w Londynie – nagrodą było wystąpienie w Royal Albert Hall w Londynie (2016), a także III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Rising Star – Berlin 2016 w duecie z marimbą. Ponadto wyróżnienie na tym samym konkursie w duecie z wiolonczelą. Wraz ze swoją siostrą – Wiolettą Strączek (flet) – zdobyły I miejsce w 2017 roku na Międzynarodowym Konkursie im. Ludwika van Beethovena w Wiedniu, a także I Nagrodę na ‘Golden Classical Music Awards International competition’ w Nowym Yorku (2021), nagrodą jest Koncert w Carnegie Hall w Nowym Yorku. Koncertowała z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Krakowie – partia solowa Koncertu Fortepianowego W.A. Mozarta G-dur KV 453, Kraków (2014); Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza – „Koncert Warszawski” R. Addinsella w Filharmonii Śląskiej (2016), w Filharmonii Narodowej-Warszawa (2016); MCK Sokół w Nowym Sączu (2014); Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej w Krakowie; Sinfonia Carpathia; Orkiestra Koncertowa z Warszawy. Zdobyła wyróżnienia za akompaniamenty podczas konkursów i przesłuchań: Ogólnopolski Konkurs fletowy w Sieradzu (2021), V Świętokrzyski Festiwal w Kielcach (2020, 2018); XI Konfrontacje Instrumentów Dętych w Nowym Targu (2021, 2020); V Ogólnopolski Konkurs Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach (2019); XIII Ogólnopolski Konkurs “JUPITER” w Krakowie (2019); III Ogólnopolski Konkurs Klas Instrumentów Dętych w Wadowicach (2021, 2019); XII Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych w Piotrkowie Trybunalskim (2018); Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych – Brno (2017); Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy w Cieszynie (2016); Ogólnopolski Konkurs Klarnetowy w Sosnowcu (2016); Przesłuchania CEA Instrumentów Dętych Drewnianych i Blaszanych I i II stopnia (2017, 2016), Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych w Jaśle (2021, 2019).

Brała udział w wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursach jako akompaniator m.in. Międzynarodowy Konkurs ARD w Monachium czy VIII Międzynarodowy Konkurs Fagotowy im. Carla Marii von Webera we Wrocławiu. Dokonała nagrań wielu płyt CD m.in. z Orkiestrą Reprezentacyjną SG (2013), z którą koncertowała podczas Festiwalu Organowego w Leżajsku (2013).
Jest akompaniatorem podczas Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie, Międzynarodowego Kursu Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu, Małopolskiej Akademii Talentów, Studium dla Kapelmistrzów Orkiestr Dętych. Swe umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pianistów
takich jak: Paul Badura-Skoda, Dmitrij Bashkirov, Anna Malikova, Manfred Aust czy Roberto Russo. Obecnie pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie jako akompaniator na Wydziale Instrumentalnym, a także na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej. Prowadzi działalność pedagogiczną w szkołach muzycznych I i II stopnia. Za swoje osiągnięcia w pracy z uczniem została uhonorowana wielokrotnie nagrodą Dyrektora Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu, nagrodą Dyrektora Szkoły Muzycznej w Łącku, Nagrodą Wójta Gminy Łącko.

Szczegóły

Data:
1 grudnia 2022
Czas:
18:00 - 20:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Urząd Miasta Tarnowa
Telefon:
14 688 90 95
Strona internetowa:
www.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych
Lippóczy’ego 4
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 621 04 08
Strona internetowa:
www.zsmuz.tarnow.pl