« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Janusz Surman: “Tarnów – obrazy matematycznie przetworzone”

21 stycznia 2023, 17:00 - 18:30

wstęp wolny

Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4 (I piętro)

WERNISAŻ: 21 stycznia (sobota), godzina 17:00

Wystawa będzie czynna do końca lutego br. Wstęp wolny.

 

JANUSZ SURMAN

Urodzony w Tarnowie w 1954 r. Poważnie fotografią zajął się w 1977 roku, gdy współzałożył Towarzystwo Dagerotypistów, fotograficzną grupę twórczą. Kierował nią od powstania do 1990 roku, przekształcając ze studenckiej na Wydziale Mat-Fiz-Chem Uniwersytetu Jagiellońskiego, przez uczelnianą, krakowską, do ogólnopolskiej, w latach 80-tych, największej w Polsce (przewinęło się przez nią ponad 500 osób).

Wraz z nią wystawiał, przede wszystkim w Krakowie, poza nim, też m.in. w Paryżu, Berlinie, Pradze, Sofii, przy okazji międzynarodowych imprez, głównie studenckich. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych różnej rangi: od lokalnej do ogólnopolskiej. Był instruktorem fotografii wielu grupach, jednostkach kultury, W wykładowcą w szkołach fotografii, jurorem konkursów. Szczególnym rodzajem jego twórczości były diaporamy formatu kinowego, kompilat slajdów, poezji i muzyki, rozpoczęte na Akademickich Konfrontacjach Twórczych, kontynuowane jako suport koncertów i dużych imprez, jak ogólnopolskich festiwali PAKA, czy Piosenki Studenckiej.

Po ponad 20-to letniej przerwie, w drugiej dekadzie tego wieku, wznawia aktywność artystyczną, tym razem z zastosowaniem nietypowych możliwości fotografii cyfrowej. Aparat zawsze traktował jako sakwę do gromadzenia materiału do dalszej obróbki. Teraz pracę w ciemni, pod powiększalnikiem, zastąpił pracą przed monitorem komputera. Techniki fotograficzne, z wyszukaną chemią obróbki, zastąpił technikami komputerowymi z zaawansowanymi programami matematycznej, cyfrowej manipulacji i modyfikacji obrazu. Efekt, bardzo odległy od klasycznej fotografii, bliższy jest technikom graficznym czy malarskim, dalece odbiega od zdjęcia niegdyś włożonego do sakwy. Jest odbiciem stanu duszy z fazy tworzenia przed monitorem. Wykorzystanie możliwości druku wielkoformatowego, naniesienie obrazu na różne materiały drukarskie w tym płótno i oprawa na ramę, pogłębiają to oddalenie.

Źródło photos.google.com

Szczegóły

Data:
21 stycznia 2023
Czas:
17:00 - 18:30
Koszt:
wstęp wolny
Kategoria:
Strona internetowa:
https://www.biblioteka.tarnow.pl/ogloszenia/janusz-surman-tarnow-obrazy-matematycznie-przetworzone

Organizator

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego
Telefon:
14 6888023 w. 28
Strona internetowa:
www.biblioteka.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
wszyscy

Miejsce

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego
Staszica 6
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6888023 w. 28
Strona internetowa:
www.biblioteka.tarnow.pl