Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

„Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”

18 września 2017, godz. 18:00 - 19:00

3zł - 5zł

Wernisaż wystawy.

Autorami scenariusza są: Paweł Pogodziński oraz Wojciech Łowicki, współautorami – Paulina Christa, Radosław Gieremek oraz Krzysztof Janicz. Zaprezentowane zabytki archeologiczne pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, natomiast odbitki, fotografie, rysunki na planszach – ze zbiorów rodzinnych Pauliny Christy (wnuczki artysty) oraz Wojciecha Łowickiego. „Kajko i Kokosz – najdzielniejsi woje Mirmiła” to komiks stworzony przez nieżyjącego już Janusza Christę, znany w Polsce od ponad 40 lat.

Wystawa Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia łączy archeologię z jego komiksem. Zestawia dwa światy: autentycznych znalezisk archeologicznych oraz identycznych lub podobnych zabytków widocznych na rysunkach Christy. Wystawa proponuje nam spojrzenie na dwie sprawy wydawałoby się nieporównywalne: z jednej strony rysunek, komiks, opowieść tworzoną kreską, a z drugiej – materialne przedmioty, w dodatku liczące sobie prawie tysiąc lat. Zestawia znaleziska archeologiczne i podobne zabytki wykorzystane w opowieści o dzielnych wojach. Porównuje i jednocześnie łączy.

W gablotach zobaczymy około 100 eksponatów archeologicznych, a na planszach ich rysunki. Odkrywamy świat Kajka i Kokosza i jednocześnie odbywamy podróż w czasie. Przygody naszych brawurowych Słowian (bo takimi wszak byli) osadzone zostały w realiach historycznych. Christa, pozostając wierny znaleziskom archeologicznym, wspaniale oddał klimat czasów średniowiecza – zwyczaje, wierzenia, elementy kultury materialnej. Wystawa przeznaczona jest zarówno dla dorosłych – 30-, 40-latków (a może i starszych), którzy wychowali się na komiksach Christy, jak i całkiem młodego pokolenia zwiedzających, które, miejmy nadzieję, doceni wiedzę, humor i wspaniałą kreskę autora.

Wystawa czynna do 2017-11-05

Godziny otwarcia:

poniedziałek: nieczynne

wtorek: 9-17

środa: 9-15

czwartek: 9-17

piątek: 9-15

sobota: 10-16

niedziela: 10-16

Szczegóły

Data:
18 września 2017
Czas:
18:00 - 19:00
Koszt:
3zł - 5zł
Kategoria:

Organizator

Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Telefon:
14 621 21 49
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl

Inny

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Muzeum Etnograficzne
ul. krakowska 10
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6220625
Strona internetowa:
http://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/muzeum-etnograficzne/