« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Kernos spod Wojnicza. Cmentarzysko kultury łużyckiej w Dębinie Zakrzowskiej w świetle badań archeologicznych”

16 grudnia 2022, 17:00 - 18:00

Wstęp wolny

16 stycznia 2022 r., o godz. 17:00, w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Rynek 20-21, Tarnów  odbędzie się otwarcie wystawy „Kernos spod Wojnicza. Cmentarzysko kultury łużyckiej w Dębinie Zakrzowskiej w świetle badań archeologicznych”.

Wernisażowi towarzyszyć będzie wykład mgr. Andrzeja Szpunara pt. “Cmentarzysko kultury łużyckiej w Dębinie Zakrzowskiej w świetle dotychczasowych badań archeologicznych”.

Stanowisko archeologiczne w Dębinie Zakrzowskiej, zostało odkryte przypadkowo wiosną 2018 roku. Na piaszczystej wydmie, porośniętej lasem, od lat niszczonej przez „dzikie” wybierzysko piasku natrafiono na  przepalone kości ludzkie oraz fragmenty glinianych naczyń. W tym samym roku podjęto archeologiczne ratownicze badania wykopaliskowe mające na celu zabezpieczenie i wydobycie zniszczonych grobów, określenie chronologii oraz zasięgu stanowiska.

Wystawa prezentuje dotychczasowe wyniki prac wykopaliskowych na cmentarzysku w Dębinie Zakrzowskiej gm. Wojnicz. W trakcie 4 sezonów badawczych (2018-2021) odkrytych zostało ponad 100 grobów ciałopalnych. Na ekspozycji pokazane zostały pochówki najciekawsze i najlepiej zachowane. W większości są to popielnice (urny), w których składano przepalone szczątki zmarłych oraz dary grobowe w postaci dodatkowych mniejszych naczyń. W niektórych przypadkach uzupełnieniem wyposażenia były przedmioty metalowe (z żelaza lub brązu), które zaliczyć można do kategorii ozdób. Rekonstrukcje pochówków uzupełniają plansze z krótkimi informacjami na temat poszczególnych grobów.

Ekspozycja dostępna do 31 stycznia 2023 r.

Kuratorzy wystawy Magdalena Szumańska – Wach, Agnieszka Kukułka

Szczegóły

Data:
16 grudnia 2022
Czas:
17:00 - 18:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Telefon:
14 621 21 49
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Rynek 3
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
146390864
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl