Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Koncert galowy z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości

10 listopada 2018, godz. 19:00 - 21:30

Zaproszenia i wejśćiówki

Narodowe Święto Niepodległości

Koncert galowy z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w wykonaniu Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes” z udziałem orkiestry „Sinfonia Galicya”

Darmowe wejściówki do odebrania w Wydziale Kultury od 6 listopada w Wydziale Kultury UMT, Rynek 7

Podczas koncertu zostaną zaprezentowane dzieła:

„Bogurodzica” – anonim XIII/XIV w.,

„Serenada” Op. 2 na orkiestrę smyczkową – komp. Mieczysław Karłowicz,

– światowe prawykonanie „Missa pro Patria” – komp. Łukasz Farcinkiewicz.

Dzieło Łukasza Farcinkiewicza – warszawskiego kompozytora, z którym chór „Puellae Orantes” współpracuje od 2012 roku. „Msza za Ojczyznę” powstała na okoliczność 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W poszczególnych częściach przeplatają się motywy zaczerpnięte z polskiej literatury muzycznej – polonezy i mazurki Fryderyka Chopina oraz pieśni: „Boże coś Polskę”, „Jak szczęśliwa Polska cała”, „Bogurodzica”. W finale zabrzmi motyw „Mazurka Dąbrowskiego”.

Specjalnie na potrzeby tego projektu powstała orkiestra „Sinfonia Galicya”, złożona ze znakomitych instrumentalistów, na co dzień grających w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej.  Za przygotowanie orkiestry odpowiada Piotr Tarcholik – I koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę skrzypiec.

Do dyrygowania orkiestrą chór zaprosił Alexandra Humalę. Jest to  wybitny dyrygent, laureat wielu prestiżowych nagród i stypendiów, m.in. jest dwukrotnym laureatem nagrody polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia. Był zatrudniony jako dyrygent w Studium Operowym Białoruskiej Akademii Muzycznej, pracował jako asystent dyrygenta w Operze Wrocławskiej, Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Liońskiej Operze Narodowej. Jest głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym Białoruskiej Państwowej Capella Sonorus.

Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” istnieje od 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada sopranistka – Aleksandra Topor. Tarnowski zespół należy do elity młodzieżowych chórów europejskich. Jest laureatem 25 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Czterokrotnie pretendował do Grand Prix prestiżowych, międzynarodowych konkursów chóralnych – w Arezzo (Włochy), Warnie (Bułgaria), Florencji (Włochy) oraz Rimini (Włochy), gdzie zdobył najwyższe trofeum i Medal Prezydenta Republiki Włoch. Koncertował w większości krajów europejskich i Stanach Zjednoczonych. Chór wydał 10 płyt CD, z których trzy były nominowane do nagrody FRYDERYK, a jedna z nich otrzymała statuetkę FRYDERYKA. Wydawnictwa fonograficzne chóru zostały również wyróżnione Złotymi i Platynowymi Płytami.

Szczegóły

Data:
10 listopada 2018
Czas:
19:00 - 21:30
Koszt:
Zaproszenia i wejśćiówki
Kategoria:

Organizator

Urząd Miasta Tarnowa
Telefon:
14 688 90 95
Strona internetowa:
www.tarnow.pl

Inny

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Centrum Sztuki Mościce
Traugutta 1
Tarnów, małopolskie 33-101 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6334600
Strona internetowa:
www.csm.tarnow.pl