« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kornel Janczy – Wspaniała atmosfera

26 listopada 2021, 10:00 - 17:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie w każdym [interwale] dniu (dniach), które rozpoczyna się od 10:00am, powtarzając się do 28 listopada 2021.

1zł – 5zł

Na wystawie Wspaniała atmosfera Kornel Janczy pokazuje obszerny wybór prac z ostatniej dekady. Ułożył z nich przestrzenną kompozycję, która wygląda jak Świat. To uniwersum ma swoją topografię i siatkę współrzędnych. Jest tu powietrze, są góry i rzeka w górach. Są wytyczone działki, rozpoczęte inwestycje i place budowy, czekające na dokończenie prac, a także terytoria, granice, a nawet willa dyktatora i przelatująca nad nią kometa. Jest księżyc oraz wiele słońc, które ciągle wschodzą i zachodzą.
Czy Wspaniała atmosfera jest rzeźbą złożoną z wielu rzeźb? Modelem? Makietą? Globusem przedstawiającym Ziemię, która – jak zawsze podpowiadała nam intuicja – jest płaska i leży u naszych stóp? Mapą? Pejzażem?
Praca Janczego rozgrywa się między tymi kategoriami. Artysta jest pejzażystą, który w przedstawianiu widoków sięga po frazy zaczerpnięte z języka kartografii. Jest fantazmatycznym kartografem wymyślającym miejsca, do odwzorowania których stosuje strategie pochodzące z repertuaru abstrakcyjnej rzeźby i konceptualnej sztuki. Jest także plastykiem, który tworzy obiekty o złożonym znaczeniu posługując się prostymi środkami. Drut. Karton. Mąka. Sklejka. Blacha. Farba. Kolor. Nie trzeba więcej, aby stworzyć odwzorowanie terytorium, model pasma górskiego, a nawet całej planety. Dziedziny sztuki pejzażowej i kartografii łączy umowność. Kawałek płótna i farba wystarczą, by ukazać kosmiczny dramat zachodu słońca. Arkusz papieru, na którym wydrukowana jest mapa, potrafi zmieścić cały kraj. Umowy, które zawieramy z artystami i kartografami mają swoje daleko idące konsekwencje. Sztuka tworzenia pejzaży organizuje naturę w kulturowe doświadczenie. Sztuka kartografii umożliwia eksplorację i eksploatację krajobrazu; pierwszym krokiem do kolonizacji świata jest wykreślenie jego mapy.
W czytaniu twórczości Kornela Janczego pomocny może okazać się Borges z jego literacką figurą mapy, której wymiary pokrywają się z wymiarem mapowanej przestrzeni, ale również Houellebecq, z dyskursem splotu sztuki i kartografii, który rozwinął w powieści „Mapa i terytorium”. Przyda się także tradycja romantyzacji pejzażu, którą artysta konfrontuje z realiami epoki sztuki postkonceptualnej, satelitarnych map i globalizacji. Praktykę Janczego można postrzegać w kategoriach terraformowania; w erze antropocenu, człowiek nie jest już tylko widzem spektaklu krajobrazu, lecz – na dobre i złe – staje się jego autorem. W skali globalnej konsekwencje wpływu człowieka na świat są coraz bardziej problematyczne – na czele z problemem perspektywy antropogenicznej katastrofy klimatycznej. W świecie-mapie-modelu-pejzażu skonstruowanym przez Janczego panuje wspaniała atmosfera, widoczność jest doskonała. Świat, ukształtowany na obraz i podobieństwo naszych wyobrażeń jest – dosłownie – na wyciągnięcie ręki. Pytanie: co z nim zrobimy? I czy sztuka – a także kartografia – które ułatwiały nam zdobycie władzy nad światem, mogłyby nam teraz dla odmiany pomóc w jego dekolonizacji i uwolnieniu się od brzemienia władzy, która coraz bardziej ciąży nie tylko planecie, lecz również nam samym.

https://korneljanczy.com/

BWA Tarnów / Pałacyk Strzelecki

ul. Słowackiego 1
6-28.11.2021

Program towarzyszący wystawie

6.11 (sobota), g. 13:00 i 17:00 – artysta i kurator oprowadzają po wystawie / dzień otwarcia

18.11 (czwartek), g. 10:00-17:00 – oprowadzanie dla psów, prowadzą Dejzi i Poppy

28.11 (niedziela), g. 15:00 – Mały ArtFest na wystawie „Wspaniała atmosfera”, warsztaty dla dzieci prowadzą Kornel Janczy i Zofia Małysa-Janczy / koszt 10 zł, obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl
g. 17:30 – po wystawie oprowadza artysta Krzysztof Maniak / finisaż

kurator: Stach Szabłowski
oprawa graficzna: Damian Nowak

Bilety:
5 zł (normalny), 3 zł (ulgowy), 1 zł (dzieci do lat 7 i bilet czwartkowy)

*Przypominamy, że w galerii obowiązuje zasłonięcie nosa i ust oraz zachowanie dystansu społecznego.

Szczegóły

Data:
26 listopada 2021
Czas:
10:00 - 17:00
Koszt:
1zł – 5zł
Kategoria:
Strona internetowa:
http://www.bwa.tarnow.pl/1,1016,wystawy,kornel-janczy----wspaniala-atmosfera.html

Organizator

Biuro Wystaw Artystycznych
Telefon:
14 6888820-21
Email:
biuro@bwa.tarnow.pl
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
wszyscy

Miejsce

Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Słowackiego 1
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6888820-21
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl