« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Kształty Tarnowa”

7 lutego, 08:00 - 17:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie w każdym [interwale] dniu (dniach), które rozpoczyna się od 8:00am, powtarzając się do 23 lutego 2021.

Udział bezpłatny

„Kształty Tarnowa” – cykl krótkometrażowych filmów o architekturze i urbanistyce Tarnowa

Autorzy: Sonia i Bartłomiej Pochopniowie

28.01-23.02.2021

Kanał YouTube Akademii Architektury: https://www.youtube.com/channel/UCZKFUB99UbDjSrPEZb9JUDw

Cykl „Kształty Tarnowa” powstał w ramach stypendium artystycznego Gminy Miasta Tarnowa.

„Kształty Tarnowa” to 27 krótkometrażowych filmów edukacyjnych. Każdy z nich ma za zadanie przybliżyć widzom wybraną z przestrzeni Tarnowa interesującą formę architektoniczną lub urbanistyczną. Każdy odcinek to około 4-minutowa produkcja polegająca na zarejestrowanym procesie powstawania odręcznego szkicu, któremu towarzyszy krótka narracja odnosząca się do rysowanego obiektu.

Kolejne odcinki prezentowane są na youtubowym kanale Akademii Architektury każdego przedpołudnia od 28 stycznia do 23 lutego 2021 roku. BWA Tarnów udostępnia je także na swojej stronie internetowej: www.tarnow.pl oraz poleca na Facebooku galerii: https://www.facebook.com/bwatarnow/.

Autorzy filmów – Sonia i Bartłomiej Pochopień – nie pochodzą z Tarnowa, więc ich „Kształty” to w istocie próba odkrywania tego miasta. To swoisty szkicownik z podróży po jego ulicach. Zbiór notatek ludzi, dla których prozaiczna architektura na wizerunkowych tyłach może pobudzać do refleksji nie mniej niż turystyczne ikony. „Kształty Tarnowa” to rysunkowy spacer okraszony nie tylko odrobiną wiedzy formalnej, ale i szeregiem historycznych impresji i luźnych skojarzeń z zakresu wiedzy o kulturze. Coś dla ludzi stąd i dla tych, których tu jeszcze nie było.

Sonia i Bartłomiej Pochopniowie przez ostatnie kilka lat prowadzili w BWA zajęcia poświęcone architekturze. Pomysł na „Kształty Tarnowa: powstał, kiedy zajęcia zostały zawieszone z powodu pandemii. Mamy nadzieję, że osoby, które nie mogły w ostatnim czasie uczestniczyć w zajęciach oraz wszyscy zainteresowani architekturą, chętnie je obejrzą – poleca Aleksandra Kubisztal z działu edukacji tarnowskiego BWA.

O autorach:

Sonia i Bartłomiej Pochopniowie są absolwentami Wydziałów Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej i Krakowskiej oraz praktykującymi projektantami. Jako architekci współpracowali z takimi twórcami jak: Marek Dunikowski, Stanisław Niemczyk, Oskar Grąbczewski i Tomasz Konior. Od 2015 r. tworzą  autorską pracownię projektową „Studio Styczna”. Ponadto Bartłomiej Pochopień w latach 2014-2015 był twórcą odpowiedzialnym za stworzenie projektu koncepcyjnego „Nowej Wystawy Głównej” w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau. Obecnie, oprócz prowadzonej praktyki projektowej są silnie zaangażowani w misję edukacji architektonicznej. Od kilku lat współpracują z tarnowskim BWA, gdzie prowadzili cieszące się popularnością cykle „Akademia Architektury” i „Tarnów w plenerze”.

Szczegóły

Data:
7 lutego
Czas:
08:00 - 17:00
Koszt:
Udział bezpłatny
Kategoria:

Organizator

Urząd Miasta Tarnowa
Telefon:
14 688 90 95
Strona internetowa:
www.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli