« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Marzec Tarnowianek

31 marca 2023, 08:00 - 20:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie w każdym [interwale] dniu (dniach), które rozpoczyna się od 8:00am, powtarzając się do 31 marca 2023.

MARZEC TARNOWIANEK

Marzec już tradycyjnie w polskich miastach jest miesiącem dedykowanym kobietom, Tarnów więc włącza się w akcję, ponieważ działania podejmowane nawet przez jedno miasto, mogą być inspirujące dla innych samorządów.

„Kobiecy miesiąc” w Warszawie poświęcony będzie głównie feminatywom, w Krakowie odbędą się m.in. spacerki śladami krakowianek, Sopot stawia na zdrowie „Babek w kurorcie”, Białystok szkoli kobiety jak bronić się przed przemocą, a Poznań promuje ambitne i odważne poznanianki.

W Tarnowie zaplanowaliśmy sporo prezentacji sztuki kobiet i dla kobiet, ze sztukami walki włącznie. Odbędą się wystawy artystek, spacery śladami znanych kobiet z przeszłości, spotkania literacko-artystyczne matek i córek, warsztaty kulinarne, koncerty, projekcje filmowe a także happeningi. Zapraszamy także do miejskiego FB – Mój Tranów, gdzie odbędą się konkursy z nagrodami.

Ogólnopolską akcję kobiecego marca wspierają i promują miasta należące do Związku Miast Polskich.

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie

„Tkanina artystyczna” – wystawa prac z archiwum Pracowni Tkaniny Artystycznej Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Będzie można zobaczyć tkaniny wykonywane tradycyjną techniką, na krosnach lub ramach tkackich, tkaniny eksperymentalne pokazujące nieograniczone możliwości tej wyjątkowej dziedziny sztuki. Wystawa czynna do 26.03.2023, Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25, wstęp wolny

„Międzynarodowe Biennale Miniatury” – wystawa prac tarnowskich artystek: Doroty Bernackiej, Kamili Jajkowskiej, Magdaleny Miłoś. Pokonkursowe miniatury, w niepozornym formacie, zamykają całe światy artysty, są kompozycjami pełnymi fascynujących historii. Niejednokrotnie miniatury swoją głębią artystyczną potrafią przyćmić wielkoformatowe realizacje. Wystawa czynna do 12.03.2023, BWA Tarnów/Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1, bilety (5, 3, 1 zł)

„10 / 10” – wystawa wybranych archiwalnych dyplomów studentów i studentek Wydziału Sztuki Akademii Nauk Stosowanych – część jubileuszu 10-lecia Wydziału Sztuki.

9-27.03.2023, Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25, wstęp wolny. Midisaż w piątek 17.03.2023

Spacer śladami tarnowianek pt. „Ślad kobiety. Duch epoki” poprowadzi Katarzyna Kulczyk-Foszcz. Będzie to opowieść o kobietach, które poprzez swoją siłę, talenty i odwagę wpłynęły na losy mieszkańców i miasta. Wśród kobiet – bohaterek, będą zarówno arystokratki, jak i mieszczanki, kobiety biznesu, artystki… Kobiety z różnych epok, zupełnie różne, a jednak połączone w dążeniu do wyznaczonych sobie celów. Tło opowieści stanowić będą stroje, które jako symbol epoki, miały skrywać ich myśli, chęci i dążenia.

Niedziela 12.03.2023, godz. 15.00, rozpoczęcie pod Multimedialnym Centrum Artystycznym, ul. Wałowa 25, wstęp wolny. W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenie odbędzie się w MCA w formie prezentacji.

„Moja matka, moja córka” – spotkanie z artystkami i promocja książki składającej się z rozmów z artystkami oraz prezentacji dzieł. Tematem spotkania będą relacje matek i córek, a także ich społeczne i kulturowe role. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Wydziałem Sztuki Akademii Tarnowskiej. 20.03.2023, godz. 17:00, Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25, wstęp wolny

Wernisaż wystawy „IX Salon BWA Tarnów 2023”, w którym będzie można zobaczyć prace wielu utalentowanych artystek tarnowskich. W ostatniej edycji Salonu udział wzięło ponad 60 kobiet. 31.03.2023, godz. 18:00, BWA Tarnów / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1, wstęp na wernisaż wolny

Promocja pięknego plakatu „Uczta bogiń” projektu tarnowianki Magdy Burdzyńskiej (seria limitowana) – dostępnego w sklepie BWA w specjalnej cenie z marcowym rabatem. BWA poleca także inne wydawnictwa – albumy i katalogi o sztuce projektowane przez tarnowianki lub dotyczące sztuki tarnowskich artystek. 1-31.03.2023 r., BWA Tarnów / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Warsztaty dla mam z dziećmi – kobietom chcącym spędzić ciekawy, dobry czas ze swoimi najmłodszymi pociechami do lat 3, proponujemy chwile odpoczynku w teatrze podczas muzycznych zajęć. Warsztaty uczenia się muzyki według Gordona rozwijają słuch zarówno dorosłych jak i dzieci, uczą swobodnego, kreatywnego poruszania się przy muzyce oraz są zabawą z użyciem piłek, kolorowych chustek,  piórek, baniek mydlanych i innych rekwizytów. Zajęcia zaplanowane na dzień kobiet zakończone zostaną wspólną grą na instrumentach, a poprowadzi je Karolina Gibki

Zapisy przyjmuje Biuro Promocji i Organizacji Widowni, tel. 784 976 025, lub (14) 688 32 87.

Tarnowskie Centrum Kultury

W Galerii TCK do 4 marca można oglądać wystawę fotografii Jolanty Rycerskiej „Bajki i inne historie”.

Kto ma tyle wdzięku co ja? – zapytają artyści podczas koncertu „Być kobietą”. Z okazji Dnia Kobiet wystąpią wokalno-taneczne grupy MCAS Siemacha Spot Nestor: „Przyjaciele” i „TO AIDA”. W programie znajdą się aranżacje dobrze znanych utworów Kasi Sobczyk, Karin Stanek, Tercetu Egzotycznego, Eugeniusza Bodo i innych, a także kilka układów tańca liniowego, do którego może dołączyć każda i każdy! 04.03.2023 r., godz. 18.00 w Domu Kultury Westerplatte, wstęp wolny.

Kino Marzenie przygotowało dwie propozycje poświęcone kobietom. O godz.18.00 przedpremierowo film „W gorsecie”, reż. M. Kreutzer, nagrodzona w Cannes opowieść o cesarzowej Sisi – skandalistce, rewolucjonistce i najbardziej intrygującej kobiecie tamtej epoki. O godz. 20.00 pokaz „Dwa bilety do Grecji”, reż. M. Fitoussi, urocza, francuska, kobieca komedia pomyłek rozgrywającą się w malowniczej scenerii. 08.03.2023 r., w Kinie Marzenie, bilety dla Pań w specjalnej cenie 15,99 zł.

Galeria TCK wystawa „Dyplomy studentek i studentów Wydziału Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie”. Prezentacja prac licencjackich z zakresu projektowania 2D i 3D, identyfikacje graficzne, wydawnictwa, projekty produktów codziennego użytku oraz animacje. Od 17 marca do 6 kwietnia.

O zdrowiu kobiet będzie można porozmawiać z Moniką Tokarską – instruktorką szwajcarskiej metody CANTIENICA®. Profilaktyka mięśni kręgosłupa i dna miednicy będzie tematem prezentacji i mini warsztatu. Mowa będzie o tym jak skutecznie radzić sobie przy: bólach kręgosłupa, kolan, barków, oraz nietrzymaniu moczu, przez prawidłową postawę ciała i trening mięśni głębokich. 15.03.2023 r., godz. 19.30 – 20.30, Dom Kultury Westerplatte, wstęp wolny.

 Pasaż Odkryć  – Centrum Nauki i Techniki

Święto Tarnowianek w Pasażu Odkryć zaplanowane zostało na sobotę, 11 marca. W pracowni chemicznej, w godz.: 10.00 – 11.15  oraz  12.00 – 13.15 poprowadzone zostaną warsztaty „Aromaterapia w laboratorium”, czyli produkcja pachnących mydełek, prezentów dla pań. Alternatywą do warsztatów, o godz. 11.30 oraz 13.30, będzie oprowadzenie po ekspozycji, pod hasłem „O kobietach w historii Pasażu Odkryć” czyli o Piszowej, Tertilowej, Szczepanikowej a także o Skłodowskiej-Curie i jej córkach”. W Planetarium o godz. 12.30 – 13.30 oraz godz. 15.00 – 16.00 odbędzie się seans „Kobiety niebios” połączony z opowieścią astronoma o tym, czy: Kopernik była kobietą? Jakie ważne odkrycia astronomiczne zawdzięczamy kobietom? Czym się zajmuje kosmolożka a czym astronautka i astronomka. Będzie też o gwiazdozbiorach, mgławicach i planetach, które mają kobiece nazwy. Zadane zostanie klasyczne pytanie czy Wenus jest kobietą? Będą obowiązywać zapisy z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w Pracowni i w Planetarium.

Miejska Biblioteka Publiczna

Spotkanie z pisarką Ałbeną Grabowską, autorką powieści zekranizowanej przez telewizję pt. „Stulecia winnych”. Pisarka ma w swym dorobku kilkanaście powieści dla dorosłych i młodzieży, z wykształcenia jest lekarką neurologii i epileptologii. Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy i odbywa się w ramach cyklu Biblioteka COOLtura. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek autorki. 03.03.3023 r., godz. 18.00, Filia nr 17 w Domu Kultury Westerplatte.

„Życie miałam właściwie szczęśliwe…” – spotkanie dla seniorów w Klubie „13” poświęcone Wisławie Szymborskiej – 16.03.2023 r., godz. 16.00, Filia nr 13, ul. Starodąbrowska 4.

Wokół „Pań na Tarnowie” – spotkanie z Krzysztofem Moskalem, autorem książki „Panie na Tarnowie” – 23.03.2023 r., godz. 17.00, Czytelnia Czasopism, ul. Krakowska 4.

Galeria ARTEKA ul. Wałowa 16, Tarnów

„Granice sztuki” to pierwsze spotkanie z cyklu “Rozmowy o sztuce” w Galerii ARTEKA, przy ulicy Wałowej 16. 2 marca 2023 r., o godz. 17:30, odbędzie się pierwsze spotkanie, na które organizatorzy zapraszają wszystkich, a szczególnie cieszyć się będą z obecności pań zainteresowanych tą tematyką.

Wystawa malarstwa Aleksandry Zuby-Benn “Z-widzenia”. Prace artystki można oglądać do 11 marca, od wtorku do soboty, godz. 11:00 – 17:00.

Centrum Usług Społecznych

Środy z profilaktyką „Zdrowe piersi są OK” – rozpoczęcie cyklu spotkań ze specjalistami – 22.03.2023 r., godz. 16.30 ul. Goldhamera 3 sala nr 8.

„Fajne Babeczki” – zajęcia kulinarne dla tarnowskich kobiet. Wspólna praca w kuchni będzie okazją do integracji i miłego spędzenia czasu –07.03.2023 r, godz. 13.00, ul. Gumniska 25.

Happening „Seniorita dla Seniority”. Uczestniczki CUS Klubu Senior+ wyjdą na ulice centrum Tarnowa, aby obdarzyć kobiety serdecznym uśmiechem oraz symbolicznym upominkiem z okazji Dnia Kobiet. Drobne upominki zostaną wcześniej przygotowane przez Seniorki na zajęciach organizowanych w Klubie. Wyjście z murów klubu będzie okazją do integracji z lokalną społecznością –09.03.2023 r., godz. 12.30 ul. Gumniska 25 (w zależności od pogody).

Spotkanie i rozmowa o tym jak wybitne kobiety wpłynęły na bieg historii pt.: “Jedna Pani, drugiej Pani…” w Międzyosiedlowym Centrum Aktywności Senioralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, 08. 03.2023 r, godz. 10:30.

Straż Miejska

Dzień Kobiet można świętować na wiele sposobów. Tarnowska Straż Miejska w dniu 08 marca zorganizuje zajęcia samoobrony przeznaczone dla wszystkich pań. Kobiety w kontakcie z silniejszym i „niezbyt uprzejmym mężczyzną” często stoją na straconej pozycji. Nie wiedzą, jak się bronić. Celem takich zajęć jest pokazanie paniom, co należy zrobić i jak się zachować, aby przeciwdziałać aktom przemocy. Szkolenie poprowadzi funkcjonariusz Oddziału Patrolowo-Interwencyjnego Straży Miejskiej w Tarnowie, a zarazem instruktor samoobrony i sztuk walki karate shinkyokushin Janusz Wdowiak (3 dan). Zajęcia rozpoczną się o godz. 9.00 oraz o godz. 11.00. 2023 r., w Pałacu Młodzieży (ul. Piłsudskiego 24)

Z uwagi na wielkość sali i efektywność szkolenia, prosimy chętne panie o wcześniejszą rezerwację do dnia 07 marca br. w godzinach 7.00 – 15.00, pod nr tel. 696 058 921.

rozmowy o tym jak wybitne kobiety wpłynęły na bieg historii – środa 08. 03, godz. 10:30

Marzec Tarnowianek w szkołach

Szkoła Podstawowa nr 11, z okazji Dnia Kobiet 8 marca przygotowuje w świetlicy szkolnej – słodkie zajęcia kulinarne “Babeczki na Dzień Kobiet”. Chłopcy ze świetlicy szkolnej przygotują dla swoich koleżanek i pań smaczny poczęstunek. Zorganizują zajęcia kulinarne w trakcie, których samodzielnie udekorują kruche babeczki. W poszczególnych klasach chłopcy tradycyjnie obdarują dziewczynki oraz panie kwiatkiem oraz słodką przekąską.

W Szkole Podstawowej nr 14, tradycyjnie 8 marca, dziewczynki zwolnione będą z odpytywania. Wszyscy wychowawcy przeprowadzą podczas godziny wychowawczej pogadanki nt. historii praw kobiet.

W II Liceum Ogólnokształcącym, zostanie zorganizowany i udostępniony całej społeczności szkolnej projekt klasowy pt. ,,Kobiety w historii małej ojczyzny”.

W III Liceum Ogólnokształcącym Samorząd Uczniowski i działające przy nim Szkolne Koło Wolontariatu zorganizował akcję „Kosmetyki na Dzień Kobiet”. Zbierane są nowe i o długiej dacie ważności kosmetyki, które będą przekazane do Domu Samotnej Matki w Tarnowie.

8 marca samorząd zaplanował na tarnowskim Rynku koncert z okazji Dnia Kobiet. Do współpracy zostały zaproszone samorządy z innych szkół.

XVI Liceum Ogólnokształcące podobnie jak Zespół Szkół Technicznych organizują imprezy z okazji 8 marca.

Zespół Szkół Budowlanych w dniu 8 marca przygotuje koncert muzyczny szkolnego zespołu dla uczennic i pracownic.

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych z okazji dnia kobiet samorząd szkolny przewidział audycję w radiowęźle, połączoną z życzeniami oraz specjalną dekorację szkoły.

Społeczność Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych obchody dnia kobiet organizuje poprzez klasę dyżurującą w ramach projektu szkolnego ” Gospodarowanie Szkołą”.

Zespół Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabo Słyszących planuje prezentację w ramach projektu „Kobiety Sukcesu”.

Szczegóły

Data:
31 marca 2023
Czas:
08:00 - 20:00
Kategoria:

Other

Odbiorcy
wszyscy