« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

30. Ulica Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

7 lipca 2017, 16:00 - 20:00

Udział bezpłatny

30. ULICA Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

 

Dominującym tematem 30. edycji ULICY jest sugestywny obraz życia ludzi, którym zabroniono czytania książek. Obraz ten wykreował Ray Bradbury w swej powieści „Fahrenheit 451”.

FAHRENHEIT 451 – to wizja przerażającego świata przyszłości, w którym dokonuje się ostateczny cywilizacyjny i kulturowy przełom, a nawet katastrofa. To świat, w którym zakazana jest wszelka literatura, sztuka i filozofia, a wszelkie indywidualne, wolne i wyzwolone myślenie, odczuwanie i poznawanie jest eliminowane . Świat, w którym pali się ocalałe jeszcze nieliczne książki, będące realnym i symbolicznym skarbcem ludzkiej wiedzy, mądrości i wolności. To świat „zniewolonych umysłów”, dusz i serc. Świat, w którym wszechobecna i wszechpotężna „kultura obrazkowa” – z jej najstraszliwszą bronią: telewizją – wtłacza świadomość pojedynczego człowieka i całych społeczności  w schematyczne, odczłowieczone, ułatwione, pozbawione sensu egzystowanie. To świat zwycięskiego i okrzepłego totalitaryzmu, w którym niepotrzebny jest już nawet jawny terror, bowiem zastępuje go jeszcze bardziej przerażająca i groźniejsza medialna manipulacja świadomością, wyobraźnią i emocjami.

Większość przedstawień zaproszonych do tegorocznej edycji festiwalu będzie mocnym, wyrazistym ostrzeżeniem przed takim światem, przed zagrożeniami takiej cywilizacji.

30. ULICA gości ponad 200 wykonawców, którzy biorą udział w ponad 80 wydarzeniach artystycznych. Spektakle kierowane są zarówno do widzów dorosłych, jak i do młodszej publiczności. Obok przedstawień wymienionych w szczegółowym harmonogramie festiwalowych prezentacji, odbędą się także liczne imprezy towarzyszące, w tym wystawa fotografii ze spektakli Międzynarodowego Festiwalu ULICA z lat poprzednich, projekcje filmowe dotyczące historii sztuki ulicy oraz zabawy interaktywne dla dzieci i młodzieży.

Festiwal odbywa się w Krakowie, Tarnowie, Alwerni i Oświęcimiu.

W Tarnowie zobaczymy:

16.00 Compagnie Albedo „Les Tonys”, Rynek

Zespół teatralny “La Compagnie Albedo” to założona w 1994 roku francuska grupa teatralna, która regularnie podróżuje, prezentując swoje spektakle podczas największych wydarzeń teatralnych świata. Liczba jego występów przekroczyła już liczbę 2000!

O spektaklu:

Nie widzisz żadnego niebezpieczeństwa? Oni je dla ciebie wymyślą. Ochroniarze Tony i Tony wiedzą, że ich misją jest zapewnienie bezpieczeństwa miastu i jego mieszkańcom. Nie są zbyt inteligentni, ale zawsze mają dobre intencje. Są tu po to, aby chronić ciebie i innych. Znają się na swojej pracy. Wybierasz się gdzieś incognito? Pójdziesz pod ich eskortą. Chcesz pooddychać świeżym powietrzem na balkonie? Nie pozwolą, abyś z balkonu zeskoczył. Chcesz pójść tam? Zabiorą cię gdzie indziej …

17.00 FrutillasConCrema „Petit”, Rynek

Zespół „Cia.FrutillasConCrema” powstał w 2004 roku w Santiago w Chile. Jego pragnieniem było od początku prezentowanie spektakli na całym świecie, stąd jego hasło przewodnie: „Odyseja dla przyjemności rozśmieszania ludzi”. Zespół wziął udział w ponad stu festiwalach teatralnych w dwudziestu ośmiu krajach Ameryki, Europy i Azji.

Claudio Martinez jest chilijskim artystą, klaunem, błaznem, mimem, żonglerem i linoskoczkiem. Stworzył on liczne spektakle jednoosobowe dla szerokiej publiczności  w każdym wieku. Bez trudu pokonuje barierę językową, ponieważ komunikuje się z widzami językiem ciała, humoru i radości bycia razem.

O spektaklu:

Celem spektaklu „Petit” jest pomoc widzom w odnalezieniu prawdziwego „ja” podczas świetnej zabawy. Ukazuje on świat pełen marzeń, dywanów i kufrów, który krzyczy: „Czas być dziećmi!, Czas się bawić!”. Brak tekstu to świadomy wybór. Biorąc pod uwagę fakt, że przytulenia nie można zastąpić niczym innym i że śmiechu ani marzenia nie da się przetłumaczyć, spektakl wykorzystuje prosty język gestów i bez trudu pokonuje bariery kulturowe i językowe.

18.00 Teatr Pinezka „Pan Twardowski”, Rynek

Teatr Pinezka Przemysława Grządzieli od 1980 roku bawi ludzi na ulicach, placach i scenach całego świata. Jego spektakle to mieszanka wybuchowa klaunady, teatru lalek i improwizacji. Występował na festiwalach teatralnych, m.in.: w Jordanii, Egipcie, Japonii, Tunezji, Chinach, Ekwadorze, Meksyku, USA, Palestynie i prawie wszystkich krajach Europy. Przemysław Grządziela przez 20 lat był solistą baletu i pracował w Polskim Teatrze Tańca, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Bydgoskiej, Wrocławskim Teatrze Pantomimy i nadal tańczy gościnnie od 10 lat w Phoenix Ballet w Arizonie (USA).

O spektaklu:

“Pan Twardowski” to bajka dla wszystkich dzieci, które nie boją się diabłów i czarów, i które nie boją się bać…

Legenda o Mistrzu Janie Twardowskim, słynnym polskim czarnoksiężniku, który żył w Krakowie w XVI wieku, jest powszechnie znana. Historycy spierają się, czy jest to postać prawdziwa, czy też legendarna i bajkowa. Historia “Pana Twardowskiego” nazywana jest polską wersją “Doktora Fausta”. Mistrz Twardowski sprzedał swoją duszę diabłu, by ten mu służył i wykonywał jego rozkazy. Dzięki pomocy diabła,  Twardowski posiadał przez wiele lat magiczną moc. Kiedy jednak ich kontrakt dobiegł końca, diabeł postanowił zabrać Twardowskiego do piekła. W cyrografie było zapisane, że Twardowski odda diabłu duszę w Rzymie, ale on się wcale nie wybierał do stolicy Włoch. Wówczas sprytny diabeł zwabił Twardowskiego podstępem do karczmy o nazwie “Rzym”, chcąc zabrać jego duszę do piekła. Jednak Mistrz Twardowski wskoczył na swojego zaczarowanego koguta i uciekł na księżyc, gdzie podobno nadal mieszka daleko od diabelskiej władzy.

19.00 Teatr KTO „Peregrinus”, Rynek, plac Sobieskiego

Teatr KTO powstał w 1977 roku, a swoją działalność zainaugurował spektaklem „Ogród rozkoszy”. Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów obejrzało kilkuset widzów; po ocenzurowaniu ponad rok później – niemal 3 tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski. W 40. sezonie Teatru KTO statystyki wyglądają zgoła inaczej: ponad 30 (z widowiskami okazjonalnymi ponad 50) tytułów, zarówno tych na scenie jak i na ulicy, obejrzało w Polsce i na świecie ponad dwa miliony widzów. Teatr gościł w blisko 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. Podczas ponad 200 zagranicznych podróży Teatr KTO odwiedził Kolumbię, Meksyk, Brazylię, Kostarykę, Tunezję, Iran, USA, Koreę Południową i niemal wszystkie kraje Europy. Brał udział w prestiżowych festiwalach, m.in. w Seulu, Bogocie, Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Berlinie, Wiedniu, Pradze, Tiranie, Edynburgu, Mińsku i Kijowie.

Teatr KTO jest organizatorem trzydziestu edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, a także realizatorem krakowskich projektów artystycznych – Noc Teatrów (11 edycji w latach 2007-2017) i Noc Poezji (5 edycji w latach 2011-2015).

O spektaklu:

„Peregrinus” to wędrujący spektakl uliczny, inspirowany twórczością poetycką T.S. Eliota, który pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. To groteskowy moralitet przemieszczający się przez ulice dzisiejszej cywilizacji. Aktorzy w wielkich, sugestywnych maskach, budują szereg z pozoru zabawnych scen, będących w istocie gorzką satyrą na świat współczesnego Everymana w codziennej podróży pomiędzy domem a korporacją. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech, która  swoją drogę przez życie identyfikuje z drogą do pracy, a konsumpcja staje się dla niej dominującą religią. Jak trafnie napisał w swojej recenzji Paweł Wrona (www.teatralia.com), „Peregrinus” to metafora współczesnej rzeczywistości, przedstawiona w formie podróżnego happeningu. Ilość nawiązań do aktualnie obowiązujących kanonów sukcesu skłania widza do refleksji”.

Spektakl prezentowany był w Anglii, Chorwacji, Iranie, na Litwie, w Niemczech, Rosji, Rumunii, we Włoszech, w USA, Korei, Gruzji oraz w wielu miastach Polski.

Spektakl otrzymał Nagroda Teatru im. Tony’ego Bulandry dla najlepszego spektaklu ulicznego na festiwalu Babel w Târgovişte (Rumunia) w 2016 roku.

 

Szczegóły

Data:
7 lipca 2017
Czas:
16:00 - 20:00
Koszt:
Udział bezpłatny
Kategoria:

Miejsce

Rynek
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska + Google Map