« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Moja Afryka. Wystawa zbiorów z kolekcji Marka Tomaszewskiego”

3 października, 18:00 - 19:00

Udział bezpłatny

3 października 2022 r. o godzinie 18.00 w Muzeum Etnograficznym, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, ul. Krakowska 10, odbędzie się otwarcie wystawy „Moja Afryka. Wystawa zbiorów z kolekcji Marka Tomaszewskiego”.

Marek Tomaszewski, urodzony w Tarnowie (1963 r.) mieszkający i pracujący w tym mieście. Z wykształcenia technik mechanik, kolekcjoner sztuki afrykańskiej. W życiu zawodowym nie ma nic wspólnego ze sztuką czy etnografią, a tworzenie swojej kolekcji traktuje jako pasję. W ciągu 14 lat udało mu się zgromadzić bogaty zbiór, liczący około pięciuset starych obiektów pochodzących z Konga, Wybrzeża Kości Słoniowej, Sudanu, Mali czy Tanzanii. Składają się na nią m.in. maski, różnego rodzaju figury drewniane i terakotowe ukazujące ludzi i zwierzęta, którym można przypisywać ukryte znaczenie i symbolikę, lalki, fajki, czapki wodzów, maski hełmowe (jest to bezsprzecznie najciekawsza dziedzina sztuki afrykańskiej), fetysze ochronne… Przedmioty te, rzadko pełniły funkcje estetyczne, zawsze natomiast związane były ze sferą wierzeń, religii i ezoterycznych rytuałów.  Ta fascynująca kolekcja nigdy nie była prezentowana publicznie.

Wstęp na wernisaż bezpłatny.

Wystawa będzie dostępna od 4 października 2022 r. do lutego 2023 r. W tym czasie planowane jest prowadzenie lekcji muzealnych przeznaczonych dla młodzieży szkolnej i osób dorosłych. Szczegóły oferty edukacyjnej pojawią się na stronie www.muzeum.tarnow.pl w zakładce Edukacja.

Szczegóły

Data:
3 października
Czas:
18:00 - 19:00
Koszt:
Udział bezpłatny
Kategoria:

Organizator

Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Telefon:
14 621 21 49
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Muzeum Etnograficzne
ul. krakowska 10
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6220625
Strona internetowa:
http://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/muzeum-etnograficzne/