Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Narodowe Czytanie

7 września, godz. 14:00 - 15:30

NARODOWE CZYTANIE 2019 W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W TARNOWIE

7 września (sobota), godz. 14.00, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Scena „Na dachu”

 

Czytają: aktorzy Monika Wenta,  Tomasz Wiśniewski, zaproszeni goście, uczniowie III LO

Muzyka: DUO OCHWAT & ZIMKA

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie

Główni partnerzy: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, Teatr im. L. Solskiego, III Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Tarnowie

Tarnowska edycja Narodowego Czytania jest dofinansowana z budżetu Miasta Tarnowa

Wstęp wolny

 

W dniu 7 września br. już po raz ósmy odbędzie się, zapoczątkowana w 2012 roku, ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. Na tegoroczną edycję wybrano 8 wybitnych nowel należących do kanonu polskiej literatury, w tym utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa,  Henryka Sienkiewicza, Henryka Rzewuskiego, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego i Brunona Schulza.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie od początku uczestniczy w tej chwalebnej akcji czytelniczej, będącej okazją do przypomnienia klasycznych dzieł naszej literatury. W sobotę, 7 września,  o godz. 14.00 miłośników prozy Schulza zapraszamy na „zielony dach” tarnowskiego Teatru, gdzie fragmenty „Sanatorium pod Klepsydrą” przedstawią aktorzy: Monika Wenta i Tomasz Wiśniewski, a także uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie oraz zaproszeni goście. Oniryczną i pełną subtelnej poetyki prozę Mistrza z Drohobycza uzupełni i wzbogaci muzyka w wykonaniu wirtuozerskiego duetu akordeonistów: Wiesława Ochwata i Macieja Zimki.

W przededniu tj. 6 września odbędzie się NARODOWE CZYTANIE DLA SZKÓŁ – impreza towarzysząca, na którą zapraszamy głównie młodzież ze starszych klas szkół podstawowych. Ten dzień poświęcimy klasycznym lekturom szkolnym: “Katarynce” Bolesława Prusa i “Sachem” Henryka Sienkiewicza, które czytać będą aktorzy „Solskiego”: Piotr Hudziak i Mariusz Szaforz.

DUO OCHWAT&ZIMKA

powstał w 2013 roku z inicjatywy dwóch uznanych, wielokrotnie nagradzanych artystów i wybitnych absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie: Maciej Zimka – akordeon, Wiesław Ochwat – akordeon.

Artyści są laureatami licznych konkursów instrumentalnych, wspólnie zdobywając nagrody w Polsce i Europie. Duet Ochwat&Zimka  wykonuje muzykę klasyczną i współczesną. Główną formą ich działalności jest opracowanie i wykonywanie utworów orkiestrowych na duet akordeonowy. Bogactwo i rozmaitość barw, które można uzyskać na akordeonie predestynuje ten instrument przede wszystkim do wykorzystywania go w muzyce kameralnej w repertuarze wybranych utworów orkiestrowych, takich jak: Koncerty Brandenburskie J.S. Bacha,  Peer Gynt E. Griega czy Pietruszka I. Stravinskiego. Podczas wspólnych koncertów duet udowadnia, że akordeon potrafi brzmieć jak orkiestra, a interpretacje na długo zapadają w pamięci publiczności. Niezależnie od muzyki którą wykonuje duet, interpretacje artystów zawsze są pełne emocji oraz artystycznej pasji. Akordeoniści porywają publiczność, zabierając słuchaczy do swojego, wyrazistego muzycznego świata. 

 

 

Szczegóły

Data:
7 września
Czas:
14:00 - 15:30
Kategoria:

Organizator

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego
Telefon:
14 6888023 w. 28
Strona internetowa:
www.biblioteka.tarnow.pl

Inny

Odbiorcy
wszyscy

Miejsce

Teatr im. L.Solskiego
Mickiewicza 4
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6221251
Strona internetowa:
wwww.teatr.tarnow.pl