Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

Tryptyk filmów dokumentalnych – Tarnów. Pierwsze Niepodległe

8 listopada 2018, godz. 18:00 - 20:30

Bezpłatne wejściówki

Tryptyk filmów dokumentalnych na temat I wojny światowej w Małopolsce Wschodniej – „Łowczówek 14, „Operacja 15”, „Niepodległość 18”, reż. M. Kołdras – TCK

Łowczówek 14 – Bitwa pod Łowczówkiem była jedną z pierwszych, w której walczyli legioniści. Dziś jest symbolem polskiej drogi do niepodległości. Film dokumentalny Łowczówek 14  przybliża realia walki legionistów, opowiada o przyczynach starcia, przebiegu i skutkach batalii.  Fragmenty inscenizacji walk w wykonaniu rekonstruktorów  uzupełniają wypowiedzi ekspertów oraz archiwalne zdjęcia.  Choć Austriacy, przy boku których walczyli Polacy nie wygrali tej bitwy, Rosjanie zostali na pewien czas zatrzymani. Umożliwiło to rozbudowanie frontu na linii, na której utrzymał się  przez kolejne pół roku. Pod Łowczówkiem polscy legioniści pokazali, że są pełnowartościowym wojskiem.

Operacja 15 – Jak przebiegały przygotowania do największej operacji militarnej I wojny na ziemiach polskich? Jakie znaczenie dla jej rozstrzygnięcia miało lotnictwo i oddziały nazywane protoplastami sił specjalnych? Dlaczego ślady materialne operacji gorlicko-tarnowskiej stanowią osobliwość na skalę światową. Na te i podobne pytania odpowiada film dokumentalny „Operacja 15”. Materiał prócz archiwalnych zdjęć filmowych zawiera też sporo scen rekonstrukcji prezentowanych wątków oraz wypowiedzi ekspertów. Jednym z nich jest prof. Andrzej Chwalba – historyk, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego. Zwraca on uwagę na zasadniczą rolę artylerii w przełamaniu frontu rosyjskiego. Podkreśla on także znaczenie lotnictwa, prowadzącego obserwacje i dostarczającego informacji o rozłożeniu sił poszczególnych wojsk.

Niepodległość 18 – Film na podstawie relacji uczestników wydarzeń sprzed wieku pokazuje realia, w których Tarnów jako pierwsze miasto w kraju odzyskiwał niepodległość.  Dokument rozpoczyna przybliżenie  uwarunkowań polityczno-społecznych, które doprowadziły do sytuacji, umożliwiającej odrodzenia polskiej państwowości . Przytoczone są  wspomnienia i pamiętnikarskie zapiski świadków wydarzeń. Stały się one kanwą rekonstrukcji wielu pokazywanych wątków. Przedstawione są także okoliczności, w jakich zapadały najważniejsze decyzje,  dotyczące działań  członków Polskiej Organizacji Wojskowej czy Polaków służących w armii austriackiej. Nie zabrakło szczegółów związanych z rozbrajaniem zaborczych wojsk i ustanawiania polskiego dowództwa  oraz ewakuacji żołnierzy austriackich.

Wejściówkami, do pobrania w TCK. Ilość miejsc ograniczona.

Wstęp za okazaniem wejściówki (ilość miejsc ograniczona).

Szczegóły

Data:
8 listopada 2018
Czas:
18:00 - 20:30
Koszt:
Bezpłatne wejściówki
Kategoria:

Organizator

Tarnowskie Centrum Kultury
Telefon:
14 6888888
Strona internetowa:
www.tck.pl

Inny

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Tarnowskie Centrum Kultury
Rynek 5
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6888888
Strona internetowa:
www.tck.pl