« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Projekt „Mała Czarna”

27 maja 2023, 17:00 - 19:00

Wstęp wolny

PROJEKT „MAŁA CZARNA” – Prezentacja prac studentów II Roku studiów niestacjonarnych Kierunku Wzornictwo na Wydziale Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych Akademii Śląskiej w Katowicach, specjalność  – Projektowanie Ubioru.

Pokaz mody – 27.05.2023 godz. 17.00  Wystawa czynna od 27.05.2023 do 9.06.2023
GALERIA BEMA 20, TARNÓW

Realizacja projektu: dr Anna Śliwińska

Projekt plakatów: ARTur Majka – Paris

Projekt obejmuje trzy płaszczyzny aktywności artystycznych, związanych z poszukiwaniem przez studentów własnego języka wypowiedzi twórczej w obszarze  profesjonalnego projektowania i kreowania mody, a także odkrywania własnej drogi w charakterze stylisty, krytyka mody, managera kolekcji lub dziennikarza modowego. Składa się z ekspozycji prac, zrealizowanych w pracowni Laboratorium Sztuki Włókna prowadzonej przez prof. Lillę Kulkę oraz dr Annę Śliwińską, pokazu mody opartego o myśl przewodnią projektu – „mała czarna” – zawierającego autorskie koncepcje i realizacje krawieckie studentów, wykonywane pod kierunkiem dr Zdzisławy Świniarskiej oraz dr Moniki Bogusławskiej-Bączek prof. AŚ, a także z prezentacji akcesoriów, dodatków i detali odzieżowych, wykonywanych przez studentów pod okiem prof. Irminy Aksamitowskiej-Szadkowskiej. Poza ćwiczeniami programowymi pokaz wzbogacony jest  o indywidualne kreacje i kolekcje modowe studentów, którzy już na etapie studiów z sukcesami próbują swoich sił  w wyrażaniu własnych idei, szukając swojego niepowtarzalnego ‘miejsca’ w trudnym świecie fashion. Ciekawostką jest prezentacja niezwykłych strojów w stylu cosplay.

Autorzy kolekcji modowych: Karolina Czubasiewicz, Maja Kulawik, Agata Ludwińska, Natalia Paszkowska, Konrad Przybysławski, Izabela Sygidus, Marcelina Wach, Zuzanna Wiktorowicz.

Studencki pokaz uzupełniony jest w tarnowski akcent. Obchodzący dnia 27.05.2023 roku swoje pierwsze urodziny Butik „ModoLab” zaprezentuje szykowną „małą czarną” we włoskim stylu. To piękny dialog międzykulturowy, który w naszym mieście jest kanonem i artystycznym status quo.  Tarnów bowiem – określany przez wybitnych znawców sztuki „perłą renesansu” – właśnie włoską sztuką stoi. Tworzyli tutaj przecież najwybitniejsi włoscy architekci i rzeźbiarze: Bartolomeo Berecci, Jan Maria Padovano oraz Santi Gucci. Butik „ModoLab” jest kontynuatorem włoskich tradycji w Tarnowie, kreując najbardziej wizerunkowe trendy modowe wysokiej klasy i jakości odzieży dla kobiet, które w nie wygórowanej cenie mogą podkreślić swój wyrazisty, kobiecy, wyszukany i stylowy italian chic, pełen smaku i elegancji.

Pokazowi mody towarzyszyć będzie także prezentacja makijażu i stylizacji fryzur, eksponujących indywidualne cechy kobiecego piękna i podkreślających ich niepowtarzalny typ urody.
Makijaż w wykonaniuMake up artist – Oliwia Szczerba

  • „Mała czarna”  – to najsłynniejszy fason sukienki w historii mody. Od prawie 100 lat zajmuje pierwsze miejsce w garderobie każdej kobiety, bez względu na jej status społeczny. Uniwersalna, szykowna, bez ozdób i dekoracji, elegancka w swojej prostocie stanowi bazę dla wszystkich damskich kreacji: biznesowej, wizytowej, koktajlowej, czy wieczorowej. Za pomocą dodatków zmienia swój charakter, łamiąc konwenanse poprzez nieograniczone pole do popisu i zasoby właścicielki szafy. Kapryśna, poważna, zwiewna, surowa, zalotna….tyle oblicz, ile tylko może mieć każda kobieta.   ‘Mała czarna’ (Little Black Dress) została wprowadzona do świata mody przez Coco Chanel w 1926 roku i od razu zdobyła miano ‘Must Have Nr 1’, niczym popularny wówczas samochód Ford T. Według Coco Chanel ‘mała czarna’ miała być „uniformem  dla wszystkich kobiet z gustem”.
  • Ekspozycja pracowni „Laboratorium Sztuki Włókna” obejmuje – realizowane jako ostatnie w cyklu kształcenia – ćwiczenie: „Interpretacja wybranego dzieła sztuki w materii sztuki włókna”. Zagadnienie jest podsumowaniem zdobytej na zajęciach wiedzy i umiejętności oraz prezentacja różnorodnych technik operowania, przetwarzania, eksperymentów i manipulowania materiałem włókienniczym. Zadaniem studenta jest wybór dzieła z zakresu malarstwa lub grafiki oraz jego wnikliwa analiza formalna, ikonograficzna i ideowa. Reinterpretacja wybranego dzieła, poprzez użycie świadomie dobranych materiałów, technik i środków wyrazu artystycznego spośród wszechstronnego wachlarza możliwości ‘sztuki włókna’ ma na celu jak najtrafniejszą reprezentację wrażeń sensualnych (taktylnych, dotykowych), wynikających z percepcji dzieła sztuki i służących jego „ożywieniu”. Bogactwo technik, takich jak: aplikacja, haft, batik, malarstwo na tkaninie, filcowanie na sucho i mokro i wiele innych, a także umiejętna ich kombinacja, podparta wyobraźnią studentów daje nieskończenie wiele wariantów twórczej translacji i transpozycji.

Szczegóły

Data:
27 maja 2023
Czas:
17:00 - 19:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Bema20
Telefon:
508-314-922
Email:
galeria@bema20.pl
Strona internetowa:
www.bema20.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Bema 20
ul. Bema 20
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
508-314-922
Strona internetowa:
www.bema20.pl