Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

„Przyjaciele z Dobranocki”

14 października, godz. 18:00 - 19:00

Wstęp wolny

Nie lada gratka dla fanów bajek i kultowej „Dobranocki”.  14 października w Siedzibie Muzeum otwarcie wystawy w ramach cyklu „Kolekcjonerzy w Muzeum” pn. „Przyjaciele z Dobranocki”.

Wystawę przygotowano w oparciu o zbiory Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Historia tego niezwykłego miejsca rozpoczęła się od pomysłu Wojciecha Jamy – kolekcjonera, który przekazał swoje latami gromadzone pamiątki miastu z intencją utworzenia muzeum. Jego otwarcie nastąpiło 22 marca 2009 roku.

Ekspozycja jest zaproszeniem do poznania wyjątkowej kolekcji przeróżnych przedmiotów kojarzonych z popularnymi animacjami dla dzieci, zwanymi dobranockami. Jest to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa. Ma na celu zaprezentowanie najmłodszemu pokoleniu fenomenu jakim była dobranocka. Blok bajkowy był emitowany przez Telewizję Polską od lat 50. aż do 2014 roku.

Wystawę zrealizowano przede wszystkim by łączyć pokolenia najmłodszych zwiedzających i ich rodziców oraz dziadków. Każdy z nas, będąc dzieckiem, każdego dnia wieczorem, oczekiwało na pojawienie się na szklanym ekranie ulubionych bajkowych bohaterów. Dla jednych jest to Miś Uszatek, Colargol albo Rumcajs, inni z sympatią wspominają Bolka i Lolka, Krecika, Reksia czy Muminki.

Na wystawie prezentowanych jest ok 130 eksponatów, od oryginalnych lalek, poprzez scenopisy, kadry, szkice, folie, plakaty. Kolekcja obejmuje również przedmioty codziennego użytku nawiązujące do dawnych dobranockowych postaci – obrazy, budziki, gry i zabawki, kubki ceramiczne, puzzle, karty pocztowe, znaczki, plakietki i naszywki, gadżety itp. Te z pozoru zwyczajne rzeczy budzą najwięcej wspomnień.

 

Kurator wystawy: Manuela Stadnicka

Wystawa będzie czynna do 1 grudnia br.

 

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

Patroni medialni: Radio Kraków i RDN Małopolska

Szczegóły

Data:
14 października
Czas:
18:00 - 19:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Telefon:
14 621 21 49
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl

Inny

Odbiorcy
wszyscy

Miejsce

Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Rynek 3
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
146390864
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl