« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rafał Blechacz – Mistrzowski Recital Chopinowski

9 grudnia 2022, 18:00 - 20:00

50 zł

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na Mistrzowski recital Chopinowski w wykonaniu Rafała Blechacza, który odbędzie się 9 grudnia (piątek) o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Stodoła. Występ tego znakomitego pianisty uświetni uroczysty koncert, pierwszy z udziałem naszego nowego instrumentu – fortepianu marki Steinway, który zakupiony został dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów o światowej sławie i renomie, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie powraca do Centrum Paderewskiego po dwudziestu latach! Pierwszy raz występował tu jako jedenastoletni chłopiec podczas Festiwalu Tydzień Talentów w 1996 roku. Po raz drugi odwiedził Kąśną w roku 2002, niedługo przed swoim brawurowym zwycięstwem w Konkursie Chopinowskim. Występ Rafała Blechacza uświetni uroczysty koncert, pierwszy z udziałem naszego nowego instrumentu – fortepianu marki Steinway, który zakupiony został dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rafał Blechacz - plakat promocyjny

Autor projektu graficznego plakatu: Piotr Barszczowski.

Rafał Blechacz urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jeszcze jako uczeń zdobył wiele nagród i wyróżnień, jak: I nagroda i Grand Prix w XIII Ogólnopolskim Konkursie im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wlkp. (1996), II nagroda w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (2002), zwycięstwo w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2003).

Jako zdobywca Grand Prix Konkursu Chopinowskiego (2005) zaczął koncertować w najbardziej prestiżowych salach: m.in. w Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein we Wiedniu, Filharmonii Berlińskiej, Alte Oper we Frankfurcie, Herkulessaal w Monachium, Sali Pleyel’a w Paryżu, Royal Festival Hall oraz Wigmore Hall w Londynie, Tonhalle w Zurichu, La Scala w Mediolanie. Jest zapraszany na najlepsze festiwale muzyczne, jak: Salzburg, Verbier w Szwajcarii, La Roque-d’Anthéron (Francja), Klavier-Festival Ruhr w Niemczech oraz Gilmore Festival w USA. Koncertuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi, współpracując z wybitnymi dyrygentami, którymi są: Charles Dutoit, Valery Gergiev, Daniel Harding, Pavo Järvi, Fabio Luisi, Kent Nagono, Andris Nelsons, Victor Pablo Perez, Trevor Pinnock, Mikhail Pletnev, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Dawid Zinman.

Zdobywając Grand Prix, Złoty Medal i wszystkie z możliwych nagród regulaminowych: za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza, koncertu, sonaty (tę ostatnią ufundowaną przez Krystiana Zimermana), także nagrodę publiczności – w ten niekwestionowany sposób pianista został uznany za najznakomitszego wykonawcę utworów Chopina swej generacji. W 2006 roku podpisał ekskluzywny kontrakt z niemiecką wytwórnią fonograficzną Deutsche Grammophon. Jest drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, polskim artystą związanym z tą prestiżową firmą. Jego wybitny talent został doceniony przez publiczność Europy, Ameryki, Azji; przez krytykę muzyczną, znakomitych dyrygentów i słynne orkiestry symfoniczne, producentów płyt, menadżerów i agencje artystyczne organizujące koncerty w najsłynniejszych salach i w największych centrach muzycznych.

Bilety w cenie 50 zł dostępne są od 21 listopada na www.centrumpaderewskiego.pl.

Szczegóły

Data:
9 grudnia 2022
Czas:
18:00 - 20:00
Koszt:
50 zł
Kategoria:

Organizator

Centrum Paderewskiego w Kąśnej-Dolnej
Telefon:
14 621 09 21
Strona internetowa:
www.paderewski.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Centrum Paderewskiego Kąśna-Dolna
Kąśna-Dolna 17
33-190 Ciężkowice, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 621 09 21
Strona internetowa:
www.paderewski.tarnow.pl