« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Semestralny przegląd pracowni tkaniny artystycznej

29 stycznia, 11:20 - 11:40

Wstęp wolny

Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, zaprasza na wernisaż wystawy

SEMESTRALNY PRZEGLĄD PRACOWNI TKANINY ARTYSTYCZNEJ – AUTORSKIE REALIZACJE UCZNIÓW W KLASACH: I B LP, II B LP, III C LP, IV B LP

29 stycznia 2024, g. 11.20

NAUCZYCIEL PROWADZĄCY: dr Anna Śliwińska

NAUCZYCIEL PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU: mgr Marzena Fiszczuk

Wystawa obejmuje aktualnie zrealizowane prace na poszczególnych stopniach kształcenia w I półroczu roku szkolnego 2023/2024

KILIM temat: „FAUNA i FLORA”, zagadnienie: Synteza i geometryzacja. Ćwiczenie w formacie 20 x 20 cm, osnowa lniana/wątek – wełna owcza, zgrzebna, barwiona. Technika kilimu jest jedną z najstarszych technik tkackich na świecie, znaną już od starożytności. Polsce jest rozpowszechniona co najmniej od średniowiecza. Kilim jest tkaniną dwustronną, tkaną najprostszym splotem płótna. Charakteryzuje się płaską powierzchnią bez reliefu, możliwością bogactwa: kolorystyki, wzorów i ornamentyki, ujarzmioną w prostą zgeometryzowaną formę. Kilim, to pierwsze ćwiczenie realizowane na specjalności Tkanina Artystyczna. Uczy precyzji myślenia, umiejętności syntezy i solidnego warsztatu, dając jednocześnie swobodę w indywidualnym podejściu do procesu projektowania, mimo kanonu i rygoru geometryzacji, porządku i kompozycyjnego ładu.

GOBELIN KLASYCZNY, temat: „NATURA – PRZESTRZEŃ, NASTRÓJ I KLIMAT

W KOMPOZYCJI MALARSKIEJ”, zagadnienie: Optyczne zjawiska barwne. Ćwiczenie w formacie ok. 30 x 30 cm, osnowa lniana/wątek – wełna owcza, ręcznie przędziona, barwiona.

Gobelin klasyczny – to tkanina jednostronna, naśladująca obraz, zawierająca najczęściej motywy figuralne, traktowane podobnie jak w malarstwie – swobodnie, z wykorzystaniem palety środków wyrazu artystycznego, przynależnych malarstwu. Jest wykonywana splotem płótna, czyli najstarszym, podstawowym i najprostszym ze splotów. Ma powierzchnię gładką, nie posiada faktury i reliefu.

Gobelin wymaga dużej biegłości i znajomości warsztatu tkackiego. Od wrażliwości, talentu i sumiennej pracy twórcy gobelinu zależy jego poziom wykonawczy i walory artystyczne.

TKANINA W TECHNIKACH MIESZANYCH/GOBELIN FAKTURALNY, temat: „ŚLADY”, zagadnienie: Zastosowanie nietypowych materiałów tkackich, eskerymenty fakturalne. Ćwiczenie w formacie 50 x 50 cm, dobór materiałów i technik inspirowany indywidualnym projektem.

Tkanina w technikach mieszanych jest ćwiczeniem sumującym poznane w klasie I i II

‘abecadło’ warsztatu tkackiego. Bazuje na poznanych i przepracowanych przez każdego ucznia tradycyjnych technikach tkackich: kilim, dywan wiązany, sumak, brosz, gobelin. Interpretacja indywidualnego projektu w materii sztuki włókna polega na jak najciekawszym i trafnym doborze technik i materiałów w odpowiedzi na: strukturę, fakturę, linię, plamę, kolorystykę i charakter kompozycji, a nade wszystko na postawione ogólne zagadnienie i temat. Klasa III jest pewnego rodzaju przejściem od klasycznego, tradycyjnego warsztatu tkackiego ku unikatowym, autorskim działaniom. Ma na celu poznanie szerszego spektrum możliwości i podejmowaniu świadomych decyzji artystycznych.

TKANINA UNIKATOWA/AUTORSKA, temat: „ODCZUCIA, EMOCJE, ZAPIS” Ćwiczenie w formacie zbliżonym do 100 x70 cm, kształt ćwiczenia uzależniony od indywidualnego projektu.

Ćwiczenie tkanina unikatowa opiera się na autorskiej interpretacji i przetworzeniu własnego projektu, będącego odpowiedzią na postawione zagadnienie. Ćwiczenie ma na celu przygotowanie ucznia do samodzielnego postrzegania problemu plastycznego, uczy poszukiwania najwłaściwszych środków formalnych oraz warsztatowych dla najlepszej reprezentacji idei projektu. Rozwija świadomość artystyczną oraz wrażliwość i wyczucie środków artystycznego wyrazu użytych do realizacji ćwiczenia. Poznawczy charakter procesu twórczego, kształtującego poszukiwanie własnej, indywidualnej drogi i charakteru plastycznej wypowiedzi jest jednym z najważniejszych celów, przygotowujących ucznia do realizacji pracy dyplomowej w klasie programowo wyższej.

wystawa: 29.01 – 23.02.24

galeria korytarz / parter

 

Szczegóły

Data:
29 stycznia
Czas:
11:20 - 11:40
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Zespół Szkół Plastycznych
Telefon:
14 622 21 41
Strona internetowa:
http://www.zsp.tarnow.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Galeria Liceum Sztuk Plastycznych
Westwalewicza 6
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14