Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

„Stryjeńska”

19 lutego 2017, godz. 8:00 - 16:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

An event every day that begins at 8:00am, repeating until 14 April 2017

3zł

Kolekcja 33 prac autorstwa Zofii Stryjeńskiej zdeponowana w tarnowskim Muzeum w listopadzie 1992 roku , jest darem księdza prof. Alojzego Nosala dla miasta Tarnowa. Od tej pory systematycznie pokazywana i udostępniana, także poza Tarnów, przy okazji licznych wystaw poświęconych twórczości tej znakomitej artystki. Tarnowska kolekcja powstała we Francji na zamówienie księdza Nosala pochodzącego z pobliskiej Dębicy. Obrazy przedstawiają tematy typowe dla autorki: postacie, sceny biblijne, polską wieś, stroje i tańce ludowe. Wszystkie prace są sygnowane. Datowane głównie na lata: 1939 (wykonane na papierze) i około 1960 roku (gwasze na płótnie).

Prezentowana wystawa po raz pierwszy pokazuje prace po pełnej, profesjonalnej konserwacji przeprowadzonej w 2016 roku. Pierwszy etap obejmował zabiegi przy 14 rysunkach wykonanych na podłożu papierowym. Drugi polegał na wykonaniu konserwacji 19 obrazów namalowanych na płótnie. Wszystkie obrazy odczyszczono, usunięto plamy z powierzchni papieru, spękania i odspojenia warstwy malarskiej, starannie uzupełniono ubytki. A także scalono je kolorystycznie. Konserwacja ta była niezbędna, gdyż rysunki zostały wykonane na papierze niskiej jakości technikami wodnymi (tempera, akwarela, gwasz). Z kolei spękanie warstwy malarskiej na obrazach było  wynikiem degradacji spoiwa i słabej przyczepności farby wodnej do podłoża – płótna o grubym splocie. Artystka wykorzystywała do swoich prac farby i materiały nie najlepszej jakości, co wynikało z jej trudnej sytuacji materialnej, w której się znalazła po wojnie, na emigracji.

Dzięki przeprowadzonej konserwacji poprawie uległy właściwości chemiczne papieru na którym wykonano prace. W przypadku wszystkich obiektów skutecznie zahamowano procesy postępującej degradacji a tym samym podniesiono estetykę prac. Dodatkowo rysunki na papierze oprawiono w nowe, bezpieczne dla obiektów, bezkwasowe pasee-partout.  Wszystkie obrazy zostały oprawione w nowe ramy z profesjonalnym szkłem, odcinającym promieniowanie UV, co znacznie pozwala eksponować je w możliwie bezpieczny sposób, jednak nie dłużej niż przez 3 miesiące w roku.

„Kolekcja obrazów Zofii Stryjeńskiej – własność Gminy Miasta Tarnowa. Dar ks. Alojzego F. Nosala. Depozyt w Muzeum Okręgowym w Tarnowie”.

Zofia Stryjeńska (1891, Kraków -1976, Genewa), uważana za najwybitniejszą polska malarkę okresu międzywojennego w Polsce. Oprócz malarstwa uprawiała grafikę użytkową, ilustrację książkową, zajmowała się scenografią, wystrojem wnętrz, dekorację architektoniczną, tkaniną, a także m.in. projektowaniem zabawek i dekoracją porcelanowych talerzy. Za życia honorowana i odznaczana. W 1925 roku zdobyła Grand Prix na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 4 dziedzinach: dekoracja architektury, tkanina, plakat oraz dyplom honorowy w dziedzinie zabawkarstwa. Po wojnie jej twórczość była popularyzowana dzięki licznym reprodukcjom, i pocztówkom. Jednak jej sukcesom artystycznym, nie towarzyszyła pomyślność w życiu osobistym. Niezwykle barwna i ekscentryczna postać, znacznie wyprzedzająca swoją opokę. Jej prace charakteryzuje indywidualny i łatwo rozpoznawalny styl, geometryczna uproszczona kompozycja, znakomite wyczucie płaszczyzny, rytmiczna linia i charakterystyczna żywa paleta barw. Jej niewątpliwą zasługą jest wprowadzenie do sztuki polskiej motywów ludowych, jako równoprawnych elementów sztuki współczesnej.

Miejsce: Galeria „Panorama”, Dworzec PKP w Tarnowie

Wernisaż: 13 lutego, godz. 18.00

Wystawa czasowa, czynna do 09.04.2017

Kurator wystawy: Barbara Bułdys

Organizator wystawy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie – instytucja kultury Województwa Małopolskiego

Partnerzy: Miasto Tarnów

Szczegóły

Data:
19 lutego 2017
Czas:
8:00 - 16:00
Koszt:
3zł
Kategoria:

Organizator

Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Telefon:
14 621 21 49
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl

Inny

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Galeria Panorama
Dworyec PKP
Tarnów, Polska - małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
http://muzeum.tarnow.pl/zwiedzanie/oddzialy/galeria_panorama/