« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Świat toruńskiego piernika”

6 marca 2015, 18:00 - 19:00

Wstęp wolny

Otwarcie wystawy „Świat toruńskiego piernika”

Gmach Główny Muzeum, Rynek 20-21

„Świat toruńskiego piernika” – to wystawa prezentująca tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło a także świat XIX wiecznego przemysłu i handlu. Opracowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu ekspozycja powstała w 2008 roku

Wystawa zaprojektowana została na kształt stylizowanej drewnianej kogi (żaglowca handlowego), nawiązującej do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku. W jej wnętrzu zaaranżowano średniowieczny kram piernikarski, sklep z przełomu XIX i XX w. oraz XVI-wieczną  piekarnię.

Na wystawie prezentowane są oryginalne zabytkowe obiekty muzealne (m.in. eksponaty słynnej toruńskiej kolekcji kunsztownie rzeźbionych form piernikowych, późnośredniowieczne naczynia: drewniane, gliniane i kamionkowe, a także cynowe kufle i kubki oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku).

1Ważnymi elementami  ekspozycji są również możliwe do dotykania i oglądania kopie przedmiotów (np. kopie form piernikowych, skrzynki i opakowania, współczesne stylizowane naczynia). Ekspozycję uzupełniają pomoce dydaktyczne, aromatyczne i egzotyczne przyprawy, plansze informacyjne, archiwalne zdjęcia i plakaty oraz ucharakteryzowane na piekarza, kramarkę, kupca i sklepikarkę manekiny.

Poznawanie fascynującej historii toruńskiego piernikarstwa rozpoczyna się od czasów średniowiecza i organizacji  cechowej rzemieślników, kontynuowane jest poprzez prezentację okresu przemysłu po współczesność.

Wystawa ma charakter interaktywny, integralną jej część stanowią warsztaty dla gości indywidualnych jak i grup, w trakcie których można wypiec dekoracyjne pierniki ozdobne o tradycyjnych kształtach oraz odkryć smak toruńskiego piernika, próbując wyrobów Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A.

Nazwa piernik pochodzi od słowa „pierny” – pieprzny. W skład ciasta piernikowego wchodzi mąka, miód oraz właśnie przyprawy korzenne (m.in. pieprz, cynamon, gałka muszkatołowa, imbir, goździki, anyż). Piernik toruński słynął z wybornego smaku oraz kunsztownego wykonania. Funkcjonował nie tylko jako przysmak, ale również ozdoba, podarunek czy nawet lekarstwo. Piernikom ozdobnym nadawano w Toruniu różne kształty m.in. dam i kawalerów w modnych strojach, zwierząt, karet, czy najczęściej – herbu miasta oraz najsłynniejszej „katarzynki”. Pierny przysmak przygotowywano w Toruniu od czasów średniowiecza (k. XIV wieku) w warsztatach piernikarzy zrzeszonych w cechu piekarzy. Rozwój rzemiosła nastąpił  w wiekach XVII i XVIII. Od XIX stulecia piernik wytwarzano na skalę przemysłową  w fabrykach Gustawa Weesego i Hermana Thomasa, a od 1907 roku również w zakładzie Jana Ruchniewicza. Obecnie największym producentem toruńskich pierników jest Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S.A., której początki sięgają 1763 roku.

Szczegóły

Data:
6 marca 2015
Czas:
18:00 - 19:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Muzeum Ziemi Tarnowskiej
Telefon:
14 621 21 49
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl

Miejsce

Muzeum Ziemi Tarnowskiej
Rynek 3
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
146390864
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl