« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Szanty na Starówce

22 sierpnia 2020, 18:00 - 22:00

22 sierpnia br. zapraszamy na kolejną odsłonę “Bezanu”. Tym razem na scenie zobaczymy występy dwóch zespołów – Stare Dzwony i Mechanicy Shanty. To jedne z najlepszych formacji w Polsce w nurcie piosenki żeglarskiej.
Wstęp: bezpłatne wejściówki (do pobrania od 17.08.2020 r., od godz. 8.00 w TCK)
Ilość miejsc ograniczona!

Zbliża się kolejne święto piosenki żeglarskiej w Tarnowie. „Szanty na tarnowskiej Starówce” są nawiązaniem do pięknej tradycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Bezan”, który przez ćwierć wieku odbywał się w Tarnowie (od 1986 roku). Przed dwoma laty szanty powróciły do wyremontowanego Amfiteatru, i jak się okazuje wciąż gromadzą wcale nie małe grono sympatyków, a ubiegłoroczna edycja imprezy była tego dobitnym dowodem. Zainteresowanie koncertami przeszło oczekiwania Organizatorów, którzy zmuszeni byli zamknąć bramy obiektu przed kolejnymi chętnymi.
22 sierpnia br. zapraszamy na kolejną odsłonę “Bezanu”. Tym razem na scenie zobaczymy występy dwóch zespołów – Stare Dzwony i Mechanicy Shanty. To jedne z najlepszych formacji w Polsce w nurcie piosenki żeglarskiej.
Wstęp na koncerty jest za bezpłatny na podstawie wejściówek, które będzie można odebrać w Tarnowskim Centrum Kultury od 17 sierpnia, od godz. 8.00.
Warto pamiętać, że z powodu obowiązujących zasad sanitarnych ilość dostępnych miejsc będzie bardzo ograniczona.
Z myślą o tych, którym nie uda się zdobyć wejściówek koncert będzie transmitowany na żywo na antenie telewizji STARNOWA.TV

Na “Szanty na tarnowskiej Startówce” zaprasza Rada Osiedla Nr 1 Starówka.
Impreza finansowana jest z budżetu Miasta Tarnowa.
Sponsor: mBank
Partner: Tarnowskie Centrum Kultury.

O zespołach:
Mechanicy Shanty – znany w całej Polsce zespół wykonujący szanty i piosenki żeglarskie. W swoim repertuarze posiada także utwory z pogranicza folku irlandzkiego, muzyki bluegrass, czy country. Grupa powstała w 1985 roku w Gdyni i szybko zyskała duże uznanie wśród publiczności. Są laureatami większości festiwali pieśni żeglarskiej w Polsce (Shanties w Krakowie, Bałtyckiego Festiwalu Pieśni Morskiej w Gdyni, Świnoujskiego Wiatraka i wielu innych). Koncertowali też w Finlandii, Holandii, Szwecji, Niemczech, USA, a także dla radia i telewizji.
Fenomenem zespołu tworzonego przez sześć osób jest fakt, iż muzycy mieszkając w różnych miastach regularnie się spotykają by wspólnie grać i śpiewać. Pierwszą płytę pt. “Mechanicy Shanty” została nagrana i wydana przez Polskie Nagrania w roku 1989. Była to najlepiej sprzedająca się kaseta i płyta z muzyką żeglarską (do dziś 90 000 egz.).
Z “Mechanikami Shanty” przypomnimy sobie takie przeboje jak: Dziki włóczęga, Żegluj, Maui, Green Horn, Irlandzki wędrowiec, Denis Land, Hiszpanka z Callao, Herzogin Cecille, Polka, Eliza Lee, Sześć błota stóp….

Stare Dzwony (the Old Bells) – to grupa, która spopularyzowała w Polsce śpiewanie szantowe, na scenie jest nieustannie obecna od początku lat 80. – formacja debiutowała w 1981 roku w Krakowie.
W pierwszym składzie zespołu znaleźli się: Marek Szurawski (Siurawski) (wokal, koncertina, flażolet), Jerzy Porębski (wokal, gitara fortepian, trąbka), Ryszard Muzaj (wokal, gitara) oraz Mirosław Peszkowski (wokal) – wkrótce zastąpił go Janusz Sikorski, a Peszkowski założył słynny zespół Packet .
Cała czwórka zajmowała się żeglarstwem, ale przede wszystkim śpiewaniem różnojęzycznego repertuaru szantowego. W lutym 1995 roku zespół musiał opuścić Janusz Sikorski z powodu nieuleczalnej choroby. Niebawem do grupy dołączył Andrzej Korycki.
Trudno wymienić wszystkie utwory, które wylansowały Stare Dzwony, większość z nich na stałe weszła do kanonu polskiej muzyki morza. Grupa wielokrotnie występowała na wszystkich najważniejszych imprezach szantowych w Polsce, a także w Anglii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, USA i Kanadzie.
Równolegle do działalności w Starych Dzwonach wszyscy członkowie formacji wydają także płyty solowe oraz udzielają się w innych szantowych projektach.

Szczegóły

Data:
22 sierpnia 2020
Czas:
18:00 - 22:00
Kategoria:

Organizator

Tarnowskie Centrum Kultury
Telefon:
14 6888888
Strona internetowa:
www.tck.pl

Other

Odbiorcy
wszyscy

Miejsce

Amfiteatr Letni
ul. Kopernika 4
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14