« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Tam i z powrotem” – Tadeusz Rolke

29 stycznia, 10:00 - 17:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie w każdym [interwale] dniu (dniach), które rozpoczyna się od 10:00am, powtarzając się do 8 lutego 2020.

2 zł – 3 zł

Pierwszą w nowym roku wystawę fotografii będzie „Tam i z powrotem”, której autorem jest Tadeusz Rolke.  To fotograficzna, sentymentalna podróż w czasie i przestrzeni, do miejsc dramatycznych losów autora, które miały miejsce pod koniec II wojny światowej. Podróż Tadeusza Rolke, który ukończył dziewiątą dekadę swojego życia, jest formą wewnętrznej retrospekcji i powrotem do wydarzeń, które zdeterminowały jego dalszy los.

Wystawa miała premierę w Galerii Le Geurn, z którą Tadeusz Rolke współpracuje od lat, a powstała z okazji jubileuszu 90-lecia artysty. Trafia ona do Tarnowa prosto z ekspozycji w Polskim Instytucie w Berlinie i prezentowana będzie do 8 lutego 2020 roku.

Marek Grygiel: Pomysł odbycia podobnej drogi raz jeszcze, po 75 latach, miał na celu przypomnienie sobie tego formującego życiowo okresu. Podróży trudnej, biorąc pod uwagę fakt, że każde z odwiedzonych miejsc wygląda dziś zupełnie inaczej. Obrazy, utrwalone na lata w pamięci, przywołane zostają na nowo, a wspomnienia wracają i nie poddają się upływowi czasu.

Zdjęcia powstały w zaledwie 10 dni i po przemierzeniu ponad 2200 kilometrów. Obrazują nie tylko faktyczne i zgodne z geografią miejsca wydarzeń sprzed lat, ale odnoszą się również bezpośrednio do tego dramatycznego fragmentu biografii Tadeusza Rolke.

Fotografia determinująca życie artysty pomogła mu teraz powrócić do samych początków, do tego magicznego momentu, który przywołał we wspomnieniach sprzed blisko 20 lat, kiedy po dniu ciężkiej pracy na polu niemieckiego bauera, na pytanie jego żony, co w życiu będzie robił, odpowiedział: „Będę fotografem”.

I właśnie poprzez fotografię powrócił do tej chwili.

Wszystkie fotografie prezentowane na wystawie Tadeusz Rolke wykonał aparatem Fujifilm GFX 50R.
Fotografie pochodzą z Galerii Le Guern, z którą autor od lat współpracuje. Partnerem wystawy jest Fujifilm i Fototapeta.

Wystawa czynna od 16 stycznia do 8 lutego 2020 r. (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, w soboty w godz. 10.00-17.00).
Galeria TCK – Rynek 5 – Tarnów. Bilety w cenie 3 zł i 2 zł (ulgowy).

Szczegóły

Data:
29 stycznia
Czas:
10:00 - 17:00
Koszt:
2 zł – 3 zł
Kategoria:
Wydarzenie Tagi:

Organizator

Tarnowskie Centrum Kultury
Telefon:
14 6888888
Strona internetowa:
www.tck.pl

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Tarnowskie Centrum Kultury
Rynek 5
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6888888
Strona internetowa:
www.tck.pl