Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

XI Jazz-owy Rynek

29 czerwca 2018, godz. 19:00 - 22:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

An event every week that begins at 7:00pm on piątek, repeating until 13 July 2018

Wstęp wolny

W lipcowe piątki tarnowski Rynek już po raz jedenasty rozkołyszą dźwięki jazzu tradycyjnego. Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” zaprasza na kolejny Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek” – cykl koncertów plenerowych z udziałem wyjątkowych gości. Impreza odbędzie się w ramach United Europe Jazz Festival. Sercem festiwalu będzie scena plenerowa na tarnowskim Rynku, ale liczne imprezy odbędą się również w klubie festiwalowym Bombay Music. Już tradycyjnie każdy z koncertów na Rynku zwieńczony będzie głośną i barwną paradą nowoorleańską z udziałem publiczności.
Po koncertach na Rynku zapraszamy do klubu Bombay Music, gdzie odbędą się Jam Session’s z udziałem gości Festiwalu oraz tarnowskich jazzmanów.
Podczas tegorocznego „Jazzowego Rynku” usłyszymy cenione w środowisku jazzowym zespoły oraz solistów z Polski, jak i zagranicy, m.in. Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge, Five O’clock Orchestra, Miskolc Dixieland Band, Leliwa Jazz Band, czy Bartek Szu i Te Fajne Dziewczyny.
Festiwal zrealizowany będzie pod szyldem United Europe Jazz Festival, przedsięwzięcia, które obejmuje festiwale w Salgótarjan (Węgry), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Hradec Kralove (Czechy), a także w miejscowościach związanych z Małopolską Wiosną Jazzową (Zakopane, Krynica, Tarnów).

29 czerwca, piątek

Leliwa Jazz Band

JBBO & Stanley Breckenridge /USA /

Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny w składzie:
Kasia Kalita, Katarzyna Olszewska i Joanna Partyka – voc
Bartłomiej Szułakiewicz – piano
Grzegorz Nosek – bass
Michał Król – sax
Tomasz Bielecki – perkusja

5 lipca, czwartek

OLD BOYS BAND /Tarnów/

THE WARSAW DIXIELANDERS /Warszawa/

Five O’Clock Orchestra /Częstochowa/

13 lipca, piątek

SOUTH SILESIAN BRASS BAND /Rybnik/

OLD TIMERS /Warszawa/

MISKOLC DIXIELAND BAND /Węgry/

po koncertach parada nowoorleańska i jam session muzyków w Restauracja Bombay Music ok. 22.30

Informacje o wykonawcach (wg kolejności występowania):

Leliwa Jazz Band

Zespół założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku – jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.

Jest laureatem m.in. nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie. Wyróżniony nagrodą „Uskrzydlony – 2005” za wkład w promocję miasta Tarnowa. Doroczne ankiety miesięcznika Jazz Forum pn. Jazz Top klasyfikują tarnowian w połowie pierwszej dziesiątki zespołów tradycyjnych.

Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival – Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zaproszony do udziału w 44 International Dixieland Festival Drezden 2014. Jest gospodarzem dorocznego festiwalu „Jazzowy Rynek” w Tarnowie. Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay Music w Tarnowie prowadzonym przez braci Partyków.

Skład zespołu:

Stanisław Stańczyk – trąbka, Józef Partyka – puzon, Kazimierz Partyka – saksofon altowy, saksofon tenorowy, Kazimierz Król – klarnet, Roman Bartnicki – perkusja, suzafon, Roman Starzec – kontrabas, tarka, Edward Wnęk – banjo, aranżacje

Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny

Zespół Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny powstał wiosną 2016 r.

Grupę tworzą: tarnowski kompozytor, pianista i aranżer Bartek Szułakiewicz oraz trzy prześliczne śpiewaczki: Katarzyna Kalita, Katarzyna Olszewska i Joanna Partyka.

Zespół wykonuje popularne standardy jazzowe, piosenki z pogranicza muzyki pop i swing, popularne melodie filmowe oraz autorskie kompozycje lidera. Atutami zespołu są piękne głosy solowe, zniewalająca uroda wokalistek, pieczołowicie dobierane kostiumy, pomysłowe aranżacje, trzygłosowy śpiew i repertuar złożony z nieprzemijających przebojów.

Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge (USA)

Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów – od kilku dekad JBBO zdobywa pierwsze miejsce w kategorii „jazz tradycyjny” w ankiecie czytelników pisma Jazz Forum. Jazz Band Ball został utworzony w 1962 przez krakowskiego trębacza Jana Kudyka. Grupa zadebiutowała na Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej i od razu zdobyła I nagrodę, w następnym roku JBBO zwyciężyła w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą. Wkrótce zaczęła występować w Polsce (Jazz Jamboree) i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, NRD, Austrii. W latach 70. i 80. koncertowała na festiwalach w Hadze, Oberhausen oraz wielokrotnie na Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento, gdzie powstał nawet fan club zespołu. Początkowo JBBO wykonywała muzykę dixielandową. Z upływem czasu styl zespołu ewoluował – dziś ich muzyka jest syntezą jazzu nowoorleańskiego, swingu z elementami bebopu, bluesa, polskiego folkloru i latino. Duży udział w tych zmianach mieli nowi członkowie zespołu pozyskani w latach 80. 90., szczególnie Wojciech Groborz, znakomity pianista i aranżer oraz perkusista Wojciech Jamioł. JBBO współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami (m.in. Wallacem Davenportem, Kennym Ballem, Chrisem Barberem) oraz wokalistkami z Polski, Europy i USA (m.in. Angi Domdey, Silvią Droste, Janice Harrington i Jean Shy). Obecnie rolę wokalisty i showmana pełni Amerykanin Stanley Breckenridge.

Stanley Breckenridge (USA)

Amerykański wokalista jazzowy. Koncertował z ogromnym powodzeniem we Francji, w Hong Kongu, na Węgrzech, w Japonii, Wielkiej Brytanii i w Polsce. Występuje również na koncertach w Stanach Zjednoczonych. Oprócz koncertów solo Stan Breckenridge występował m. in. z wieloma sławami takimi jak Madeleine Albright, Bill Cosby, Nancy Sinatra, John Travolta, John Wayne. Stan Breckenridge jest autorem programu „Education Through Music Performance“ („Edukacja przez muzykę“) dla osób w każdym wieku, który obejmuje serię wykładów ilustrowanych muzyką mających na celu przekazanie wiedzy o muzyce, osobach ją kształtujących, kulturze oraz historii.

JBBO zagrają w składzie:

Bogdan Wysocki – trąbka, wokal, Jarosław Kaczmarczyk – klarnet, saksofony, Marek Michalak – puzon, wokal, Wojciech Groborz – fortepian, Tolek Lisiecki – kontrabas, Wiesław Jamioł – perkusja, Stanley Breckenridge

Old Boys Band

Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu puzonisty Romualda Słowika. W jego skład wchodzą byli nauczyciele i absolwenci szkół muzycznych. Specjalnością Old Boys Bandu jest radosny jazz w stylu dixieland oraz swing. Często sięgają po utwory mało znane lub zapomniane.

Zespół występuje na festiwalu jazzowym w Czchowie, Jazz-owym Rynku w Tarnowie, w klubie Bombay Music oraz na imprezach okolicznościowych. Ciesząc się uznaniem i gorącym przyjęciem publiczności.

W latach 2013 i 2014 zespół był finalistą festiwalu Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie.

Skład zespołu:

Grażyna Scheffler – wokal, Romuald Słowik – lider zespołu, puzon, wokal, Jacek Piskozub – saksofon altowy i sopranowy, Marian Urban – trąbka, Antoni Guśtak – piano, Władysław Strejczek – banjo, gitara, Ryszard Kolbusz – gitara basowa, Tytus Jakubowski – perkusja

The Warsaw Dixielanders

To obecnie jeden z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego specjalizujący się w interpretacji pochodzących z Nowego Orleanu i Chicago standardów jazzowych, a także polskich szlagierów z lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Muzycy tworzący tę formację to weterani polskiego jazzu, mający za sobą pracę najlepszych polskich zespołach jazzu tradycyjnego, a także wojaże po lądach, morzach i oceanach świata.

Trębacz i wokalista grał m.in. w legendarnych zespołach: Vistula River Brass Band, Alexander’s Ragtime Band i Old Timers. Puzonista grał w zespołach: HAGAW i Happy Jazz Band. Kontrabasista znany jest z New Orlean Stompers i Blues Fellows, a lider i perkusista był filarem Vistula River Brass Band i Blues Fellows. Z kolei, klarnecista występował z Castle Band i w Armstrong Project. Tak doświadczona orkiestra gwarantuje, że zarówno fani jazzu nowoorleańskiego, jak też przypadkowi słuchacze, będą mogli posłuchać muzyki w najlepszym wykonaniu, przenosząc się w czasy gdy swing królował w salach tanecznych

Skład zespołu:

Michał Pijewski – klarnet, wokal, Jerzy Kuszakiewicz – trąbka, wokal, Mariusz Wnuk – puzon, Ireneusz Kozłowski – kontrabas, Marek Słomiński – banjo, Jerzy Więckowski – perkusja 

Five O’Clock Orchestra

Zespół powstał w 1969 roku. Jest laureatem Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka 2002 i 2001. Na swoim koncie ma trzy albumy: Lazy River, Bix & Henryk, Suitę Nowoorleańską. W repertuarze Five O’Clock znajdują się światowe standardy oraz własne kompozycje. Zespół występuje również na prestiżowych koncertach razem z Częstochowską Orkiestrą Symfoniczną prezentując Suitę Nowoorleańską.

South Silesian Brass Band  /Rybnik/

Zespół z 40-letnim stażem na polskiej scenie muzycznej. Został  założony przez Piotra Cupoka – klarnecistę i pianistę. Już w pierwszych latach swojej działalności wielokrotnie brał udział w organizowanym jeszcze w  warszawskiej „Stodole” festiwalu Old Jazz Meeting „Złota Tarka”, gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Od  kilku lat dzięki rosnącemu zainteresowaniu jazzem tradycyjnym SSBB zaktywizował swoją działalność  koncertową biorąc między innymi udział w kilku znaczących festiwalach jazzowych w Polsce, na Węgrzech,  w Czechach, na Litwie, Rosji i wielu innych. W rodzinnym Rybniku zespół jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego – plenerowej imprezy odbywającej się pod koniec sierpnia.

W listopadzie 2014r. ukazała się ich druga płyta „Tradicional Jazz Session 2” wydana przez BCD Records

Skład zespołu:

Adam Abrahamczyk – trąbka, wokal, Kuba Moroń – puzon, Daniel Bober – saksofon sopranowy, Tadeusz Petrow  – klarnet, saksofon, Elżbieta Skrzymowska  – skrzypce, wokal, Leszek  Furman – piano, Marian Siwicki – banjo, Piotr Rożankowski – bas, Jerzy „Kali” Wenglarzy – perkusja 

Old Timers

W polskim jazzie tradycyjnym Old Timers jest symbolem i legendą. Powstał w 1965 r. w Warszawie, a już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Złotej Tarki” – imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jambore. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszym i jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum.

Następne lata to pasmo sukcesów. Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie gdzie nie występował by zespół OLD TIMERS . W 1975 r. zespołowi została wręczona Złota Płyta Polskich Nagrań za album „ Old Timers with Sandy Brown” W 1980r. zespół odbył wielomiesięczne tourne po krajach byłego ZSRR pod nazwą „Gwiazdy Jazzu” oraz uczestniczył w festiwalu „Jazz Yatra” w Bombaju i Kalkucie.

Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego, wśród których byli: Sandy Brown, Beryl Bryden, Wild Bill Davison, Champion Jack Dupree, All Grey, Joe Newman, Albert Nkolas, Benny Waters i inni Poza występami scenicznymi , wspomnieć też wypada o nagranej przez zespół muzyce do takich filmów jak: „Był jazz”, „Va Bank” czy „Seksmisja”. Uczestniczył także w realizacji spektaklu „Opera za trzy grosze” w Warszawskim Teatrze Ateneum, oraz w licznych programach telewizyjnych W ponad 40 letniej działalności skład zespołu ulegał zmianom, ale zawsze członkami grupy byli i są muzycy reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy.

W kwietniu 2006 zespół nagrał płytę „Swing Thad Music” która została dołączona do listopadowego wydania „Jazz Forum” Nagranie to zebrało wiele znakomitych recenzji. W ankiecie czytelników „Jazz Forum” „Old Timers” został uznany za najlepszy zespół jazzu tradycyjnego w kraju.

Skład zespołu:

Zbigniew Konopczyński – puzon, Janusz Kwiecień – klarnet, Wojciech Kamiński – piano, Andrzej Zielak – kontrabas, Paweł Tartanus – banjo, Bogdan Kulik – perkusja

Miskolc Dixieland Band

To jeden z najbardziej znaczących zespołów jazzowych na Węgrzech. Powstał w 1990 roku. Ich repertuar łączy w sobie znane dixielandowe hity i standardy jazzowe, które w oryginalnych aranżacjach Miskolc Dixieland Band brzmią wyjątkowo.

Zespół występuje na największych węgierskich festiwalach dixielandowych, gdzie jest doceniany zarówno przez publiczność, jak i muzyków.

Miskolc Dixieland Band miał okazję muzykować także w Europie, m.in. na Birmingham Jazz Festival w Wielkiej Brytanii, Marbella Jazz Festival w Hiszpanii, czy Euro Jazz Festival we Francji.

W swojej karierze występował ze znanymi węgierskimi muzykami i światowej sławy solistami, takimi jak Joe Muranyi (USA). Każdego roku zespół daje blisko 80 koncertów.

 

Szczegóły

Data:
29 czerwca 2018
Czas:
19:00 - 22:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Tarnowskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Leliwa”
Telefon:
14 6270630
Strona internetowa:
www.bombay.pl

Inny

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Rynek
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska + Google Map