Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

„Zaufać nieufności” – salon poezji Stanisława Barańczaka

17 września 2017, godz. 11:00 - 12:00

Wstęp wolny

„Zaufać nieufności”

SALON POEZJI STANISŁAWA BARAŃCZAKA

17 września 2017 r., godz. 11.00

Mała Scena Teatru im. Ludwika Solskiego

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego i Teatr im. L. Solskiego

Poezję czytają: Maria Pakulnis, Leszek Mądzik i Wojciech Malajkat

Muzyka: Wojtek Klich

Komentarz: Tadeusz Trytek

 

Wrześniowy Salon Poezji będzie z pewnością wydarzeniem godnym uwagi zarówno ze względu na postać twórcy, któremu będzie poświęcony, jak i z powodu udziału uznanych artystów. Poezję czytać będą jurorzy tegorocznego Festiwalu Komedii TALIA: Maria Pakulnis, Wojciech Malajkat i Leszek Mądzik. Muzycznie tę poetycką ucztę wzbogaci Wojciech Klich, tarnowski gitarzysta i kompozytor, autor tekstów i wokalista.

 

Stanisław Barańczak. Poeta, krytyk literacki, niezwykle zasłużony tłumacz literatury, zwłaszcza anglojęzycznej, wieloletni wykładowca literatury polskiej na Uniwersytecie Harvarda. Urodzony 13 listopada 1946 roku w Poznaniu, zmarł 26 grudnia 2014 roku w Newtonville pod Bostonem. Był jeden z czołowych przedstawicieli Nowej Fali – Pokolenia 1968.

U podstaw wyboru prezentowanych na Salonie utworów autora „Nieufnych i zadufanych” legła chęć ukazania oryginalności poetyckiego dzieła Barańczaka. Wierny młodzieńczemu przekonaniu, że powinnością poety jest bezkompromisowe mówienie prawdy, że poezja musi mieć wymiar etyczny, niestrudzenie poszukiwał własnego języka poetyckiego i poszukiwania te uczyniły go twórcą odrębnym i wybitnym. Oryginalność uzyskał w każdym wymiarze swego poetyckiego dorobku: od wierszy wprost zaangażowanych politycznie, przez lirykę i egzystencjalną zadumę, aż po językowe zabawy humoresek.

W części pierwszej salonu przedstawione zostaną wiersze z wydanego w 1978 r. poza cenzurą tomu „Sztuczne oddychanie”, część drugą wypełnią limeryki i inne satyryczne utwory wydane w latach 90., a trzecia będzie panoramą fundamentalnych pytań poety o miejsce jednostki w świecie, sens ludzkiej egzystencji i przemijania w relacji do Boga i do drugiego człowieka. Prezentację zakończy autoironicznych portret Barańczaka jako tłumacza Williama Szekspira.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Szczegóły

Data:
17 września 2017
Czas:
11:00 - 12:00
Koszt:
Wstęp wolny
Kategoria:

Organizator

Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego
Telefon:
14 6888023 w. 28
Strona internetowa:
www.biblioteka.tarnow.pl

Inny

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Teatr im. L.Solskiego
Mickiewicza 4
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6221251
Strona internetowa:
wwww.teatr.tarnow.pl