Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • To event minęło.

„Żużel w sztuce”

14 lipca 2018, godz. 10:00 - 17:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

An event every day that begins at 10:00am, repeating until 26 August 2018

1zł - 5zł

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy „Żużel w sztuce”

7.07-26.08.2018

W programie: spotkania, oprowadzania po wystawie, warsztaty, strefa małego kibica.

Wystawa towarzysząca: „Pionierskie lata tarnowskiego żużla” (opracowanie i teksty: Robert Noga, zdjęcia z archiwów: Adama Gomółki i Roberta Nogi) / płyta tarnowskiego Rynku (21.06-31.08.2018), sponsor wystawy: Urząd Miasta Tarnowa

Artyści: Paweł Althamer, Wojciech Bąkowski, Cezary Bodzianowski, Michał Jankowski, Marcin Maciejowski, Przemysław Matecki, Maciej Milewski, Tomasz Mróz, Lech Okołów, Dominika Olszowy, Agnieszka Ruszczyńska-Szafrańska, Wilhelm Sasnal, Kazimierz Urbański, Jacek Wróbel.

Kurator: Dawid Radziszewski

Ekspert żużlowy: Robert Noga

Wystawa prezentuje historię żużla – jednego z najpopularniejszych w Polsce sportów oraz dzieła współczesnych artystów poświęcone tej dyscyplinie. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny sztuki współczesnej, którzy prezentują obrazy, rzeźby oraz prace dźwiękowe.

W części historycznej wystawy pragniemy zarysować szerszy kontekst „czarnego sportu” i spojrzeć na jego historię nie tylko przez pryzmat wyników drużyn czy poszczególnych zawodników, ale m.in. polityki wypełniania wolnego czasu realizowanej przez władze PRL, zmian w okresie transformacji ustrojowej, współczesnej profesjonalizacji i pełnej komercjalizacji świata sportu. Zgromadziliśmy pokaźną liczbę lokalnych pamiątek wypożyczonych od klubów i prywatnych kolekcjonerów, z czego znakomita większość nie była nigdy prezentowana w instytucjach kultury. Wiele spośród nich jest na bardzo wysokim poziomie plastycznym, stanowią znakomity przykład projektowania graficznego, medalierstwa czy małej formy rzeźbiarskiej.

Wystawa jest skierowana zarówno do fanów speedway’a, jak i miłośników sztuki. Pragniemy wykazać pewne podobieństwa między żużlowcami i artystami, oczywiście na poziomie metaforycznym. Oba zawody wymagają absolutnego poświęcenia, oba niosą za sobą ryzyko porażki. Zarówno w sztuce, jak i żużlu nie ma hamulców – można wypaść za bandę.

 Partnerzy: MOS Gorzów Wielkopolski, BWA Zielona Góra

Szczegóły

Data:
14 lipca 2018
Czas:
10:00 - 17:00
Koszt:
1zł - 5zł
Kategoria:

Organizator

Biuro Wystaw Artystycznych
Telefon:
14 6888820-21
Email:
biuro@bwa.tarnow.pl
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl

Inny

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce

Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Słowackiego 1
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6888820-21
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl