Jerzy Kalina

(ur. 15 kwietnia 1944 r. w Garwolinie) – polski rzeźbiarz, twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji, jeden z pierwszych performerów w Polsce.

Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych otrzymując w 1971, dyplom na wydziale malarstwa u S. Gierowskiego.

Twórczość

Oprócz licznych ulotnych instalacji i performance’ów, które prezentował w latach 70., wykonał m.in. pomnik ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, Pomnik Katyński w Podkowie Leśnej i pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w warszawskiej AWF.

Jest też scenografem, m.in. twórcą oprawy papieskich mszy podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Tworzył też scenografie teatralne, współpracował m.in. z Janem Peszkiem i Kazimierzem Kutzem, w warszawskich teatrach Małym, Studio, Narodowym oraz krakowskim Starym. Wystawił również kilka własnych spektakli teatralnych.

Otrzymał kilka prestiżowych nagród, m.in. w 1977 nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida (za “Przejście”), w 1984 nagrodę “Solidarności” (za oprawę plastyczną pogrzebu ks. Popiełuszki), w 1986 nagrodę im. Brata Alberta (za organizację i uczestnictwo w Ruchu Kultury Niezależnej) i w 1990 nagrodę Ministra Kultury i Sztuki “Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku” (za instalację “Czas Niepokornych”). W 2004 r. uhonorowany statuetką Przasnyskiego Koryfeusza.

Brat Andrzeja.