AfroFree

AfroFree to zespół złożony z muzyków działających w Tarnowie.

Jego celem jest wyjście poza pewne utarte schematy jazzowe i otwarcie się na to, co od wieków w muzyce stanowiło najbogatsze źródło inspiracji – muzykę folkową.

Jednak tym co wyróżnia AfroFree od innych zespołów, jest jednoczesna fascynacja kulturą afrykańską, a szczególnie jej rytmiką i polirytmią.

Inspiracją do powstania utworów były melodie ludowe z regionu karpackiego, będącego zagłębiem i tyglem wielorakich kultur – lachowskiej, łemkowskiej, cygańskiej, góralskiej, huculskiej, żydowskiej, bojkowskiej.

Połączenie dwóch zdawałoby się bardzo odległych kultur – karpackiej i afrykańskiej dało ciekawy efekt. Piękna galicyjska melodyka i żywiołowa afrykańska polimetria jest kanwą, na której muzycy zespołu wspólnie improwizują.

W maju 2011 r. ta świeżość i oryginalność została doceniona na XIV Folkowym Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, który odbył się w Studiu PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie, gdzie AfroFree zdobył Honorowe Wyróżnienie.

Skład:

Joanna Ważna-Pociask – flety,

Piotr Pociask – gitary, looper, kompozycja, aranżacja,

Tomasz Ożóg – puzon, kalimba, muszla, sakshorny,

Michał Król – saksofony, kalimba

Adam Tadel – bas,

Gościnnie na koncertach AfroFree wystąpuje znany góralski muzyk Krzysztof Trebunie-Tutka, grający na wielu oryginalnych instrumentach ludowych. Grupa współpracuje ze znanymi polskimi perkusistami.