Con Affetto

Żeński kwartet smyczkowy Con Affetto to zespół złożony z absolwentek krakowskiej Akademii Muzycznej.  W skład zespołu wchodzą Angelina Kierońska – I skrzypce, Alicja Soboń – II skrzypce, Karolina Stasiowska – altówka, Anna Podkościelna-Cyz – wiolonczela.

11 lat temu rozpoczęły swoją wspólną przygodę z muzyką i aż po dzień dzisiejszy pozostają w nieustannym przekonaniu, że muzykę najpiękniej tworzy się wtedy, kiedy jest ona… wspólną pasją. Nazwa zespołu „con affetto” z włoskiego oznacza „z uczuciem”, ponieważ to właśnie emocje są główną siłą napędową każdej zagranej wspólnie nuty.

Zespół tworzą cztery wyjątkowe osobowości, które wbrew obiegowej opinii, że kobietom ciężko jest wspólnie pracować, bo „każda z nich ma rację”, stworzyły dla siebie miejsce, w którym z wielkim zaangażowaniem i wielkiej przyjaźni doskonalą swoje muzyczne plany i marzenia.

photo2Con Affetto od 2005 roku prowadzi aktywną działalność artystyczną koncertując w wielu ciekawych i prestiżowych miejscach m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego, krakowskich „Sukiennicach”, Dworze w Dołędze. Kwartet dysponuje szerokim i zróżnicowanym repertuarem począwszy od kanonów muzyki klasycznej, poprzez ciekawe aranżacje muzyki rozrywkowej, filmowej i musicalowej aż po oryginalne wykonania muzyki współczesnej. Szczególne miejsce w repertuarze Con Affetto zajmują  tanga, wykonywane przez nie z wielką pasją i szczególnym uwielbieniem tego rodzaju ekspresji artystycznej. Istotne jest, iż członkinie kwartetu nieustannie rozwijają swoje muzyczne zainteresowania systematycznie uczestnicząc w nagraniach płyt, projektach orkiestrowych, teatralnych oraz koncertach zespołów polskiej sceny rozrywkowej (współpracując między innymi z Krzesimirem Dębskim oraz Piotrem Cugowskim), co gwarantuje stale wysoki poziom i profesjonalizm wykonań. Zespół obecnie zajmuje się premierowym nagrywaniem kompletnej dyskografii współczesnego amerykańskiego kompozytora polskiego pochodzenia Henryka Derusa, co oprócz głównego nurtu wykonawczego – muzyki klasycznej epok dawniejszych – pozostaje wielką fascynacją  i pasją zespołu. Wiosną 2015 roku Con Affetto wziął udział w produkcji filmowej holenderskiej reżyserki Mieke Bal – premiera filmu zaplanowana jest w roku 2016. Rok 2015 zespół zakończył wielkim Koncertem Jubileuszowym, który był podsumowaniem 10 lat działalności artystycznej.

Motto CON AFFETTO?

Najważniejsze oraz najbardziej zauważalne i doceniane przez publiczność jest to, iż zespół zarówno na scenie, jak i poza nią pozostaje zjawiskowym połączeniem czterech energii i żywiołów, które przenikając się tworzą wypadkową pełnego obrazu kobiecej natury… Wszakże, MUZYKA, to przecież KOBIETA…