PERIHELLIUM

Wszystko zaczęło się na początku 2004 roku w Tarnowie. Z inicjatywy gitarzysty Gerarda Wróbla powstał zespół łączący w sobie elementy rocka, metalu i muzyki progresywnej. Po rocznym okresie intensywnych prób i eksperymentów muzycznych zespół zadebiutował na koncercie WOŚP w Tarnowie. Miesiąc później grupa wygrała konkurs na Przeglądzie Zespołów Rockowych organizowanym przez Tarnowskie Centrum Kultury, przez co zwróciła na siebie uwagę nie tylko publiczności, ale także mediów.

Rok 2005 okazał się bardzo pracowity dla zespołu. Liczne koncerty na tarnowskiej i rzeszowskiej scenie stały się prawdziwym poligonem doświadczalnym dla muzyków. W tym czasie zespół Perihellium został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność i zyskał wiele przychylnych opinii. Początek roku 2006 przyniósł zmiany personalne, które doprowadziły do zawieszenia działalności koncertowej na okres jednego roku. Pomimo tego, nie ustał proces twórczy.
Wakacje 2006 roku okazały się niezwykle ważne dla zespołu. Powstały nowatorskie, bardziej dojrzałe i przemyślane utwory. Pojawiły się pierwsze plany związane z nagraniem płyty. Ostatecznie z końcem roku wykrystalizował się skład zespołu: Gerard Wróbel – gitara, Bartek Bachula – bas oraz Seweryn Błasiak – perkusja, co pozwoliło poważnie myśleć o nagraniu debiutanckiego materiału.

W lutym 2007 roku po okresie trzymiesięcznej, bardzo wytężonej pracy, Perihellium rozpoczęło rejestrację materiału. Dla potrzeb produkcji do skomponowanych przez Gerarda Wróbla partii klawiszowych midi, barwy dobrał Grzegorz Kasprzyk z IMP Studio. Wokal, jeszcze wtedy gościnnie, nagrał Marcin Sułek. W tym samym studiu odbył się proces miksowania i masteringu płyty. Na początku września światło dzienne ujrzała płyta o wieloznacznym i tajemniczym tytule The New Beginning.

Luty 2008 roku przyniósł ze sobą kolejny sukces. Zespół podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Insanity Records. 10 marca miała miejsce premiera płyty The New Beginning w Polsce, a za sprawą wytwórni w lipcu ukazała się ona również w Niemczech, USA i Kanadzie. Płyta została przyjęta bardzo życzliwie i ciepło zyskując wiele pozytywnych recenzji zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Album zawiera 5 oryginalnych i rozbudowanych kompozycji, połączonych ze sobą tajemniczą warstwą liryczną. Każdy utwór to opowieść jednej postaci. Pochodzą one z różnych światów, wymiarów, a nawet czasów. Spotykają się w zawieszeniu między światami próbując zrozumieć, gdzie i kim są. Historie, które opowiada zespół, mają wymiar ponadczasowy i nie dają się zamknąć w sztywne ramy, pozostawiając wiele miejsca na interpretacje i przemyślenia.

Muzyka Perihellium łączy w sobie elementy wielu gatunków muzycznych. Zdecydowanie “wyrywa” się z konwencji utartych schematów. Inspiracje dla grupy można odnaleźć w twórczości takich zespołów jak: Dream Theater, Symphony X, Metallica, Slipknot, Iron Maiden, Pink Floyd, Tool, Nightwish. Wpływy tych artystów pozwoliły stworzyć styl i obrać indywidualny i kierunek, w którym podąża grupa.

Obecnie muzycy intensywnie koncertują promując płytę The New Beginning. Trwają również prace nad kolejnym albumem, który ukaże się w niedalekiej przyszłości.

www.perihellium.com

Skład:

MARCIN SUŁEK – wokalista
GERARD WRÓBEL – gitara
SEWERYN BŁASIAK – perkusja
BARTEK BACHULA – gitara basowa