« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

"Dokumenty proszę… "

5 marca 2018, 18:00 - 20:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie powtarza się co 1 tygodni/tydzień do 26 marca 2018 zaczynając się o 6:00pm w poniedziałek.

10 zł

DOKUMENTY PROSZĘ…
Tarnowskie Centrum Kultury po raz kolejny zaprasza na cykl projekcji filmów dokumentalnych. W poniedziałkowe wieczory marca na ekranie Kina Marzenie będzie można spojrzeć na świat z czterech różnych punktów widzenia. Cykl ten ma stanowić możliwość zapoznania się tarnowskiej publiczności z najnowszymi kierunkami kina dokumentalnego, ale przede wszystkim może stanowić początek dla dalszych poszukiwań, zarówno we współczesnym kinie, jak i w bogatej historii filmowego dokumentu, a materiału z pewnością nie zabraknie…
Filmowy dokument pozwala przemówić rzeczywistości. To nie pozbawiona emocji rejestracja, to możliwość zbliżenia, spotkania, przeżywania zdarzeń, których doświadczają filmowani bohaterowie. Dotyka najważniejszych kwestii w sposób, jaki niemożliwy jest do osiągnięcia w kinie fabularnym, będącym przede wszystkim kreacją, jedynie naśladując rzeczywistość.

Pomimo, że filmy dokumentalne od zawsze pozostawały w cieniu fabuły, od kilku lat można zaobserwować wzmożone zainteresowanie kinem faktu wśród młodych twórców oraz docenienie dorobku klasyków, co owocuje coraz to ciekawszymi projektami. Właśnie z tego powodu zrodził się pomysł prezentacji w pełni autorskiego, indywidualnego spojrzenia na kino dokumentalne widzom w Tarnowie.
Cztery spojrzenia na filmowy dokument w Kinie Marzenie.
5 marca
“Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie” 

reż. Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk,
Polska 2017,  65 min

Twórcy o filmie: „Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników – Aleksandrze Dobie” .
Pełna optymizmu opowieść o największym dotychczasowym wyzwaniu tytułowego bohatera, samotnej podróży przez Atlantyk. Film pokazując kolejne przygody kajakarza, jest tak na prawdę historią o dążeniu do spełniania marzeń i szukaniu szczęścia. Obrazowi Bogocza i Macuka uroku dodają wykorzystane w filmie animacje stworzone przez twórcę komiksów Krzysztofa Ostrowskiego oraz muzyka zespołu Pogodno.

“Najbrzydszy samochód świata”

reż. Grzegorz Szczepaniak,
Polska 2017, 46 min

Pełna humoru i wzruszeń dokumentalna podróż w towarzystwie trójki bohaterów: matki, syna oraz klasyka motoryzacji, Wartburga z 1967 roku. Właściciel tytułowego pojazdu, kolekcjoner i miłośnik samochodów przemierza kolejne kilometry rozprawiając i wadząc się ze swoją towarzyszką. Z na pozór prozaicznych sytuacji i rozmów na pierwszy plan filmu wyłania się zapis relacji głównych bohaterów darzących się bezwarunkową, choć niełatwą miłością.

12 marca
“Maria Callas”

reż. Tom Volf,
Francja 2018, 113 min

Twórca o filmie: „Maria jest moją obsesją. Robiąc ten film chciałem zgłębić jej tajemnice. Prezentując jej historię, oddałem jej głos”.
Filmowy portret operowej legendy, oparty w dużej mierze na niepublikowanych dotąd prywatnych fotografiach, nagraniach, zapiskach. To dokument dający możliwość poznania historii z perspektywy samej bohaterki. W Polskiej wersji językowej filmu, głosu divie udziela, od lat zafascynowana tą postacią, Krystyna Janda.

19 marca
“Biegacze”

reż. Łukasz Borowski,
Polska 2017, 72 min

Film o fenomenie ostatnich lat, o bieganiu jako sposobie na życie. Twórca skupia się na losach bohaterów przygotowujących się do udziału w morderczym ultramaratonie. Wyzwanie jakim jest bieg, na dystansie 240 km w ciągu zaledwie 52 godzin, pozwala dostrzec piękno tego sportu i przekraczania swoich możliwości. Jednak osiąganie duchowej ekstazy, przy ogromnym wysiłku, ma swoją cenę.

26 marca
“Nie jestem twoim murzynem”

reż. Raoul Peck,
Francja, USA 2017, 105 min

Twórca o filmie: „Mam nadzieję, że film ten będzie jak lustro i pozwoli skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Bez względu na kolor skóry i pochodzenie. To bardzo osobiste doświadczenie, którego każdy z nas potrzebuje”.
To dokumentalna rozprawa, oparta na fragmentach niedokończonej książki Jamesa Baldwina, przedstawiająca historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA.

Bilety: 10 zł

Szczegóły

Data:
5 marca 2018
Czas:
18:00 - 20:00
Koszt:
10 zł
Kategoria:

Organizator

Tarnowskie Centrum Kultury
Telefon:
14 6888888
Strona internetowa:
www.tck.pl

Miejsce

Kino “Marzenie”
ul. Staszica 4
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 888 885
Strona internetowa:
www.tck.pl