« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ewa Kokot / Projekt FUTURE ARTIST

10 października 2016, 10:00 - 13:00

Udział bezpłatny

Ewa Kokot / Projekt FUTURE ARTIST – budowanie edukacji kulturalnej w oparciu o sztukę współczesną. Działania twórcze od 2008 roku do dzisiaj.

Prezentacja i warsztaty dla nauczycieli, animatorów, pracowników świetlic, opiekunów grup zagrożonych marginalizacją, osób zainteresowanych.

Uczestnicy otrzymują zaświadczenie Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA, afiliowanego przez UNESCO.

Część pierwsza spotkania będzie możliwością zapoznania się z projektem FUTURE ARTIST nastawionym na systematyczną i różnorodną edukację twórczą dzieci i młodzieży. Polega on na zapewnieniu uczestnikom bezpośredniego kontaktu ze sztuką, sprzyjaniu ich twórczości i wykorzystaniu w procesie edukacji eksperymentalnych warsztatów w galeriach sztuki, akcji w przestrzeni miasta, wycieczek miejskich oraz współpracy artystów z dziećmi i młodzieżą. Nowatorski jest bezpośredni udział we wspólnym tworzeniu dziecka wraz z artystą, jako forma ekspresji. Ważnym elementem projektu jest indywidualne podejście do każdego uczestnika i rozwijanie samoakceptacji poprzez eksponowanie prac dziecięcych. Jednocześnie projekt ma charakter „rzeźby społecznej”, będącej siecią współpracy dzieci, rodziców, opiekunów, nauczycieli, edukatorów, artystów i wreszcie instytucji sztuki oraz placówek oświatowych na Śląsku, w Polsce i Europie. Sieć jest stworzona w celu budowania postaw obywateli kultury i przeciwdziałania izolacji społecznej. Uczestnicy wraz z prowadzącą zastanawiać się będą nad samodzielnym budowaniem projektów w kooperatywie z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Pokażemy też sporo ciekawych praktyk twórczych i ćwiczeń plastycznych.

Całość spotkania zakończą warsztaty – akcja artystyczna w oparciu o aktualnie prezentowaną w BWA Tarnów wystawę Aleksandry Bujnowskiej „Zielono/czarne”.

Informacja o prowadzącej:

ewa-kokot_fot-iwona-wanderEwa Kokot

Z wykształcenia historyk sztuki, pedagog. Od 1989 roku realizuje autorskie projekty polegające na kontaktowaniu dziecka ze sztuką – długofalowy program DZIECKO-SZTUKA-KONTAKT. Zajmuje się prowadzeniem warsztatów twórczych nie tylko dla dzieci, ale i młodzieży, osób niepełnosprawnych, osób zagrożonych marginalizacją. Aranżuje wystawy sztuki najnowszej oraz organizuje masowe akcje i plenery. Pomysłodawczyni międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez sztukę. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. W zakresie edukacji twórczej współpracuje z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Jest kuratorem projektu „Future Artist” i Galerii Ściana Sztuki

Dziecka w Katowicach. Obecnie kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej – interdyscyplinarną platformę wszystkich dziedzin sztuki. Zastępca Przewodniczącego Polskiego Komitetu Wychowania Przez Sztukę InSEA oraz członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „Aktywności obywatelskiej”. Autorka akcji artystycznych: UTOPIA, PUSTKA, CIAŁO, LABORATORIUM MIASTA, POEZJA ULICY i akcji społecznej DZIECI KOCHAJĄ SZTUKĘ.W sferze jej zainteresowań jest obszar wspólny dla pedagogiki, psychologii i sztuki wizualnej. Publikacje: Portret damy (2005), Fortepian czyli gra faktury (2007), Księga Pracy Twórczej (2010), Nasza Przestrzeń (2012), Ścieżka zmysłowa (2013), Wielki Album Ważnych Dzieł (2014), Dziecko w pracowni – notatki twórcze (2015). Filmy: Świat-Oswajanie (2011), Future Artist (2011), Nasza Przestrzeń (2012).

Informacja n/t współpracy:

Istotnym wątkiem tegorocznej realizacji projektu FUTURE ARTIST – twórcza kontynuacja działania realizowanego w Katowicach od 2008 roku – będą wyjazdy studyjne animatora realizującego projekt do instytucji kultury w Polsce. Przewidujemy współpracę w czterech punktach Polski i możliwość przedstawienia wieloletnich doświadczeń i zasobów (dokumentacji zdjęciowej, publikacji i plakatów akcji społecznych) w formie wykładu i warsztatów twórczych dla edukatorów w Krakowie, Tarnowie, Toruniu i Łodzi. Ponieważ projekt do tej pory był realizowany bezpośrednio na Śląsku pragniemy rozszerzyć jego ideę w nietypowej formie wykładowo–warsztatowej. Będzie to nawiązanie współprac w Polsce północnej, południowej, wschodniej, zachodniej. Pragniemy doprowadzić do powstania ogólnopolskiej sieci współpracy projektów, opartej o kontakt osobisty oraz wymianę doświadczeń dzieci i edukatorów w Polsce. Jednocześnie pragniemy zebrać materiał z wizyt studyjnych i dokonań zaproszonych do współpracy partnerów w formie wydawnictwa „KOMPAS WSPÓŁPRACY” wraz z mapą artystyczną. Wydawnictwo to będzie nawiązaniem do idei Josepha Beuysa demokratyzacji sztuki. Pragniemy rozprzestrzenić ideę, że „Każdy jest artystą” i potrzeba twórczości cechuje wszystkich ludzi i wszystkie dziedziny życia. To my kształtujemy świat wokół siebie, wpływamy na wydarzenia, historię i oblicze współczesnej sztuki. Jesteśmy artystami w swoim życiu. Pragniemy zebrać idee wypracowane przez innych i dodać własne w formie jednej publikacji.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: kubisztal@bwa.tarnow.pl

Szczegóły

Data:
10 października 2016
Czas:
10:00 - 13:00
Koszt:
Udział bezpłatny
Kategoria:

Organizator

Biuro Wystaw Artystycznych
Telefon:
14 6888820-21
Email:
biuro@bwa.tarnow.pl
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl

Miejsce

Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Słowackiego 1
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6888820-21
Strona internetowa:
www.bwa.tarnow.pl