« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Festiwal 9th Grupa Azoty Jazz Contest

4 listopada 2016, 19:00 - 23:00

20zł – 30zł

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet

Tegoroczny Festiwal 9th Grupa Azoty Jazz Contest Tarnów 2016 zainauguruje jedyny w Polsce zespół łączący świat jazzu ze światem hip-hopu, zwycięzcy plebiscytu miesięcznika JazzPRESS na najlepszego polskiego wykonawcę jazzowego oraz najlepszy polski album jazzowy 2015 roku Eskaubei & Tomek Nowak Quartet feat. Mr Krime. Zapowiadają się intrygujące brzmienia i energetyczny początek Festiwalu!

eskaubei-i-tomek-nowak-quartet-for-patryk-kaflowski-1024x536-800x494Artyści zaprezentują materiał pochodzący z płyty “Będzie dobrze”, a także premierowy materiał z drugiego albumu zespołu „Tego Chciałem”, który będzie miał swoją rynkową premierę w dniu tarnowskiego koncertu. Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, to realizacja autorskiej koncepcji trębacza Tomka Nowaka. Zespół tworzy pięć odmiennych osobowości: dwie wielkie nadzieje polskiego jazzu – Kuba Płużek i Alan Wykpisz, charyzmatyczny
i doświadczony Filip Mozul, zasłużony undergroundowy raper Eskaubei i czuwający nad wszystkim, ceniony sideman Tomek Nowak.

Doświadczenie wyniesione z wieloletniej współpracy z Nigelem Kennedym, Jarosławem Śmietaną czy z muzykami zespołu Amy Winehouse pozwoliło Nowakowi na połączenie świata jazzu, hip-hopu oraz czarnej groove’owej muzyki. Gatunki, które mają przecież ze sobą wiele wspólnego spotkały się w tym wyjątkowym projekcie, na którym nie brakuje dojrzałego i przemyślanego rapu oraz ciekawych wątków aranżacyjnych czy swobodnych improwizacji. Istotnym wsparciem projektu jest DJ i multiinstrumentalista Mr Krime – pionier polskiego dj-ingu, który 4 listopada wystąpi wraz z zespołem.

Tomasz Nowak – trąbka
Alan Wykpisz – bas
Jakub Płużek – instrumenty klawiszowe
Wojciech Długosz „Mr Krime” – gramofony
Filip Mozul – perkusja
Bartłomiej Skubisz „Eskaubei” – rap

Kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, pedagog. Wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym i zmysłowym głosem. Po pięciu latach powraca na tarnowski Festiwal Grupa Azoty Jazz Contest z magicznym i energetycznym, inspirowanym muzyką kaszubską programem z jej najnowszego albumu „Snik”.
Projekt powstał z inspiracji pięknem regionu Kaszub. Niesie w sobie świeżość i nowoczesne podejście do sztuki, w której nie brakuje elementów folkloru, baśni i specyficznego nastroju, dzięki legendzie “Trzy zjawy” Aleksandra Majkowskiego, stanowiącej motyw przewodni płyty. Bogate, jedyne w swoim rodzaju instrumentarium towarzyszące regionalnemu kontraltowi wokalistki sprawia, iż historie opowiadane głosem są jeszcze bardziej wyraziste. Wybitne improwizacje poszczególnych wspaniałych muzyków stanowią dodatkowy walor nieprzewidywalności, dzięki czemu żaden koncert nie jest taki sam. Zarówno na płycie jak i podczas spotkania z publicznością dominuje różnorodność. Dźwięki wibrafonu grane przez wirtuoza tego instrumentu Dominika Bukowskiego, kontrabasu, tworzone przez niepokornego Piotra Lemańczyka, ciepłej, a zarazem wyrazistej trąbki Marcina Gawdzisa i nietuzinkowej grze na perkusji Przemka Jarosza w połączeniu z głosem artystki, brzmią w całej palecie barw i odcieni. Pojawia się także ciekawa elektronika, stworzona specjalnie do tego projektu, która dopełnia całości. “Snik” to zarówno interesujące kompozycje autorskie jak i tradycyjne melodie ludowe w nowych, często zaskakujących opracowaniach: przejmujące

Krystyna Stańko 

Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracowała z krakowską formacją bluesową Dekiel, z którą odbyła trasę koncertową po Niemczech i wystąpiła m.in. na festiwalu Rawa Blues. Podczas studiów założyła własny zespół złożony z czterech kobiet o nazwie For Dee, którego była gitarzystką i wokalistką, a także autorką muzyki i tekstów. Pomysł założenia żeńskiej grupy okazał się na tyle trafiony, że zaowocował zdobyciem głównej nagrody na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Udział w konkursie Debiuty – Opole zakończył się również zdobyciem I-go miejsca, a Krystyna Stańko otrzymała nagrodę im. Anny Jantar oraz specjalną nagrodę za najlepszy utwór konkursu (piosenka pt. ONI – poświęcona ludziom chorym na Aids – muz. sł. K. Stańko). W 1995 roku już jako duet For Dee z Jowitą Tabaszewską nagrała płytę „Kobiety”, na której znalazło się 12 piosenek jej autorstwa. Kilka z nich gościło na listach przebojów radiowych i telewizyjnych, ciepło oceniane m. in. przez Marka Niedźwieckiego.
timthumbPo 2 letniej przerwie Krystyna Stańko założyła z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem (0-58), grupę jazzową, której główną ideą było komponowanie i granie na koncertach własnej oryginalnej muzyki. Piękne akustyczne brzmienie, interesujące linie melodyczne i bogate harmonie w połączeniu z lirycznymi, poetyckimi tekstami zainspirowały muzyków do nagrania płyty „Do_dziesięciu”, która była nominowana do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Jazzowy Album Roku. W roku 2003 powstała kolejna płyta zespołu zatytułowana „Tryby” z muzyką Maćka Grzywacza i tekstami Krystyny Stańko. Podobnie jak „Do_ dziesięciu” spotkała się z dużym zainteresowaniem i była również nominowana do nagrody Fryderyka. W 2008 roku Krystyna Stańko zaprosiła do współpracy gitarzystę flamenco z Nowego Jorku – Hernana Romero, tworząc projekt „Słowiańska dusza, gorące flamenco”, który zagrał już kilka koncertów (m.in .Bohema Jazz Festiwal, Jazz Gdyni i in.) i zebrał znakomite recenzje.—
W grudniu 2008 roku ukazał się kolejny album Krystyny Stańko pt. „Usłysz mnie”, którego zapowiedzią były single „Nikt poza nami” (chillout cafe – M. Niedźwiecki) oraz „Mój drogi panie”. Nowa płyta zebrała bardzo dobre recenzje i była nominowana do nagrody Superjedynki. W listopadzie 2010 ukazała się nowa płyta pt. „Secretly”, która jest osobistym hołdem dla wielkiego artysty Petera Gabriela i zawiera jego kompozycje w jazzowych, autorskich opracowaniach. „Secretly” otrzymała 5 gwiazdek w recenzji Jazz Forum!!! Pod koniec 2012 roku artystka wydała album „Kropla Słowa” łączący wybitną poezję Wisławy Szymborskiej, Haliny Poświatowskiej, Doroty Szatters, Tomasza Jastruna z autorską muzyką Dominika Bukowskiego i samej Stańko. Za tą płytę „Kropla Słowa” Krystyna Stańko otrzymała wiele nagród i wyróżnień: Album Roku 2012 prestiżowego miesięcznika Jazz Forum, Pomorską Nagrodę Artystyczną (najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Marszałka Województwa Pomorskiego), Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury.
Od 2012 roku Krystyna Stańko prowadzi co tydzień autorską audycję w Radiu Gdańsk, gdzie prezentuje głównie muzykę jazzową. Jest także wykładowcą wokalistyki jazzowej i rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
W październiku 2014 Krystyna Stańko została odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, najwyższym odznaczeniem państwowym w dziedzinie kultury.

 

Szczegóły

Data:
4 listopada 2016
Czas:
19:00 - 23:00
Koszt:
20zł – 30zł
Kategoria:

Organizator

Stowarzyszenie ArtContest
Strona internetowa:
www.tarnow-jazz.pl

Miejsce

Teatr im. L.Solskiego
Mickiewicza 4
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
14 6221251
Strona internetowa:
wwww.teatr.tarnow.pl