« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Festiwal Niepodległości

28 listopada 2022

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie w każdym [interwale] dniu (dniach), które rozpoczyna się od 12:00am, powtarzając się do 28 listopada 2022.

wstęp wolny

Kolejne imprezy jubileuszowej edycji Festiwalu Niepodległości

Już tylko godziny  dzielą nas od rozpoczęcia cyklu imprez składających się na główny blok jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Niepodległości. W ciągu tych kilku dni (25-28 listopada) zapraszamy na konferencję popularnonaukową, koncert galowy z przyznaniem nagród „Pryzmat Tarnowski” , odsłonięcie tablicy upamiętniającej tarnowskich więźniów z lat 1939-45 oraz spotkanie z autorką książki „Harcerki z Ravensbrück”. Dopełnieniem cyklu będzie pod koniec przyszłego tygodnia  start wystawy plenerowej pod tarnowskim więzieniem.  

Na wszystkie imprezy wstęp jest, jak zawsze, wolny. Podczas niedzielnego, galowego koncertu zbierane będą  datki na rzecz umęczonych wojną mieszkańców ukraińskiego Obertyna.  Tak, tego pod którym Hetman Jan Tarnowski odniósł w XVI wieku swoje największe zwycięstwo. O tej wiktorii i związkach z naszym  miastem oraz regionem pamiętają dzisiejsi mieszkańcy Obertyna, dbając o miejsce pamięci postawione tam przez Sokolstwo Polskie w 400. rocznicę słynnej bitwy.  My nie zapomnijmy  o pomocy dla nich w  tym trudnym wojennym czasie, który przeżywają. 

 

Szczegółowe informacje znajdziecie w załącznikach oraz na stronach Festiwalu i stronie organizatora – Fundacji Pro Patria Semper: http://www.fpps.pl

 

Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu zainaugurowana została pod koniec sierpnia. Cykl, który nas czeka w najbliższych dniach to coś w rodzaju apogeum tego przedsięwzięcia.

 

Całość rozpocznie w piątek 25 listopada o godz. 10:00 konferencja w Auli C017 Akademii Nauk Stosowanych zatytułowana “Steczkowski, Witos, Nowak i inni.  Tarnów i region tarnowski jako matecznik pionierów niepodległości i kuźnia kadr władz centralnych II RP”.  Przedsięwzięcie realizowane jest  w 160. rocznicę urodzin Jana Kantego Steczkowskiego, urodzonego w Dąbrowie Tarnowskiej premiera Królestwa Polskiego (1918), ministra skarbu w kilku rządach, pierwszego prezesa BGK. Poza J.K. Steczkowskim bohaterami sesji  będą premierzy (w tym Julian Nowak, pochodzący z Okocimia, którego stulecie  rządów właśnie obchodzimy)  oraz cała plejada ministrów, szefów instytucji centralnych,  ogólnopolskich banków, wojewodów, członków ścisłego dowództwa Wojska Polskiego i innych prominentnych polityków i działaczy państwowych II RP, których łączy jedno: byli związani z Tarnowem i ziemią tarnowską. Konferencja realizowana jest dzięki pomocy finansowej Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego.

 

W niedzielę 27 listopada o godz. 17:00 w tym samym miejscu (Aula ANS)  będzie mieć miejsce koncert galowy, który uświetni występ Barbary Górczewskiej Tuzel, Leszka Czajkowskiego z gościnnym udziałem m.in. red. Tadeusza Płużańskiego. Zaprezentują oni program “Świat płonął wojną, ONI miłością”.

Podczas gali po raz pierwszy wręczone zostaną nagrody “Pryzmat Tarnowski“. To nagroda przyznawana przez Fundację Pro Patria Semper dla osób, które w swojej codziennej aktywności publicznej zawsze kierują się interesem lokalnej wspólnoty, przyczyniając się do jej systematycznego wzmacniania oraz rozwoju miasta i regionu.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie także zbiórka funduszy dla mieszkańców ukraińskiego Obertyna. Uczestnicy gali zapoznają się ze specjalnym audiowizualnym przesłaniem, które skieruje do nich ks. Artur Zaucha, tarnowianin, obecnie proboszcz Parafii w Obertynie.

 

W poniedziałek 28 listopada o godz. 14:00 na fasadzie budynku Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego 2 zaplanowano odsłonięcie  tablicy pamiątkowej poświęconej kilkudziesięciu tysiącom  naszych rodaków, którzy przeszli przez tarnowskie więzienie, wówczas tzw. etapowe, w latach 1939-45.

O godz. 17:00 w lokalu Fundacji, przy placu Katedralnym odbędzie się natomiast spotkanie autorskie z red. Anną Kwiatkowską – Bieda, autorką nominowanego do tytułu Książki Historycznej Roku, reportażu „Harcerki z Ravensbrück”.

Początkiem grudnia przy murze więziennym przy ul. Konarskiego  stanie jeszcze plenerowa wystawa, która ma przybliżyć historię tarnowskiego więzienia w czasach okupacji oraz sylwetki wybranych więźniów, którzy przez nie wówczas przeszli. Często był to ich ostatni przystanek w drodze po śmierć z rąk niemieckich oprawców.  Wystawę będzie można oglądać przez najbliższe tygodnie.

Przypominamy, że wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy, jest wolny.

 

Szczegóły

Data:
28 listopada 2022
Koszt:
wstęp wolny
Kategoria:
Strona internetowa:
http://fpps.pl/category/aktualnosci/

Other

Odbiorcy
wszyscy